Już 29 maja rozpocznie się polska misja naukowo-technologiczna na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas której będzie testowane wyjątkowe urządzenie.
18 maja będziemy wybierać nowego prezydenta Polski. Udział w głosowaniu chciałby wziąć Sławosz Uznański, astronauta, który w tym czasie będzie przebywał na orbicie.
Słynna firma produkująca ketchupy sprawdziła, czy produkcja tego sosu pomidorowego byłoby możliwa na Marsie. Wszystko w celu sprawdzenia, czy ulubione dania można odtworzyć w przestrzeni kosmicznej. Odpowiadamy, czy eksperyment się powiódł.
Bartłomiej Harkot, to pilot, który od wielu lat marzy o locie w kosmos. Jest szansa, że bydgoszczanin niedługo spełni swoje marzenie. Co trzeba zrobić, by zostać astronautą?
Agnieszka Elwertowska jest niezwykłą dziewczyną, która wzięła udział w kosmicznych misjach analogowych na Marsie i Księżycu. Planuje dalej zwiedzać kosmos. Od dziecka marzy o tym, by wziąć udział w prawdziwej misji, więc konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu.
Wally Funk ma 82 lata i będzie najstarszą kobietą, która poleci w kosmos. Seniorka, wspólnie z Jeffem Bezosem, najbogatszym człowiekiem świata, odbędzie turystyczny lot rakietą New Shephard.
Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła nabór na astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację kosmiczną. O tym, jak wygląda życie podczas takiej misji i czego można się spodziewać na miejscu, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Bukałą, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.
Kazimierz Błaszczak ma 74 lata i jest pasjonatem astronomii. Marzy o podróży na Czerwoną Planetę. O jego międzyplanetarnej ambicji zrobiło się głośno za sprawą projektu "Mars One". Mimo zaawansowanego wieku, emeryt z Cieszęcina szykuje się na podbój kosmosu - jaka będzie jego rola w misji podboju Marsa?
Naukowcy od lat pracują nad tym, żeby ludzkość mogła zamieszkiwać inne planety. Czy jest to fizycznie możliwe? O tym nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał z Jamesem Pawelczykiem, astronautą polskiego pochodzenia.
Po raz pierwszy od 2008 r. Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadza nabór nowych astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację. Kto w szczególności potrzebny jest w kosmosie? Jakie trzeba mieć kompetencje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów oraz Anna Bukiewicz-Szul, nauczycielka fizyki.
Pracowała w NASA przez 30 lat. Brała udział w misji wahadłowca Discovery, która umieściła na orbicie dwie satelity komunikacyjne i sprowadziła na Ziemię dwie inne, które nie weszły na właściwe orbity. Wykonując tę misję przeszła do historii jako pierwsza matka w kosmosie. Z Anną Lee Fisher rozmawiała Anna Kalczyńska.
Profesor Stanisław Czudek to wybitny chirurg i onkolog, który jako jeden ze stu lekarzy na świecie został wybrany przez NASA do zdalnego operowania astronautów. Jako pierwszy w historii przeprowadził także operację laparoskopową w Afryce. Na co dzień mężczyzna prowadzi szpital w Zawierciu, bo jak mówi, jego celem jest uszczęśliwianie ludzi.
21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Święto upamiętnia wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej, a także inspiruje naukowców do dalszej pracy. Jak wygląda praca astronauty i co trzeba zrobić, aby nim zostać? O tym opowiedzieli nam Robert Szaj z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach oraz Agnieszka Elwertowska, analogowa astronautka.
Jaką cenę płaci astronauta za tak długi okres spędzony poza Ziemią? Czy dłuższe wyprawy kosmiczne są już w naszym zasięgu? Czy zawód kosmonauty jest romantyczny? Scott Kelly: "Wykonujesz najbrudniejsze prace, ale tez oglądasz najbardziej niesamowite widoki jakie można sobie wyobrazić". Z astronautą rozmawiał Marcin Sawicki.
Mike Massimino to amerykański inżynier i astronauta NASA. W kosmos poleciał dwa razy - wahadłowcem Columbia w marcu 2002 r. oraz promem Atlantis w maju 2009 r. Ile miał lat, kiedy zaczął marzyć o tym, by zostać astronautą? Jak zareagował, kiedy NASA zaproponowała mu współpracę? Czy poznał swojego idola - Neila Armstronga? Co sądzi o wizji Muska? Astronautę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
George Zamka to amerykański astronauta i pilot wojskowy, w którym płynie polska i kolumbijska krew. O swoim polskim pochodzeniu, muzyce Chopina, zapachu kosmosu i spaniu w stanie nieważkości powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Czy rodzina każe mu spisywać testament przed każdą misją?
W kosmosie spędził prawie 4 tys. godzin, a na ziemię - oprócz badań i obserwacji - wysyłał kolejne odcinki swojego videobloga oraz teledyski własnego autorstwa. Po powrocie z kosmosu kanadyjski astronauta Chris Hadfield historię swojej kariery oraz najciekawsze anegdoty z życia na orbicie opisał w książce Kosmiczny poradnik życia na Ziemi. Z prowadzącym Dzień Dobry TVN Piotrem Kraśko rozmawiali o odkrywaniu kosmosu, tolerancji dla ryzyka i nowych technologiach w astronautyce. W jaką misję astronauta najchętniej by się zaangażował?
Pod Tarnowem ma powstać największa w Europie baza dla astronautów. W wiosce księżycowej zamieszkają ci, którzy chcą się poczuć jak w kosmosie. W rolę astronautów chce się wcielić aż 50 osób. W projekcie udział może wziąć jedynie sześciu śmiałków. Jakie powinni spełniać warunki? Dlaczego tak bardzo zależy im, by wziąć udział w tym projekcie badawczym? Jaki eksperyment ma cel? I ile ma potrwać? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Tomasz Janowski, architekt, który chciałby zamieszkać w bazie księżycowej, Kamil Muzyka, specjalista ds. prawnych, również chciałby zamieszkać w bazie księżycowej.
Tym razem przegląd prasy zrobił dla Was Rafał Rutkowski. Było pozytywnie, odkrywczo, a momentami kosmicznie. Z tego, co przeczytał wywnioskowaliśmy m.in., że prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman jest amerykańską astronautką, która zostanie prezydentem i do tego jest niemiła. Zobaczcie, co jeszcze wyszło na światło dzienne :)