Newsy

Czy jesteśmy w stanie ocalić Ziemię przed asteroidami? Misja DART zakończona sukcesem. Zobacz zdjęcia

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Kosmos

W nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadzony został kosmiczny eksperyment NASA - misja DART. Ma pomóc w ocenie, czy jesteśmy w stanie zmieniać trajektorię ciał niebieskich. To w przyszłości mogłoby uratować Ziemię, jeśli groziłaby jej kolizja ze zmierzającym w jej stronę obiektem. Na czym dokładnie polega eksperyment?

Eksperyment NASA - Misja DART

Celem misji DART jest sprawdzenie tzw. technologii obrony planetarnej. Ma ona zapobiegać kolizji obiektów NEO, czyli planetoid bliskich naszej planecie z nią samą. Należąca do NASA sonda zgodnie z planem, po 10 miesiącach lotu uderzyła kinetycznie w niewielki księżyc planetoidy Didymos - Dimorphosa. Jest to realizacja misji DART - Double Asteroid Redirection Test. Sonda uderzyla z prędkością 21 160 km/h, a w momencie uderzenia jej masa będzie wynosiła około pół tony. 

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Był to pierwszy taki test w historii ludzkości. Tom Statler, naukowiec pracujący w zespole obrony planetarnej NASA podsumował to zdarzenie: "To będzie naprawdę historyczny moment dla całego świata". Kolizja sondy ma zmienić okres orbitralny Dimorphosa o co najmniej 0,5-1%, czyli 10 minut. Zmianę tę będzie można zarejestrować już w ciągu tygodnia od uderzenia.

Misja DART - zdjęcia

Kiedy nastąpiła Misja DART?

Historyczna kolizja miała miejsce w poniedziałek 26 września o godzinie 19:14 czasu wschodnioamerykańskiego. Polskiego czasu był to wtorek 27 września o godzinie 1:14.

Didymos oraz jego naturalny satelita nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla Ziemi, jednak posłużą za obiekt doświadczalny. Dzięki temu dowiemy się, czy jest możliwa zmiana kursu ciała niebieskiego poprzez celowe zderzenie z urządzeniem kosmicznym.

Teraz naukowcy będą obserwować Dimorphosa za pomocą teleskopów naziemnych, aby potwierdzić, że uderzenie sondy DART zmieniło orbitę asteroidy. NASA spodziewa się, że impakt skróci orbitę Dimorphosa o około 1 proc., czyli około 10 minut. Precyzyjne zmierzenie odchylenia asteroidy jest jednym z głównych celów tego testu

Dotąd żadna z 1,2 milionów zaobserwowanych asteroid nie została uznana za zagrożenie. Mimo to, NASA szacuje, że poznano 90% asteroid o średnicy większej niż kilometr i 40% mniejszych. Według obecnych informacji wystarczy 150-metrowe ciało niebieskie, które wchodząc w kolizję z Ziemią mogłoby zniszczyć duże miasto, a także wywołać daleko idące skutki. Stąd badania nad możliwością zmieniania trajektorii ciał niebieskich w kosmosie. 

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: ev Savitskiy/Getty Images

Pozostałe wiadomości