"Myślę, że to niesamowite" - ocenił "poszkodowany" klient.
Sprawdź, co łazik zlokalizował na Czerwonej Planecie.
Na powierzchni Czerwonej Planety marsjański łazik zrobił zdjęcie skały z okrągłym otworem w środku, który kształtem przypomina ogromnego donuta, czyli pączka z dziurką. Naukowcy mają kilka hipotez dotyczących tego, skąd pochodzi ta skała.
Wynalazek Zachariasza Mońka i Jakuba Kopcia już zdobył prestiżową nagrodę.
Teleskop Webba dostarczył kolejne kosmiczne zdjęcia. Tym razem przedstawiają one Marsa. Dzięki fotografiom naukowcy mają teraz dodatkowe informacje, które pozwalają lepiej poznać przestrzeń kosmiczną i znajdujące się w niej obiekty.
Mars, czyli czwarta planeta Układu Słonecznego, do niedawna stanowił dla ludzi całkowitą tajemnicę. Wiadomo było jedynie, że znacząco różni się od Ziemi kolorem, brakiem wody na swojej powierzchni, a co za tym idzie, również brakiem życia. Najnowsze badania wskazują, jakie są przyczyny nieistnienia życia na tej planecie.
Setne urodziny Stanisława Lema i rok nazwany jego imieniem, to doskonały pretekst do pochylenia się nad jego wizją świata. Prof. Aleksandra Przegalińska, filozofka oraz dr Marcin Kawecki, ekspert ds. nowych technologii zastanawiają się, jak bardzo pisarz przewidział podbój kosmosu przez człowieka. A to wszystko w świetle lotu na orbitę bez udziału profesjonalnych astronautów.
Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej powstał specjalny tor marsjański, na którym rywalizują łaziki w zawodach European Rover Challenge. Robert Lubański z Mars Society Polska oraz Łukasz Wilczyński, organizator i pomysłodawca zawodów w rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o tym projekcie.
Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła nabór na astronautów, którzy zostaną wysłani na międzynarodową stację kosmiczną. O tym, jak wygląda życie podczas takiej misji i czego można się spodziewać na miejscu, porozmawialiśmy z dr Aleksandrą Bukałą, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.
Kilka dni temu byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Na Marsie wylądował łazik stworzony przez naukowców z NASA. Tym samym pierwszy raz możemy "na żywo" zobaczyć, a także usłyszeć Czerwoną Planetę. Jakie znaczenie dla nauki ma to lądowanie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karolem Wójcickim, popularyzatorem nauki o kosmosie, blogerem.
Naukowcy od lat pracują nad tym, żeby ludzkość mogła zamieszkiwać inne planety. Czy jest to fizycznie możliwe? O tym nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał z Jamesem Pawelczykiem, astronautą polskiego pochodzenia.
W czwartkowy wieczór, 18 lutego na Marsie po siedmiu miesiącach podróży wylądował łazik Perseverance. O szczegółach tego wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział dyrektor od przyszłych misji międzyplanetarnych w NASA, Artur Chmielewski oraz jeden z autorów nowatorskiej aplikacji "Mission to Mars", Bartosz Rosłoński.
Waży ponad tonę i ma 3 metry długości. Jego budowa trwała około 8 lat i kosztowała 2,5 miliarda dolarów. Łazik Perseverance ("Wytrwałość") umieszczony w rakiecie Atlas 5 wystartował w kierunku Marsa z kosmodromu na Przylądku Canaveral. Jaki jest cel jego misji na Czerwoną Planetę?
Już dziś o 13.00 wystartuje pierwsza w historii misja, która wykona badania wnętrza Marsa! O szczegółach misji Insight i roli jaką odegra w niej polskie urządzenie "Kret HP3", opowiedzieli nam, w Dzień Dobry TVN, popularyzator - nauki Karol Wójcicki i Tomasz Kuciński, wiceprezes firmy Astronika, która zaprojektowała i zbudowała Kreta.
Nasz gość dr Grzegorz Słowik, fizyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, wraz z międzynarodową grupą naukowców odkrył, że w chmurach Wenus może istnieć życie! Tę tezę bada teraz NASA, która przygotowuje specjalną misję na Wenus, by sprawdzić te rewelacje.
Na pustyni w stanie Utah (USA) znajduje się ośrodek NASA, w którym panują warunki zbliżone do tych panujących na Marsie. Znalazła się tam grupa złożona w całości z Polaków. Czy mają szanse polecieć na Czerwoną Planetę? Czy polska myśl techniczna jest bliska światowej? W Dzień Dobry TVN o życiu na Marsie powiedzieli: Krzysztof Jędrzejak, Jędrzej Górski i Michał Kazaniecki - Polacy, którzy przez 2 tygodnie testowali kosmiczny sprzęt i rozwiązania technologiczne, które być może zostaną wykorzystane podczas pierwszej na świecie misji na Marsa. Dlaczego przygotowania do niej trwają tak długo i ile trwałaby podróż?
W USA w stanie Utah wystartowała pierwsza polska misja analogowa na Marsa. Oznacza to, że naukowcy przeprowadzają testy na pustyni, która geologicznie zbliżona jest do warunków na Marsie. Co dokładnie sprawdzają? Jak wygląda ich praca? W Dzień Dobry TVN psycholog, wynalazca prysznica mgłowego i organizator misji Jakub Falaciński odpowiedział na pytanie czy kolonizacja Marsa jest blisko?
Wirtualna rzeczywistość to już nie tylko narzędzie służące do dziecięcych zabaw. Dzięki tej technologii możemy zobaczyć zaprojektowane dla nas mieszkanie, a nawet przenieść się na Marsa. O tym, jak virtual reality zmieni nasze życie w przyszłości porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze specem od trzech wymiarów Katarzyną Jaklewicz.
Na konferencji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Guadalajarze miliarder Elon Musk przedstawił plan wybudowania do 2024 roku rakiety zdolnej do transportu ludzi i towarów w celu kolonizacji Marsa. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Łukasza Wilczyńskiego z Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Czy jego zdaniem ten odważny plan ma szansę realizacji? Czy człowiek ma szansę przetrwać na Marsie?
Kilka lat nieustannych obserwacji, by w końcu móc potwierdzić, że na Marsie znajduje się woda! O tym niezwykłym odkryciu spekulowano już lata temu, jednak dopiero teraz naukowcy mają pewność. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: astronom z Centrum Badań Kosmicznych PAN dr Krzysztof Ziółkowski oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki. Jakie warunki atmosferyczne panują na Marsie? Co dla nas, ziemian, oznacza odkrycie wody ciekłej? Jest szansa, że na Marsie istnieje jakiekolwiek życie?
W czwartek w Dzień Dobry TVN jedna z najbardziej emocjonujących informacji: woda na Marsie - czy istnieją tam jakieś formy życia? Następnie Krystyna Janda - "człowiek instytucja" i wspaniała aktorka. Oprócz tego serialowi przystojniacy o tym jak opuścili "Na Wspólnej" na rzecz podróży do Azji. A na koniec: czy to jest tego warte?! Dlaczego ryzykuje się życiem, aby zrobić sobie wymarzone "selfie"? Bądźcie z nami o 8.00!
Do Chęcin przyjechał amerykański astronauta Harrison Schmitt - ostatni jak dotąd człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Co go sprowadziło do Polski? Czy pamięta każdą minutę lotu na Księżyc? Czy są już technologie, które pozwolą ludziom na osiedlenie się na Marsie? Z astronautą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Czy raczej nierealny scenariusz? Chęci są ogromne, ale ile by to wszystko kosztowało? Co jest największą barierą w realizacji projektu MarsOne? Koszty czy względy zdrowotne astronautów? Czy możliwe jest życie na Czerwonej Planecie? I dlaczego akurat planeta Mars? O misji MarsOne z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiali nasi goście: dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Michał Czapski spędził dwa tygodnie na pustyni w stanie Utah, w USA, gdzie symulował życie marsjańskich osadników. Jak wyglądałoby życie na Czerwonej Planecie i jakie niedogodności czekają na mieszkańców? Kiedy powstanie pierwsza prawdziwa kolonia marsjańska? Zobaczcie!
Gość Dzień Dobry TVN fizyk Michał Czapski wyjedzie do Stanów Zjednoczonych, aby sprawdzić, jak mogłoby wyglądać życie w bazie na Marsie. Zamieszka w osadzie dostosowanej do warunków panujących na czerwonej planecie. Jak wygląda osada? W co będą ubrani uczestnicy symulacji? Co zamierzają jeść? Czy każdy z uczestników ma już wyznaczone zadania? Powodzenia Panie Michale!
Aleksandra Granat, nauczycielka z Sosnowca, zakwalifikowała się do grupy osób, które mogą polecieć na Marsa. Czy polska nauczycielka znajdzie się w finałowej czwórce, która po 10 latach szkoleń poleci na Marsa... w podróż w jedną stronę? Czy rodzina wspiera ją w tych staraniach? Jak Pani Aleksandra przygotowuje się do lotu w kosmos?
Pan Kazimierz Błaszczak z Wieruszowa dostał się do drugiego etapu misji Mars One. Czy poleci na Marsa? Czy skolonizuje planetę z innymi ludźmi? Jak wyglądają przygotowania osoby, która ma polecieć w kosmos? Czy specjalnie przygotowuje się do wylądowywania na czwartej planecie od Słońca?
Jutro w Dzień Dobry TVN: Polak poleci na Marsa? Kto wspiera Iwonę Węgrowska? Dorota Gardias - czy wegetariańska dieta w ciąży może szkodzić dziecku? Ile jest powodów, dla których warto kochać Ryana Goslinga?