Eksperyment NASA - Misja DART
Celem misji DART jest sprawdzenie tzw. technologii obrony planetarnej. Ma ona zapobiegać kolizji obiektów NEO, czyli planetoid bliskich naszej planecie z nią samą. Należąca do NASA sonda zgodnie z planem, po 10 miesiącach lotu uderzyła kinetycznie w niewielki księżyc planetoidy Didymos - Dimorphosa. Jest to realizacja misji DART - Double Asteroid Redirection Test. Sonda uderzyla z prędkością 21 160 km/h, a w momencie uderzenia jej masa będzie wynosiła około pół tony.
Astronomia i kosmos
Był to pierwszy taki test w historii ludzkości. Tom Statler, naukowiec pracujący w zespole obrony planetarnej NASA podsumował to zdarzenie: "To będzie naprawdę historyczny moment dla całego świata". Kolizja sondy ma zmienić okres orbitralny Dimorphosa o co najmniej 0,5-1%, czyli 10 minut. Zmianę tę będzie można zarejestrować już w ciągu tygodnia od uderzenia.
Misja DART - zdjęcia
Kiedy nastąpiła Misja DART?
Historyczna kolizja miała miejsce w poniedziałek 26 września o godzinie 19:14 czasu wschodnioamerykańskiego. Polskiego czasu był to wtorek 27 września o godzinie 1:14.
Didymos oraz jego naturalny satelita nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla Ziemi, jednak posłużą za obiekt doświadczalny. Dzięki temu dowiemy się, czy jest możliwa zmiana kursu ciała niebieskiego poprzez celowe zderzenie z urządzeniem kosmicznym.
Teraz naukowcy będą obserwować Dimorphosa za pomocą teleskopów naziemnych, aby potwierdzić, że uderzenie sondy DART zmieniło orbitę asteroidy. NASA spodziewa się, że impakt skróci orbitę Dimorphosa o około 1 proc., czyli około 10 minut. Precyzyjne zmierzenie odchylenia asteroidy jest jednym z głównych celów tego testu-wyjaśnia NASA.
Dotąd żadna z 1,2 milionów zaobserwowanych asteroid nie została uznana za zagrożenie. Mimo to, NASA szacuje, że poznano 90% asteroid o średnicy większej niż kilometr i 40% mniejszych. Według obecnych informacji wystarczy 150-metrowe ciało niebieskie, które wchodząc w kolizję z Ziemią mogłoby zniszczyć duże miasto, a także wywołać daleko idące skutki. Stąd badania nad możliwością zmieniania trajektorii ciał niebieskich w kosmosie.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przełomowe odkrycie na Księżycu. Czy nowy minerał będzie paliwem przyszłości?
- Jakie jest prawdopodobieństwo, że spadające kosmiczne śmieci mogą zabić człowieka? Podano liczbę
- Teleskop Webba zrobił zdjęcia Marsa. Nie było to jednak takie proste
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: ev Savitskiy/Getty Images