O tym, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania rzucają na problem nowe światło. W ocenie specjalistów fakt, że oddychamy powietrzem kiepskiej jakości, przekłada się na skuteczność antybiotyków. W jaki sposób?
Justyna Kowalczyk-Tekieli pożegnała męża, dzieląc się osobistym przemówieniem. Dawid Podsiadło zaskoczył fanów wyznaniem o końcu kariery. W show-biznesie nie zabrakło jednak pozytywnych akcentów. Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski przywitali na świecie córeczkę. Te i wiele innych newsów sprawdzisz w podsumowaniu wtorku 30 maja.
Jedenastolatek z Warszawy jest - najprawdopodobniej - pierwszą osobą w Polsce, która choruje z powodu smogu. W dokumentacji medycznej chłopca wpisano, że jego problemy ze zdrowiem w postaci "nadreaktywności oskrzeli/alergii" są bezpośrednio związane z zanieczyszczeniem powietrza.
Serwis smogowy IQAir.com opublikował w niedzielę ranking najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Niestety, okazało się, że dwa polskie miasta - Kraków i Poznań uplasowały się w tym niechlubnym zestawieniu bardzo wysoko.
Pani Jadwiga i pan Grzegorz od kilku lat zmagają się z problemem śmierdzącego dymu, wydobywającego się z komina sąsiadów. Urzędnicy rozkładali ręce a bohaterzy materiału Uwagi! TVN czuli się bezradni.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało do mieszkańców części Śląska alert z ostrzeżeniem o złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Co to oznacza? Którego powiatu dotyczy?
O tym, że smog i zanieczyszczone powietrze szkodzą naszemu zdrowiu, naukowcy informują od dawna. Najnowsze badania sugerują, że toksyny, które znajdują się w powietrzu, są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. W ocenie badaczy zła jakość powietrza sprzyja martwym urodzeniom.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie badają wpływ smogu na rozwój mózgu dzieci. Do jakich wniosków na razie doszli? O szczegółach projektu w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. Iana Markevych.
O tym, że zanieczyszczenie środowiska przekłada się na nasze zdrowie naukowcy informowali już dawno, jednak niewielu zdawało sobie sprawę z tego, jak realne jest to zagrożenie. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health" jasno pokazują, że smog, skażenie wód i gleb przyczyniło się do śmierci 9 milionów osób na świecie.
Grażyna Wolszczak wyraziła swoje zaniepokojenie zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Aktorka boi się konsekwencji, jakie niesie za sobą zbyt duże stężenie smogu i przestrzega innych. - W Polsce umiera ponad 93 000 ludzi rocznie z tego powodu - czytamy we wpisie.
W Krakowie przeprowadzono pierwsze na świecie badania pilotażowe dotyczące alergii na smog. Wnioski nie pozostawiają złudzeń – zanieczyszczenie powietrza może wywołać u osoby zdrowej reakcję alergiczną. Jak to możliwe? Jak to zdiagnozować i jak z tym walczyć? Na pytania odpowiedziała prof. Ewa Czarnobilska.
Ruszyła trzecia część programu "Czyste Powietrze". Ma ona najwyższą do tej pory kwotę dofinansowania, którą mogą uzyskać gospodarstwa jedno- i wieloosobowe. Jakich dotacji można się spodziewać w 2022 roku? Kto może się o nie ubiegać?
O tym, że smog jest groźny dla płuc czy serca lekarze informują od lat. Najnowsze badania pokazują, że zanieczyszczone powietrze może mieć związek z nadmiernym przybieraniem na wadze. W jaki sposób?
Nasza skóra nie lubi miejskiego życia. A dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże dawki smogu, słońca i stresu, które betonowe dżungle fundują nam każdego dnia. Czy można się jakoś przed tym bronić? Jasne, a ucieczka z metropolii wcale nie jest jedynym rozwiązaniem. Co więc robić? Kluczem jest właściwa pielęgnacja.
EV - Wozduch 1 - tak nazywa się robot badający poziom smogu. Urządzenie stworzyli uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Na czym polega ich niezwykły projekt?
Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1. Robot może dojechać w każde miejsce, zbadać jakość powietrza i przesłać wyniki badań do Internetu. Dzięki temu, wszyscy mogą sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze np. w ich okolicy.
Każdego roku osiem milionów osób umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami powietrza. Smogu najczęściej nie widać gołym okiem, przez co nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie dla nas stanowi. Naukowcy dowodzą, że to cichy zabójca. Jak się chronić przed smogiem?
Normy Euro zmniejszają dopuszczalną wartość emisji spalin co kilka lat. Są różne dla silników wysokoprężnych i benzynowych oraz pojazdów dwukołowych. Od kiedy obowiązują normy Euro?