kosmos

  W nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadzony został kosmiczny eksperyment NASA - misja DART. Ma pomóc w ocenie, czy jesteśmy w stanie zmieniać trajektorię ciał niebieskich. To w przyszłości mogłoby uratować Ziemię, jeśli groziłaby jej kolizja ze zmierzającym w jej stronę obiektem. Na czym dokładnie polega eksperyment?

  W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Laetitią Garriott de Cayeux - dyrektorką generalną Global Space Ventures oraz jedną z pierwszych inwestorek na rzecz rozwoju technologii.

  Ekspert wyjaśnia, czy mamy się czego obawiać.

  Już wkrótce Jowisz będzie najbliżej Ziemi od 59 lat. Przez całą noc będzie można cieszyć się niesamowitym widokiem na niebie bez konieczności używania sprzętu profesjonalnego. Planeta będzie znajdować się w tzw. wielkiej opozycji, dzięki czemu będzie dobrze widoczna. Kiedy obserwować Jowisza?

  Naukowcy z Chin odkryli nowy minerał w materiale pobranym z Księżyca. W efekcie podjęto decyzję o jak najszybszym zorganizowaniu kolejnych misji. Czy Changesite-(Y) będzie paliwem przyszłości?

  Każde kolejne zdjęcia wykonane i przesyłane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskakują, budzą zachwyt. Nigdy wcześniej ludzie nie mieli możliwości przyjrzeć się przestrzeni kosmicznej i jej zawartości z tak bliska. Na najnowszych ujęciach można zobaczyć Wielką Mgławicę w Orionie ze szczegółami. NASA udostępniła je w Internecie.

  Dzięki kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba możliwa jest obserwacja najdalszych zakątków kosmosu. Co się stanie, jeśli skieruje się go na planety bliskie Ziemi? Zobaczymy je nie tylko w nowym świetle, ale również z wieloma szczegółami. Jak wygląda Jowisz widziany przez Teleskop Webba?

  Na niebie nad Polską pojawiły się obiekty, które mogły zaskoczyć wiele osób. Mowa o rakiecie Falcon 9 i satelicie Starlink firmy SpaceX Elona Muska. Nagranie przelotu opublikował serwis Nocne Niebo.

  Pozostałości rakiet czy statków krążą w przestrzeni pozaziemskiej. Czasem takie kosmiczne śmieci spadają na Ziemię, a to może stanowić poważne zagrożenie. Badacze postanowili obliczyć, jak duże jest prawdopodobieństwo, że mogą one zabić człowieka. Jaki uzyskali wynik?

  Widzieliście już kiedyś Perseidy, zwane spadającymi gwiazdami? Jeśli do tej pory nie mieliście takiej okazji, teraz możecie to nadrobić. W sierpniu będzie możliwość zaobserwowania niezwykłego zjawiska na nocnym niebie, ale nie wszędzie. Gdzie i kiedy najlepiej oglądać Perseidy 2022? Jaki wpływ będzie miała Czerwona Pełnia Księżyca?

  Dzień Księżyca to święto jedynego satelity ziemskiego, które obchodzimy co roku 20 lipca. Zostało ustanowione na cześć jednego z najważniejszych osiągnieć ludzkości, jakim była pierwsza wizyta człowieka na Księżycu.

  Od początku roku Słońce jest bardzo aktywne. Oznacza to, że do przestrzeni kosmicznej wyrzucane są wyrzuty masy i rozbłyski. Według specjalistów, gwiazda zmierza do maksimum swojej aktywności. W związku z ostatnim wyrzutem masy, we wtorek 19 lipca spodziewane są nawet zakłócenia GPS. Może pojawić się również zorza. 

  Opublikowane zostały kolejne efekty "kosmicznej wędrówki" teleskopu Jamesa Webba. Przełomowe zdjęcia przedstawiają poszczególne elementy przestrzeni kosmicznej, która dotąd była dla ludzkości znacznie większą tajemnicą. To osiągnięcie świętuje również Google. Co udało się zaobserwować?

  Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA podzieliła się pierwszymi zdjęciami zrobionymi za pomocą Teleskopu Jamesa Webba. Pokaz miał miejsce podczas specjalnej konferencji, w której udział wziął prezydent USA Joe Biden. Zobacz niesamowite zdjęcia gromady galaktyk SMACS 0723.

  W amerykańskim Kongresie odbyło się publiczne przesłuchanie dotyczące UFO, czyli niezidentyfikowanych obiektów latających. Raporty przedstawione przez rzeszę ekspertów rozbudziły ciekawość wielu osób, zwłaszcza tych zafascynowanych tematem życia pozaziemskiego.

  Astronomowie w czwartek 12 maja po raz pierwszy przedstawili zdjęcie supermasywnej czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Sagittarius A* ma ogromne przyciąganie grawitacyjne i pochłania każdą materię poruszającą się pobliżu.

  W kosmosie przemieszcza się niezliczona liczba ciał niebieskich. Niektóre z nich przemykają blisko naszej planety. W nocy z poniedziałku na wtorek obok Ziemi przeleci asteroida, której średnica może być większa niż wysokość Burdż Chalifa.

  Amerykańska agencja kosmiczna wydała ostrzeżenie.

  Gdzie oglądać deszcz meteorów?

  "Zwiększamy szansę zobaczenia tego zjawiska".

  Wiele wskazuje na to, że w tym tygodniu nad Polską zalśni zorza polarna.

  Zbliży się 1 kwietnia.

  Czy jest niebezpieczna?

  Choć brzmi to jak żart z serii "którego dnia miesiąca w tym roku wypada sylwester?", naukowcy potwierdzają, że 2022 przyjdzie wcześniej, niż poprzednie lata. Winna jest temu nasza planeta, której obroty przyspieszyły.

  Narzędzie NASA pokazuje aktualny stan naszej planety online.

  W nocy z 17 na 18 listopada na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe zjawisko - rój meteorytów Leonidów. Jak doszło do ich powstania? Gdzie i w jaki sposób się im przyjrzeć?

  "Nie ma jednej drogi, by stać się astronautą. To bardziej jak przeznaczenie"

  Łazik Perseverance wylądował na Marsie w lutym 2021 roku na dnie szerokiego na 45 kilometrów krateru Jezero. Wcześniejsze obserwacje sugerowały, że w przeszłości w tym miejscu znajdowało się duże jezioro.

  Warstwa ozonowa znajduje się w stratosferze i chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Skutki niszczenia warstwy ozonowej wciąż się pogłębiają, a do najpoważniejszych należy dziura ozonowa. Jak chronić warstwę ozonową?

  William Shatner, czyli słynny kapitan Kirk z serialu "Star Trek", wziął udział w locie do granicy przestrzeni kosmicznej, a następnie wrócił na Ziemię. Podróż trwała około 10 minut. Tym samym 90-latek został najstarszym człowiekiem, który poleciał w kosmos, a jego wyczyn zostanie wpisany do księgi rekordów Guinessa.