Czy człowiek może żyć na innych planetach? "Ciało 40-letniego astronauty będzie odpowiadać ciału 80-latka"

Dzień Dobry TVN
Naukowcy od lat pracują nad tym, żeby ludzkość mogła zamieszkiwać inne planety. Czy jest to fizycznie możliwe? O tym nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał z Jamesem Pawelczykiem, astronautą polskiego pochodzenia.

Jak kosmos wpływa na ludzkie ciało?

James Pawelczyk to 60-letni neurofizjolog i astronauta, który całe życie poświęcił na badanie wpływu kosmosu na ludzkie ciała. W czasach, gdy ludzkość marzy o podbiciu kosmosu, jego praca wydaje się bezcenna.

Wiele lat temu miałem wykład w szkole – jeden z uczniów zadał mi takie pytanie: skoro wróciłeś z kosmosu, to jesteś teraz młodszy? Fizycznie rzecz biorąc jestem młodszy może o jakąś cząstkę mikrosekundy, niż byłbym nie lecąc. Wszystkie pozostałe wpływy kosmosu na ciało człowieka są raczej szkodliwe

- opowiada astronauta.

W jaki sposób kosmos negatywnie wpływa na człowieka?

- U ludzi przebywających w kosmosie obserwujemy spadek masy mięśniowej, zmniejszenie funkcji sercowo-naczyniowej, spadek masy kostnej. Przewidujemy, że podróż na Marsa potrwa około 2-3 lat. Zmiany, jakie zajdą w organizmie w trakcie tego lotu spowodują, że ciało typowego 40-letniego astronauty będzie odpowiadać ciału 80-latka, czy nawet stu lat – ocenia James Pawelczyk w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Czy można temu zapobiec?

- Jedną z najlepszych metod jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Wciąż nie znamy optymalnego przepisu, wciąż nad nim pracujemy. Sprawdzamy tak zaawansowane możliwości, jak zbieranie molekularnych zapasów czy wytwarzanie odpowiednich lekarstw w trakcie lotu. To brzmi bardzo futurystycznie, ale właśnie zaczęło się dziać – wyjaśnia naukowiec.

Lot na Marsa a zdrowie człowieka

Naukowcy dwoją się i troją, żeby lot człowieka na Marsa mógł się odbyć. James Pawelczyk sądzi, że może się tak stać jeszcze za naszego życia.

- Myślę, że człowiek w końcu wyląduje na Marsie. Co do kolonizacji planety – to jestem sceptyczny. Zmiany w kościach są bardzo powolne. Turystyczny lot w kosmos na kilka dni czy nawet tygodni nie spowoduje znaczących zmian, ale kiedy rozważamy lot kilkumiesięczny czy nawet kilkuletni, to ich nie unikniemy. Spodziewamy się, że w trakcie podróży na Marsa każda z naszych komórek zostanie poddana działaniu bardzo wysokiej energii przynajmniej raz. To grozi pojawieniem się zmian nowotworowych, przyspieszeniu rozwoju chorób neurodegeneracyjnych jak również chorób sercowo-naczyniowych. Wszystko to są bardzo palące tematy, nad którymi pracujemy – podkreśla nasz rozmówca.

Skutki uboczne pozaziemskich podróży

James Pawelczyk od 17 kwietnia do 3 maja 1998 odbywał szesnastodniowy lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Columbia. Jak się okazuje, skutki podróży odczuwa do dziś.

- Bóle pleców są bardzo powszechne wśród astronautów po misjach. Każdy człowiek, który wybiera się w kosmos, staje się fizycznie większy. Kręgosłup się wydłuża średnio o cztery cm, u niektórych ta różnica sięgała nawet 10 cm. Bez działania grawitacji nie jesteśmy w stanie przyjmować właściwych pozycji. Wyginamy plecy w łuk. Sumując - rozciągnięty kręgosłup i do tego wygięty w łuk to prosty przepis na ból pleców - podkreśla astronauta.

To jednak nie powstrzymuje ludzi przed kosmicznymi wyprawami. James Pawelczyk, który - jak mówi - jest jedynym amerykańskim astronautą, w którym płynie stuprocentowa polska krew, postanowił rzucić wyzwanie Polakom.

- Zostałem zaszczycony otrzymaniem medalu miasta Warszawy. Dostanie go kolejny Polak, który poleci w kosmos. Pożyczę mu go, żeby zabrał go w kosmos. To wyzwanie jest cały czas aktualne. Jeśli ktokolwiek z państwa chciałby pożyczyć mój warszawski medal, to serdecznie zapraszam. Wystarczy polecieć w kosmos – zachęca James Pawelczyk.

Zobacz też:

Anna Lee Fisher - pierwsza matka w kosmosie: "Czułam odpowiedzialność wobec kobiet, które przyjdą po mnie"

Zabierają dzieci na wycieczki w kosmos. "Najbardziej w tej pracy lubię dostarczanie emocji"

Syn Papcia Chmiela pracuje w NASA. W książce opisał swoje kosmiczne projekty. "Ojciec mówił: nie bój się śmierci, bój się tego, czego nie zrobisz w życiu"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Michał Malinowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"

Fryderyki przyznawane są od 30 lat. "Tutaj artyści byli najważniejsi"

Fryderyki przyznawane są od 30 lat. "Tutaj artyści byli najważniejsi"

60 kg mięsa, 170 kg ziemniaków. Szymon Czerwiński sprawdził, jak wygląda praca w szkolnej stołówce

60 kg mięsa, 170 kg ziemniaków. Szymon Czerwiński sprawdził, jak wygląda praca w szkolnej stołówce

Martyna Wojciechowska gościem specjalnym w "MasterChef Nastolatki": "Kocham młode głowy"

Martyna Wojciechowska gościem specjalnym w "MasterChef Nastolatki": "Kocham młode głowy"

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest droższe. O ile wzrosły ceny?

Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest droższe. O ile wzrosły ceny?