Co na licytację wystawił astronauta Sławosz Uznański?
Słynna firma produkująca ketchupy sprawdziła, czy produkcja tego sosu pomidorowego byłoby możliwa na Marsie. Wszystko w celu sprawdzenia, czy ulubione dania można odtworzyć w przestrzeni kosmicznej. Odpowiadamy, czy eksperyment się powiódł.
Bartłomiej Harkot, to pilot, który od wielu lat marzy o locie w kosmos. Jest szansa, że bydgoszczanin niedługo spełni swoje marzenie. Co trzeba zrobić, by zostać astronautą?
"Nie ma jednej drogi, by stać się astronautą. To bardziej jak przeznaczenie"
Agnieszka Elwertowska jest niezwykłą dziewczyną, która wzięła udział w kosmicznych misjach analogowych na Marsie i Księżycu. Planuje dalej zwiedzać kosmos. Od dziecka marzy o tym, by wziąć udział w prawdziwej misji, więc konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu.
Wally Funk ma 82 lata i będzie najstarszą kobietą, która poleci w kosmos. Seniorka, wspólnie z Jeffem Bezosem, najbogatszym człowiekiem świata, odbędzie turystyczny lot rakietą New Shephard.
Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła nabór na astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację kosmiczną. O tym, jak wygląda życie podczas takiej misji i czego można się spodziewać na miejscu, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Bukałą, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.
Kazimierz Błaszczak ma 74 lata i jest pasjonatem astronomii. Marzy o podróży na Czerwoną Planetę. O jego międzyplanetarnej ambicji zrobiło się głośno za sprawą projektu "Mars One". Mimo zaawansowanego wieku, emeryt z Cieszęcina szykuje się na podbój kosmosu - jaka będzie jego rola w misji podboju Marsa?
Naukowcy od lat pracują nad tym, żeby ludzkość mogła zamieszkiwać inne planety. Czy jest to fizycznie możliwe? O tym nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał z Jamesem Pawelczykiem, astronautą polskiego pochodzenia.
Po raz pierwszy od 2008 r. Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadza nabór nowych astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację. Kto w szczególności potrzebny jest w kosmosie? Jakie trzeba mieć kompetencje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów oraz Anna Bukiewicz-Szul, nauczycielka fizyki.
Pracowała w NASA przez 30 lat. Brała udział w misji wahadłowca Discovery, która umieściła na orbicie dwie satelity komunikacyjne i sprowadziła na Ziemię dwie inne, które nie weszły na właściwe orbity. Wykonując tę misję przeszła do historii jako pierwsza matka w kosmosie. Z Anną Lee Fisher rozmawiała Anna Kalczyńska.
Profesor Stanisław Czudek to wybitny chirurg i onkolog, który jako jeden ze stu lekarzy na świecie został wybrany przez NASA do zdalnego operowania astronautów. Jako pierwszy w historii przeprowadził także operację laparoskopową w Afryce. Na co dzień mężczyzna prowadzi szpital w Zawierciu, bo jak mówi, jego celem jest uszczęśliwianie ludzi.
21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Święto upamiętnia wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej, a także inspiruje naukowców do dalszej pracy. Jak wygląda praca astronauty i co trzeba zrobić, aby nim zostać? O tym opowiedzieli nam Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach oraz Agnieszka Elwertowska, analogowa astronautka.
Jaką cenę płaci astronauta za tak długi okres spędzony poza Ziemią? Czy dłuższe wyprawy kosmiczne są już w naszym zasięgu? Czy zawód kosmonauty jest romantyczny? Scott Kelly: "Wykonujesz najbrudniejsze prace, ale tez oglądasz najbardziej niesamowite widoki jakie można sobie wyobrazić". Z astronautą rozmawiał Marcin Sawicki.
Mike Massimino to amerykański inżynier i astronauta NASA. W kosmos poleciał dwa razy - wahadłowcem Columbia w marcu 2002 r. oraz promem Atlantis w maju 2009 r. Ile miał lat, kiedy zaczął marzyć o tym, by zostać astronautą? Jak zareagował, kiedy NASA zaproponowała mu współpracę? Czy poznał swojego idola - Neila Armstronga? Co sądzi o wizji Muska? Astronautę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
George Zamka to amerykański astronauta i pilot wojskowy, w którym płynie polska i kolumbijska krew. O swoim polskim pochodzeniu, muzyce Chopina, zapachu kosmosu i spaniu w stanie nieważkości powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Czy rodzina każe mu spisywać testament przed każdą misją?
W kosmosie spędził prawie 4 tys. godzin, a na ziemię - oprócz badań i obserwacji - wysyłał kolejne odcinki swojego videobloga oraz teledyski własnego autorstwa. Po powrocie z kosmosu kanadyjski astronauta Chris Hadfield historię swojej kariery oraz najciekawsze anegdoty z życia na orbicie opisał w książce Kosmiczny poradnik życia na Ziemi. Z prowadzącym Dzień Dobry TVN Piotrem Kraśko rozmawiali o odkrywaniu kosmosu, tolerancji dla ryzyka i nowych technologiach w astronautyce. W jaką misję astronauta najchętniej by się zaangażował?
Pod Tarnowem ma powstać największa w Europie baza dla astronautów. W wiosce księżycowej zamieszkają ci, którzy chcą się poczuć jak w kosmosie. W rolę astronautów chce się wcielić aż 50 osób. W projekcie udział może wziąć jedynie sześciu śmiałków. Jakie powinni spełniać warunki? Dlaczego tak bardzo zależy im, by wziąć udział w tym projekcie badawczym? Jaki eksperyment ma cel? I ile ma potrwać? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Tomasz Janowski, architekt, który chciałby zamieszkać w bazie księżycowej, Kamil Muzyka, specjalista ds. prawnych, również chciałby zamieszkać w bazie księżycowej.
Tym razem przegląd prasy zrobił dla Was Rafał Rutkowski. Było pozytywnie, odkrywczo, a momentami kosmicznie. Z tego, co przeczytał wywnioskowaliśmy m.in., że prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman jest amerykańską astronautką, która zostanie prezydentem i do tego jest niemiła. Zobaczcie, co jeszcze wyszło na światło dzienne :)
Do Chęcin przyjechał amerykański astronauta Harrison Schmitt - ostatni jak dotąd człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Co go sprowadziło do Polski? Czy pamięta każdą minutę lotu na Księżyc? Czy są już technologie, które pozwolą ludziom na osiedlenie się na Marsie? Z astronautą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Michał Czapski spędził dwa tygodnie na pustyni w stanie Utah, w USA, gdzie symulował życie marsjańskich osadników. Jak wyglądałoby życie na Czerwonej Planecie i jakie niedogodności czekają na mieszkańców? Kiedy powstanie pierwsza prawdziwa kolonia marsjańska? Zobaczcie!
Aleksandra Granat, nauczycielka z Sosnowca, zakwalifikowała się do grupy osób, które mogą polecieć na Marsa. Czy polska nauczycielka znajdzie się w finałowej czwórce, która po 10 latach szkoleń poleci na Marsa... w podróż w jedną stronę? Czy rodzina wspiera ją w tych staraniach? Jak Pani Aleksandra przygotowuje się do lotu w kosmos?
Jest pierwszym Kanadyjczykiem, który odbył spacer w przestrzeni kosmicznej, w kosmosie spędził łącznie 165 dni, największą sławę przyniosły mu jednak "kosmiczne teledyski", które nagrywał podczas pobytu na stacji kosmicznej! Z Bartoszem Węglarczykiem o przełamywaniu lęku i życiu w kosmosie rozmawiał Chris Hadfield.