Łazik Perseverance wylądował na Marsie w lutym 2021 roku na dnie szerokiego na 45 kilometrów krateru Jezero. Wcześniejsze obserwacje sugerowały, że w przeszłości w tym miejscu znajdowało się duże jezioro.
Kilka dni temu byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Na Marsie wylądował łazik stworzony przez naukowców z NASA. Tym samym pierwszy raz możemy "na żywo" zobaczyć, a także usłyszeć Czerwoną Planetę. Jakie znaczenie dla nauki ma to lądowanie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karolem Wójcickim, popularyzatorem nauki o kosmosie, blogerem.
W czwartkowy wieczór, 18 lutego na Marsie po siedmiu miesiącach podróży wylądował łazik Perseverance. O szczegółach tego wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział dyrektor od przyszłych misji międzyplanetarnych w NASA, Artur Chmielewski oraz jeden z autorów nowatorskiej aplikacji "Mission to Mars", Bartosz Rosłoński.
Waży ponad tonę i ma 3 metry długości. Jego budowa trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 miliarda dolarów. Łazik Perseverance ("Wytrwałość") umieszczony w rakiecie Atlas 5 wystartował w kierunku Marsa z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Jaki jest cel jego misji na Czerwoną Planetę?
Czy raczej nierealny scenariusz? Chęci są ogromne, ale ile by to wszystko kosztowało? Co jest największą barierą w realizacji projektu MarsOne? Koszty czy względy zdrowotne astronautów? Czy możliwe jest życie na Czerwonej Planecie? I dlaczego akurat planeta Mars? O misji MarsOne z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiali nasi goście: dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.