W sieci wybuchła dyskusja na temat stanu zdrowia Sunity Williams, która utknęła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 59-latka i drugi astronauta Barry Wilmore od czerwca znajdują się w kosmosie. Pierwotnie ich misja miała trwać około 8 dni, jednak teraz okazuje się, że na Ziemię wrócą dopiero w lutym 2025 roku. Czy przedłużona wizyta w przestworzach zagraża ich życiu i zdrowiu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili Hubert Kijek, dziennikarz, popularyzator nauki oraz Artur Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA.
Zły stan zdrowia astronautki Sunity Williams?
NASA opublikowała zdjęcia Sunity Williams. Internauci, ale również lekarze biją na alarm, ponieważ ich zdaniem astronautka nie wygląda zdrowo. Z kolei ona sama zaprzecza, jakoby działo się z nią coś złego. Zapewnia, że jest w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Sunita Williams i Barry Wilmore utknęli w kosmosie
Jak to się stało, że astronauci polecieli w kosmos i utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
- Na początek czerwca czekał cały sektor kosmiczny w Stanach Zjednoczonych, ponieważ do tej pory monopolistą za oceanem był Elon Musk. On ma kapsułę, którą wysyłał astronautów w kosmos. No i pojawił się Boeing i Starliner, który wysłał astronautów kapsułą. Sunita Williams i Barry Wilmore mieli tam spędzić około 8 dni i wrócić na Ziemię, ale okazało się, że pojazd jest niesprawny. Dochodziło do wycieków helu, były problemy z silnikami manewrującymi. NASA "boksowała" się z Boeingiem, trwały debaty, czy można sprowadzić astronautów na Ziemię. Katastrofy z przeszłości, m.in. Challenger, pokazały, że wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Nie 100 procent pewności, tylko 200 procent pewności. Podjęto decyzję, że kapsuła wraca na Ziemię, ale bez astronautów. Oni zostają. Wysłano kapsułę Elona Muska Dragon, która ich zabierze, ale dopiero w lutym przyszłego roku. Zamiast 8 dni spędzą na stacji święta, ale także Walentynki - mówił w Dzień Dobry TVN Hubert Kijek.
Dlaczego zdjęcia Sunity Williams wywołały tak wiele kontrowersji?
- To jest bardzo ciekawa historia. Obecne wiadomości odbiera się z Internetu, z YouTube'a. Na filmikach można zobaczyć, jak Sunita oprowadza po stacji, jak wita się z Rosjanami, przelatuje, pokazuje jedzonko. A potem widzimy zdjęcia Sunity, które NASA opublikowała. Nagle można pomyśleć, że ona jest chora, że źle wygląda. Nikt nie kojarzy tego, że ona już była w przestrzeni kosmicznej dwa razy. W 2006 roku i 2012 roku. Ludzie oglądają te nagrania z tamtych lat. Sunita już nie wygląda tak, jak 12 lat temu - wyjaśnił Artur Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA.
Astronautka postanowiła uspokoić internautów i nagrała wideo z wyjaśnieniem.
- Myślę, że krążą jakieś plotki, że tracę na wadzę, a właściwie ważę tyle samo, ile wcześniej. Mamy amortyzator masy sprężynowej, który nas waży. Ważę tyle samo co wtedy, kiedy tu weszłam. Myślę, że cóż, rzeczy zmieniają. Prawdopodobnie słyszałeś o zmianie płynu. Ludzie w kosmosie i ich głowy wyglądają na trochę większe, ponieważ płyn się wyrównuje i blokuje ciało. Ja i Barry jesteśmy tutaj od kilku miesięcy. Chodziliśmy na sprzęcie do ćwiczeń, mamy rower, bieżnię, sprzęt do podnoszenia ciężarów. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że podnoszenie ciężarów zmieniło mnie. Moje uda są trochę większe, pośladki też. Robimy dużo przysiadów. Myślę, że moje ciało trochę się zmieniło, ale ważę tyle samo - podkreśliła Sunita.
Jak wizyta w kosmosie wpływa na stan zdrowia?
Czy w ciele człowieka po powrocie z kosmosu zachodzą nieodwracalne zmiany?
- To zależy, na ile lecimy w kosmos. Załóżmy, że podróżujemy na stację dwa tygodnie, to później te zmiany można rehabilitować, wyćwiczyć. Ale jeżeli podróż trwa więcej niż trzy miesiące, to jak słyszałem od lekarzy, którzy badają astronautów, to już zachodzą zmiany nieodwracalne. Przez lata różnych ćwiczeń można to jakoś wyprostować, ale dochodzi do ubytku masy kostnej, masy mięśniowej, wzrok się pogarsza i wiele różnych innych rzeczy. Cały organizm otrzymuje ogromny szok w kosmosie. Psychika też siada, bo mieszkają na stacji kosmicznej, która jest wielkości boiska, ale też nie wszędzie mogą wchodzić - wskazał dziennikarz Hubert Kijek.
Czy znane są przypadki, kiedy ktoś był w kryzysie zdrowia psychicznego po powrocie z misji kosmicznej?
- Nie było takiej sytuacji, że ktoś by nie wytrzymał. Po tej pierwszej pięćdziesiątce astronautów, których wysłaliśmy, wszyscy byli pilotami, wiemy, że nikt się nie przyznał, że ma jakiekolwiek kłopoty zdrowotne czy psychiczne. Dopiero później, jak zaczęliśmy wysyłać do nich lekarzy cywilów, to oni przywieźli informacje, że astronautów głowa im puchnie, boli, nie wiedzą, gdzie są. Jest im trudno - zaznaczył Artur Chmielewski.
Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Amerykański sen polskiego inżyniera w NASA. "Projektuję przyszłe misje kosmiczne"
- Polak wśród gwiazd. Kim jest Sławosz Uznański i jak przygotowuje się do lotu w kosmos?
- "Skośne oczy, zielona skóra, długie palce", czyli fakty i mity o UFO. Czy wśród nas są tzw. obcy?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News, screen Youtube NASA Video