Styl życia

Agnieszka jest analogową astronautką. Była na Marsie i Księżycu, choć nie opuściła Ziemi - jak to możliwe?

Styl życia

Agnieszka Elwertowska jest niezwykłą dziewczyną, która wzięła udział w kosmicznych misjach analogowych na Marsie i Księżycu. Planuje dalej zwiedzać kosmos. Od dziecka marzy o tym, by wziąć udział w prawdziwej misji, więc konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu.

Analogowa astronautka

Agnieszka Elwertowska ma 26 lat i pochodzi z Gdyni. Ukończyła studia na kierunku informatycznym i jest inżynierem. Każdą wolną chwilę poświęca na naukę, badania i udział w projektach związanych z Układem Słonecznym. Jest analogową astronautką, czyli odbywa symulacje misji w kosmosie. Jej pasja zaczęła się już w dzieciństwie.

- Z batoników wyciągało się naklejki z różnymi planetami, planetoidami naszego Układu Słonecznego, przyklejało się je do specjalnej książeczki i w ten sposób uczyłam się kolejności planet. Oglądałam też encyklopedie na temat kosmosu i marzyłam, żeby tam kiedyś polecieć - powiedziała Agnieszka w Dzień Dobry TVN.

Elwertowska ma już na swoim koncie cztery analogowe misje, m.in. marsjańską i księżycową. Jedną z nich odbyła na Islandii. - Misja na Islandii była jedyna w swoim rodzaju, bo zamiast przyjechać do gotowego habitatu, to w trakcie misji, podczas ośmiogodzinnego spaceru kosmicznego, musieliśmy znaleźć odpowiedni tunel lawowy, przenieść wszystkie ciężary i tam zbudować funkcjonalny habitat - wyjaśniła nasza bohaterka. Habitat to miejsce, w którym zatrzymują się astronauci. Musi być przystosowane do ich potrzeb.

Kobieta w męskim świecie

Na czym polegała misja na Islandii? - Trwała trzy dni i najważniejszymi zadaniami było przetestowanie prototypu habitatu i strojów kosmicznych dostosowanych do misji analogowych. Są ciężkie, niewygodne, prawie nic w nich nie widać. Były też testy łazika, a także testowaliśmy cały system paneli słonecznych, które dostarczały nam prąd do habitatu - wylicza Agnieszka.

Elwertowska na misji na Islandii była wraz z dwoma astronautami, Christianem i Davidem. Choć środowisko kosmiczne jest zdominowane przez mężczyzn, to jednak dla kobiet również jest tam miejsce.

- Muszę przyznać, że Christian i David byli naprawdę świetni, nie tylko dlatego, że posiadali niesamowite umiejętności, ale również dlatego, że byli mili i empatyczni. To ważne dla astronautów, by wspierać się nawzajem i rozumieć - przyznała analogowa astronautka.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości