Dzień Księżyca to święto jedynego satelity ziemskiego, które obchodzimy co roku 20 lipca. Zostało ustanowione na cześć jednego z najważniejszych osiągnieć ludzkości, jakim była pierwsza wizyta człowieka na Księżycu.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Astronomia i kosmos
Astronomia i kosmos
Dzień Księżyca - co to za święto?
Dzień Księżyca został ustanowiony 20 lipca na cześć pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To właśnie w tym dniu w 1969 roku załoga Apollo 11 wylądowała na Księżycu, a Neil Armstrong postawił na nim pierwszy krok. Poczynania załogi śledziło miliony ludzi przed telewizorami. Tego dnia człowiek spędził aż 2,5 godziny na powierzchni Księżyca.
Święto ma na celu upamiętnienie nie tylko dnia wielkiego dla ludzkości, ale również tego, ile udało się osiągnąć i jak bardzo rozwinęła się technika. Historyczny moment można obejrzeć na platformie Youtube.
Pierwsze lądowanie na księżycu - misja Apollo 11
Apollo 11 to nazwa misji kosmicznej mającej na celu pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Miała ona miejsce 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17 UTC, a o godzinie 16:17 czasu wschodnioamerykańskiego. Był to lot szerszego programu Apollo, czyli serii amerykańskich lotów kosmicznych, które realizowane były w latach 1966-1972. Pierwszy "mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości" miał miejsce aż 6 godziny po lądowaniu - o 22:56 czasu wschodnioamerykańskiego.
Podczas pierwszego lądowania pobrana została próbka gruntu księżycowego, przeprowadzono badania geologiczne, a także zbadano skład chemiczny i izotopowy wiatru słonecznego. Historyczne zdjęcie odcisku buta jest zdjęciem drugiego z załogantów - Buzza Aldrina, i zostało zrobione zaraz przed odlotem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Marzysz o byciu astronautą? Zobacz, jakie warunki musisz spełniać
- Czy Księżyc ma pole magnetyczne? Naukowcy rozwiązali zagadkę
- Ma 20 lat i jest nazywana najmłodszą astronautką na świecie. "Jestem swego rodzaju dziwakiem"
- Agnieszka jest analogową astronautką. Była na Marsie i Księżycu, choć nie opuściła Ziemi - jak to możliwe?
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Helen_Field/Getty Images