NASA

  Kiedy i jak upadnie nasza cywilizacja?

  Każde kolejne zdjęcia wykonane i przesyłane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskakują, budzą zachwyt. Nigdy wcześniej ludzie nie mieli możliwości przyjrzeć się przestrzeni kosmicznej i jej zawartości z tak bliska. Na najnowszych ujęciach można zobaczyć Wielką Mgławicę w Orionie ze szczegółami. NASA udostępniła je w Internecie.

  Opublikowane zostały kolejne efekty "kosmicznej wędrówki" teleskopu Jamesa Webba. Przełomowe zdjęcia przedstawiają poszczególne elementy przestrzeni kosmicznej, która dotąd była dla ludzkości znacznie większą tajemnicą. To osiągnięcie świętuje również Google. Co udało się zaobserwować?

  Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA podzieliła się pierwszymi zdjęciami zrobionymi za pomocą Teleskopu Jamesa Webba. Pokaz miał miejsce podczas specjalnej konferencji, w której udział wziął prezydent USA Joe Biden. Zobacz niesamowite zdjęcia gromady galaktyk SMACS 0723.

  W kosmosie przemieszcza się niezliczona liczba ciał niebieskich. Niektóre z nich przemykają blisko naszej planety. W nocy z poniedziałku na wtorek obok Ziemi przeleci asteroida, której średnica może być większa niż wysokość Burdż Chalifa.

  Amerykańska agencja kosmiczna wydała ostrzeżenie.

  Kacper Wierzchoś to polski astronom pracujący w programie obrony planetarnej NASA. W Dzień Dobry TVN opowiedział, czym się zajmuje i jakie obiekty zagrażają Ziemi.

  Narzędzie NASA pokazuje aktualny stan naszej planety online.

  Marzena Rogozińska w czasie Nocy Perseidów zrobiła zdjęcie, które zostało docenione przez NASA i znalazło się w prestiżowej galerii. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o astrofotografii oraz o swoim niezwykłym kadrze.

  Papcio Chmiel kultowymi komiksami wychował kilka pokoleń Polaków, także swojego syna Artura. Był z niego niezwykle dumny i nieustannie go wspierał. Stworzył nawet rysunek do jego książki "Kosmiczne wyzwania". O swojej pracy i pasji Artur B. Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA, opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Pracowała w NASA przez 30 lat. Brała udział w misji wahadłowca Discovery, która umieściła na orbicie dwie satelity komunikacyjne i sprowadziła na Ziemię dwie inne, które nie weszły na właściwe orbity. Wykonując tę misję przeszła do historii jako pierwsza matka w kosmosie. Z Anną Lee Fisher rozmawiała Anna Kalczyńska.

  Na oświetlanej przez Słońce stronie Księżyca jest woda. Jej obecność po raz pierwszy potwierdziła NASA - informuje "Nature Astronomy". Co oznacza to odkrycie?

  Waży ponad tonę i ma 3 metry długości. Jego budowa trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 miliarda dolarów. Łazik Perseverance ("Wytrwałość") umieszczony w rakiecie Atlas 5 wystartował w kierunku Marsa z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Jaki jest cel jego misji na Czerwoną Planetę?

  Rozpoczęła się wspólna misja NASA i prywatnej firmy SpaceX. Emocje sięgają zenitu, jako że jest to pierwszy lot załogowy na międzynarodową stację kosmiczną z terytorium Stanów Zjednoczonych od prawie 10 lat. Szczegóły na temat atmosfery panującej w NASA zdradził nam Artur Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA/JPL.

  W środę planowano wysłanie w kosmos statku Dragon, wykonanego przez firmę znanego miliardera Elona Muska - SpaceX. Niestety w powodu niesprzyjających warunków pogodowych start został w ostatniej chwili odwołany. Następny planowany jest w sobotę (30 maja 2020 r.) o godzinie 21:22 czasu polskiego. Czy jest szansa, że zostanie zrealizowany?

  Z powodu niesprzyjającej pogody nie doszło do startu amerykańskiej rakiety Falcon 9. Rakieta ma wynieść na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. Kolejną próbę zaplanowano na sobotę. Porozmawialiśmy na ten temat z Arturem Chmielewskim, dyrektorem od przyszłych misji międzyplanetarnych w NASA/JPL.

  Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmiczne - NASA obchodzi w tym roku 60-te urodziny. Rory Kennedy jest autorką filmu "NASA: niekończąca się podróż", w którym pokazane są najbardziej spektakularne misje agencji kosmicznej. W Londynie spotkała się z nią reporterka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara. Jak Rory wspomina swojego wujka Johna F. Kennedy'ego i czego nauczyła się od astronautów, z którymi dane było jej się spotkać? Jak patrzą na ryzyko z, którym związany jest ich zawód? Jakie plany ma NASA na najbliższe lata? Czy jej zdaniem, we wszechświecie, istnieje inna cywilizacja? Dokument „NASA: niekończąca się podróż” - niedziela 14 października, godz. 11:00 Discovery Channel!

  Podobno za 120 lat w ziemię ma uderzyć asteroida ważąca 77 miliardów ton. Postanowiliśmy zweryfikować te informację u Artura Chmielewskiego, który pracuje w NASA. Czy trajektorie asteroid można przewidzieć? Jak cenne są dla nas asteroidy? Ile asteroid śledzi obecnie NASA? Czy asteroidy są największym zagrożeniem dla Ziemi? Z Arturem Chmielewskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.

  Mike Massimino to amerykański inżynier i astronauta NASA. W kosmos poleciał dwa razy - wahadłowcem Columbia w marcu 2002 r. oraz promem Atlantis w maju 2009 r. Ile miał lat, kiedy zaczął marzyć o tym, by zostać astronautą? Jak zareagował, kiedy NASA zaproponowała mu współpracę? Czy poznał swojego idola - Neila Armstronga? Co sądzi o wizji Muska? Astronautę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Na pustyni w stanie Utah (USA) znajduje się ośrodek NASA, w którym panują warunki zbliżone do tych panujących na Marsie. Znalazła się tam grupa złożona w całości z Polaków. Czy mają szanse polecieć na Czerwoną Planetę? Czy polska myśl techniczna jest bliska światowej? W Dzień Dobry TVN o życiu na Marsie powiedzieli: Krzysztof Jędrzejak, Jędrzej Górski i Michał Kazaniecki - Polacy, którzy przez 2 tygodnie testowali kosmiczny sprzęt i rozwiązania technologiczne, które być może zostaną wykorzystane podczas pierwszej na świecie misji na Marsa. Dlaczego przygotowania do niej trwają tak długo i ile trwałaby podróż?

  Ostatnio tak wielki Księżyc mieliśmy okazję oglądać w 1948 roku. Zjawisko Superksiężyc pojawia się na niebie gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii, a w dodatku nasz satelita jest możliwie najbliżej Ziemi. Warto wykorzystać tę okazję, bo kolejna taka zapowiedziana została przez NASA dopiero na 2034 rok. O urokach dzisiejszej pełni opowiedział w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  W internecie gruchnęła wiadomość, że - ze względu na zmiany, jakie zaszły w układzie słonecznym od czasów starożytności - NASA zaktualizowała znaki zodiaku. Zmiany miały dotyczyć dat. Podobno Agencja dodała również jeden znak zodiaku: wężownik. Czy to prawda? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: popularyzatora nauki Karola Wójcickiego.

  NASA postanowiła zapoznać się z nowymi cywilizacjami żyjącymi w kosmosie i za pośrednictwem sondy New Horizons wysłać im wiadomość. Jakie informacje wysłaliby Polacy, gdyby mieli taką możliwość? W jakim języku? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Cztery miesiące temu naukowcy z NASA świętowali pierwsze w historii udane lądowanie ziemskiego pojazdu na komecie. Na czele misji stał Artur Chmielewski, prywatnie syn Papcia Chmiela. Prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin odwiedziła naukowca w jego kosmicznym królestwie w Kalifornii. Czy Papcio Chmiel przewidział życie swojego syna? Kiedy naukowiec dostał pracę w NASA? Co łączy orzeszki ziemne z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej? Czy Artur Chmielewski sam chciałby polecieć w kosmos? Co jest spełnieniem jego marzeń? Będziecie zaskoczeni, kiedy się dowiedzie, jakie zwierzę często odwiedza posiadłość Pana Artura.

  Syn Papci Chmiela, czyli autora kultowego komiksu Tytus, Romek i A’Tomek konstytuuje statki kosmiczne w NASA. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był: Artur B. Chmielewski menadżer projektu Rosetta i pracownik NASA. Jak to się stało, że nie został jak jego tata artystą?