Pierwszy dzień października przyniósł sporo ważnych informacji. W Dzień Dobry TVN gościł Polak, który został zauważony przez NASA. Pałac Buckingham wydał oświadczenie ws. ciąży wnuczki królowej Elżbiety II.
"Zawodowo zajmuję się czymś zupełnie innym".
"Pomoże zrozumieć kontekst realnego świata".
Sprawdź, co łazik zlokalizował na Czerwonej Planecie.
NASA wyjaśnia.
Marcin Prokop w ramach autorskiego programu "Niezwykłe Stany Prokopa" odwiedził kolejne ekscytujące miejsce - siedzibę NASA w Pasadenie. Tam dziennikarz spotkał się z kierownikiem misji międzyplanteranych - Arturem Chmielewskim.
Julka ma 27 lat, a na swoim koncie kosmiczne osiągnięcia. W marcu 2023 roku Polka wyjechała do Stanów i zaczęła staż w NASA. Czego się nauczyła w amerykańskiej agencji, kogo poznała i jakie ma plany na przyszłość?
- Pokazuje około 50 młodych gwiazd - czytamy.
27-letnia Julia Stankiewicz to niezwykła Polka, która zdobyła międzynarodowe doświadczenie, naukę i biegłość w czterech językach, by dzisiaj spełniać swoje marzenia pracując w NASA.
Czy komuś grozi niebezpieczeństwo?
Egzoplaneta TOI-1075b to jedna z najbardziej masywnych superziem, jakie odkryto do tej pory. Jest oddalona jest od Ziemi o zaledwie 200 lat świetlnych. NASA liczy na to, że jej wykrycie rzuci nowe światło na rozwiązanie ważnych zagadek kosmosu.
Jaki udział ma w tym Polska? Sprawdź szczegóły.
Dr Tomasz Zajkowski współpracuje z Amerykańską Agencją Kosmiczną.
NASA pokazała zapierający dech w piersiach obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. To Filary Stworzenia, czyli miejsce w Drodze Mlecznej.
Teleskop Jamesa Webba wykonał kolejne wyjątkowe zdjęcia fascynujących elementów przestrzeni kosmicznej. Tym razem uchwycił gwiezdny system podwójny określany jako Wolf-Rayet 140, który wyglądem przypomina odciski palców.
Nikola Bukowiecka ma naprawdę imponujące CV. Szczecinianka ukończyła fizykę, ma dyplom z automatyki i robotyki dotyczący teorii sterowania. Choć przed nią jeszcze obrona, to 24-latka już pracuje dla NASA. O swoim zawodzie i pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Kiedy i jak upadnie nasza cywilizacja?
Każde kolejne zdjęcia wykonane i przesyłane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskakują, budzą zachwyt. Nigdy wcześniej ludzie nie mieli możliwości przyjrzeć się przestrzeni kosmicznej i jej zawartości z tak bliska. Na najnowszych ujęciach można zobaczyć Wielką Mgławicę w Orionie ze szczegółami. NASA udostępniła je w Internecie.
Opublikowane zostały kolejne efekty "kosmicznej wędrówki" teleskopu Jamesa Webba. Przełomowe zdjęcia przedstawiają poszczególne elementy przestrzeni kosmicznej, która dotąd była dla ludzkości znacznie większą tajemnicą. To osiągnięcie świętuje również Google. Co udało się zaobserwować?
Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA podzieliła się pierwszymi zdjęciami zrobionymi za pomocą Teleskopu Jamesa Webba. Pokaz miał miejsce podczas specjalnej konferencji, w której udział wziął prezydent USA Joe Biden. Zobacz niesamowite zdjęcia gromady galaktyk SMACS 0723.
W kosmosie przemieszcza się niezliczona liczba ciał niebieskich. Niektóre z nich przemykają blisko naszej planety. W nocy z poniedziałku na wtorek obok Ziemi przeleci asteroida, której średnica może być większa niż wysokość Burdż Chalifa.
Amerykańska agencja kosmiczna wydała ostrzeżenie.
Kacper Wierzchoś to polski astronom pracujący w programie obrony planetarnej NASA. W Dzień Dobry TVN opowiedział, czym się zajmuje i jakie obiekty zagrażają Ziemi.
Narzędzie NASA pokazuje aktualny stan naszej planety online.
Marzena Rogozińska w czasie Nocy Perseidów zrobiła zdjęcie, które zostało docenione przez NASA i znalazło się w prestiżowej galerii. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o astrofotografii oraz o swoim niezwykłym kadrze.
Papcio Chmiel kultowymi komiksami wychował kilka pokoleń Polaków, także swojego syna Artura. Był z niego niezwykle dumny i nieustannie go wspierał. Stworzył nawet rysunek do jego książki "Kosmiczne wyzwania". O swojej pracy i pasji Artur B. Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA, opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Pracowała w NASA przez 30 lat. Brała udział w misji wahadłowca Discovery, która umieściła na orbicie dwie satelity komunikacyjne i sprowadziła na Ziemię dwie inne, które nie weszły na właściwe orbity. Wykonując tę misję przeszła do historii jako pierwsza matka w kosmosie. Z Anną Lee Fisher rozmawiała Anna Kalczyńska.
Na oświetlanej przez Słońce stronie Księżyca jest woda. Jej obecność po raz pierwszy potwierdziła NASA - informuje "Nature Astronomy". Co oznacza to odkrycie?
Waży ponad tonę i ma 3 metry długości. Jego budowa trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 miliarda dolarów. Łazik Perseverance ("Wytrwałość") umieszczony w rakiecie Atlas 5 wystartował w kierunku Marsa z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Jaki jest cel jego misji na Czerwoną Planetę?