Agnieszka Elwertowska jest niezwykłą dziewczyną, która wzięła udział w kosmicznych misjach analogowych na Marsie i Księżycu. Planuje dalej zwiedzać kosmos. Od dziecka marzy o tym, by wziąć udział w prawdziwej misji, więc konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu.
Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła nabór na astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację kosmiczną. O tym, jak wygląda życie podczas takiej misji i czego można się spodziewać na miejscu, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Bukałą, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.
W czwartkowy wieczór, 18 lutego na Marsie po siedmiu miesiącach podróży wylądował łazik Perseverance. O szczegółach tego wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział dyrektor od przyszłych misji międzyplanetarnych w NASA, Artur Chmielewski oraz jeden z autorów nowatorskiej aplikacji "Mission to Mars", Bartosz Rosłoński.
Kilka dni temu zakończyła się symulacja misji załogowej z udziałem naukowców z Politechniki Śląskiej. W analogowej stacji kosmicznej LunAres przeprowadzano badania poświęcone m.in. wpływowi izolacji na ludzką psychikę oraz architekturze stacji kosmicznych. O szczegółach misji w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Leszek Orzechowski i Wiktoria Dziaduła.
Waży ponad tonę i ma 3 metry długości. Jego budowa trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 miliarda dolarów. Łazik Perseverance ("Wytrwałość") umieszczony w rakiecie Atlas 5 wystartował w kierunku Marsa z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Jaki jest cel jego misji na Czerwoną Planetę?
Na pustyni w stanie Utah (USA) znajduje się ośrodek NASA, w którym panują warunki zbliżone do tych panujących na Marsie. Znalazła się tam grupa złożona w całości z Polaków. Czy mają szanse polecieć na Czerwoną Planetę? Czy polska myśl techniczna jest bliska światowej? W Dzień Dobry TVN o życiu na Marsie powiedzieli: Krzysztof Jędrzejak, Jędrzej Górski i Michał Kazaniecki - Polacy, którzy przez 2 tygodnie testowali kosmiczny sprzęt i rozwiązania technologiczne, które być może zostaną wykorzystane podczas pierwszej na świecie misji na Marsa. Dlaczego przygotowania do niej trwają tak długo i ile trwałaby podróż?
Michał Czapski spędził dwa tygodnie na pustyni w stanie Utah, w USA, gdzie symulował życie marsjańskich osadników. Jak wyglądałoby życie na Czerwonej Planecie i jakie niedogodności czekają na mieszkańców? Kiedy powstanie pierwsza prawdziwa kolonia marsjańska? Zobaczcie!