Marsjański tor przeszkód w Kielcach. "Polacy są w czołówce"

Kawałek Marsa w Kielcach
Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej powstał specjalny tor marsjański, na którym rywalizują łaziki w zawodach European Rover Challenge. Robert Lubański z Mars Society Polska oraz Łukasz Wilczyński, organizator i pomysłodawca zawodów w rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o tym projekcie.

Marsjański tor przeszkód

Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej został usypany tor, który wiernie odwzorowuje Czerwoną Planetę. Nie brakuje na nim kraterów i wzniesień, które mogą pokonywać łaziki.

- Tutaj są odwzorowane główne formy geologiczne występujące na Elysium Planitia. To taki wyżynny teren blisko równika o strukturze wulkanicznej. Nie jesteśmy w stanie odwzorować terenu 1:1, gdyż te wielkości struktur są potężne. Ten wulkan, na którym teraz stoimy w rzeczywistości ma rozmiar i wysokość około 15-16 km i ok. 400 km w promieniach - przekonywał Robert Lubański z Mars Society Polska.

Zawody European Rover Challenge

To właśnie na tym terenie odbywa się European Rover Challenge, czyli największe europejskie wydarzenie robotycze. Kilkadziesiąt zespołów z całego świata bierze udział w kosmicznych konkurencjach. Nim to się stanie, muszą jednak stworzyć łazika. - Nie ma żadnej instrukcji do tego. Muszą zaprojektować go od A do Z. To są zespoły uniwersyteckie z różnych kierunków, ale mamy też jeden dopuszczony z technikum. (…) Łazik, który teraz obserwujemy jest jednym z najbardziej utytułowanych. Stworzyli go mistrzostwie zarówno amerykańskiego konkursu, jak i tego naszego, międzynarodowego, europejskiego. Polacy są w czołówce - mówił Łukasz Wilczyński, organizator i pomysłodawca zwodów European Rover Challenge.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

podziel się:

Pozostałe wiadomości