Mars 2020. Łazik Perseverance leci na Czerwoną Planetę

x-news
Waży ponad tonę i ma 3 metry długości. Jego budowa trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 miliarda dolarów. Łazik Perseverance ("Wytrwałość") umieszczony w rakiecie Atlas 5 wystartował w kierunku Marsa z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Jaki jest cel jego misji na Czerwoną Planetę?

Mars 2020 - łazik Perseverance

Z kosmodromu na Przylądku Canaveral w kierunku Marsa wystartowała rakiet Atlas 5 z łazikiem Perseverance. Perseverance, który z angielskiego oznacza "wytrwałość", to kolejny duży łazik marsjański amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Pojazd waży ponad tonę i ma 3 metry długości. Jego budowa trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 miliarda dolarów.

NASA - Perseverance leci na Marsa

Łazik jest wyposażony w wiele instrumentów i systemów badawczych. Na jego pokładzie znajduje się między innymi nieduży autonomiczny helikopter, który będzie mógł być wykorzystany do dodatkowych badań na Czerwonej Planecie.

Główny cel misji łazika to zbieranie próbek skał oraz poszukiwanie śladów potencjalnego życia.

Perseverance ma wylądować na powierzchni Marsa w lutym przyszłego roku, w kraterze Jezero. Będzie działać przynajmniej jeden rok marsjański, czyli około 687 dni ziemskich.

Pierwsza chińska bezzałogowa misja na Marsa wyruszyła z kosmodromu Wenchan 23 lipca. Na Czerwoną Planetę dotrze w lutym 2021 r. Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Marzysz o byciu astronautą? Zobacz, jakie warunki musisz spełniać

Były astronauta radzi, jak wytrwać w izolacji. Scott J. Kelly: „Z upływem czasu, życie i praca stają się coraz łatwiejsze”

Rakieta Falcon 9 wystartowała. Jakie emocje w NASA wzbudza ta misja? Z Kalifornii komentuje Artur Chmielewski

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości