Białostoccy licealiści, uczęszczając do szkoły zimą, zauważyli zły stan powietrza. Nie zwlekając, postanowili coś z tym zrobić i ochoczo zabrali się do pracy.
- Widzieliśmy smog, unoszącą się mgłę smogową. Dlatego postanowiliśmy zgłębić temat. Zainspirowaliśmy się też przedmiotem robotyka. I na skutek tych dwóch rzeczy powstał nasz projekt, który ma podjąć edukację i walkę z zanieczyszczeniami powietrza - powiedział licealista Mateusz Kraśnicki w rozmowie z reporterką TVN Turbo Agatą Zjawińską.
Łazik bada zanieczyszczenie powietrza
Uczniowie stworzyli prototyp, który bada przede wszystkim stopień zanieczyszczenia powietrza. Nazwali go EV - Wozduch 1.
- EV- to elektroniczny, Wozduch – to z języka rosyjskiego powietrze, a 1 ma pokazać, że to tylko prototyp i mamy plan na więcej – tłumaczyła Sandra Modrasewicz, uczennica Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
EV - Wozduch 1 - robot z Białegostoku
Robot składa się z:
- zawieszania amortyzowanego;
- silników elektrycznych;
- kompozytowej obudowy, w której znajduje się cała elektronika: procesor, sterowniki silników, moduł służący do komunikacji;
- czujników.
Łazik ma moduł GPS, który umożliwia zlokalizowanie robota. Natomiast z urządzeniem sterującym łączy się za pomocą Bluetooth. Pozyskane dane robot przesyła bezpośrednio na stronę internetową.
- Stworzyłem program do tego robota, serwer, który przetwarza dane i całą stronę internetową - wyjaśnił Sergiusz Jakuszewicz, który odpowiadał za programowanie.
Białystok. Licealiści zbudowali łazik
W wielu polskich miastach stan zanieczyszczenia powietrza badają drony. Natomiast łazik stworzony przez białostockich licealistów potrafi dotrzeć w wiele wcześniej niedostępnych miejsc.
- Tam, gdzie my nie dojedziemy, można dolecieć dronem. Tam, gdzie dron nie doleci, my możemy dojechać - podkreślił Grzegorz Nowik, nauczyciel i opiekun projektu.
Zobacz także:
Jak przez lata zmieniły się telefony komórkowe? "Pierwsze były bardzo duże i ważyły 4 kilo"
Słuchawki bezprzewodowe dla aktywnych i wymagających. Jakie wybrać?
Jesteś ciągle online? Ekspert ostrzega przed czyhającym niebezpieczeństwem
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: TVN Turbo