smog

  smog

  Nasza skóra nie lubi miejskiego życia. A dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże dawki smogu, słońca i stresu, które betonowe dżungle fundują nam każdego dnia. Czy można się jakoś przed tym bronić? Jasne, a ucieczka z metropolii wcale nie jest jedynym rozwiązaniem. Co więc robić? Kluczem jest właściwa pielęgnacja. 

  W górach każdy z nas powinien wypoczywać i oddychać świeżym powietrzem, jednak w okresie grzewczym trujemy się dymem z kominów. Nie tylko klimat i atmosfera zimy unoszą się tam bowiem w powietrzu, ale także smog. Naprzeciw temu wyszedł inżynier Bartłomiej Zubek, który udowadnia, że górale nie tylko idą z duchem czasu, ale wyznaczają nowe trendy w budownictwie i nowoczesnych technologiach.

  Na 50 najbardziej zatrutych miast w Europie aż 30 znajduje się w Polsce. Czym w ogóle jest smog? Zapytaliśmy o to Cezarego Szmidke z Centrum Nauki Kopernik. Okazuje się, że im bardziej spada temperatura powietrza, tym stężenie smogu jest większe. Z czego to wynika? Co najbardziej generuje smog? Co możemy zrobić, by oczyścić nasze powietrze?

  Zbadano stan powietrza w przedszkolach i wynik jest niepokojący. Poziom stężenia smogu jest placówkach bardzo wysoki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Adamkiewicza, autora raportu, eksperta ds. zanieczyszczeń powietrza oraz alergologa Piotra Dąbrowieckiego, który zwrócił uwagę, że w wieku przedszkolnym nasze płuca rozwijają się bardzo intensywnie. Niestety zanieczyszczone powietrze zaburza rozwój płuc. Zmniejsza się ich wydolność. Kontakt dziecka z zanieczyszczonym powietrzem powoduje choroby układu oddechowego oraz alergie. Co możemy zrobić, by ograniczyć kontakt dziecka ze smogiem?

  Szacuje się, że z powodu smogu co roku umiera 45 tys. Polaków. Jak się przed nim skutecznie chronić? Które z masek są najbardziej skuteczne? Gdzie dzwonić, kiedy zorientujemy się, że sąsiad pali w piecu materiały toksyczne? O radę poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Jakuba Jędraka z Polskiego Alarmu Smogowego.

  Aktorka Katarzyna Ankudowicz i dziennikarz Mariusz Szczygieł postanowił pozwać Skarb Państwa za szkody, jakie wyrządził im smog. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej inicjatywy. Kto jeszcze ze znanych osób dołączył się do tej akcji? Na co zamierzają przeznaczyć ewentualne odszkodowanie?

  Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce umiera średnio 45-48 tys ludzi. Dane statystyczne są więc alarmujące. Coraz więcej osób decyduje się pozwać Skarb Państwa za smog. Na czym opiera się taki pozew? Czy w ogóle mamy prawo pozwać dane miasto za zanieczyszczenia? I jaka jest szansa na wygraną takiego procesu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mec. Radosława Górskiego, pełnomocnika osób pozywających za smog.

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Piotr Pawlak - ekspert Rockwool Polska: "Smog to nie są samochody, smog to nie są zakłady przemysłowe. W polskich realiach są to domy jednorodzinne, które są fatalne energetycznie". Jak jest jego zdaniem recepta na skuteczną walkę ze smogiem?

  Rynek suplementów diety jest niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem w Polsce. Ostatnio nawet jedna z firm wypuściła na rynek - uwaga - tabletki antysmogowe. Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po suplementy diety? I czy te mogą być lekiem na całe zło? Okazuje się, że pod koniec 2017 roku inspektorzy zakwestionowali ponad 20 proc. suplementów diety.

  Coraz więcej osób kupuje maski antysmogowe. Niestety niektóre z nich, jak wykazały badania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie spełniają wymogów i wcale nas nie chronią przed szkodliwymi pyłami. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rzeczniczkę UOKiK Małgorzatę Cieloch, aby zapytać, na co zwracać uwagę przy zakupie maski, by potem mieć pewność, że rzeczywiście będzie nas chroniła przed smogiem i czy nieskuteczne maski zostały wycofane ze sprzedaży.

  Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Czy można się ich skutecznie pozbyć? W jakich warunkach się rozwijają, a w jakich giną? Dlaczego lubią gnieździć się w łóżku? Jak często zmienić pościel? O tym w Dzień Dobry TVN mówił alergolog i internista prof. dr hab. Jerzy Kruszewski.

  Bartek Jędrzejak wybrał się dziś do Krakowa. Odwiedził tam Ogród Zimowy w Nowohuckim Centrum Kultury i spotkał się z ogrodnikiem, Wojtkiem Wardeckim. Wspólnie zachęcali naszych widzów do tego, by otaczać się zielenią i roślinami, które sprawią, że w mieszkaniu będziemy mieli czyste, świeże powietrze.

  GreenPeace Polska wydał raport, z którego wynika, że ponad 60 proc. polskich przedszkoli położonych jest na terenach, gdzie jakość powietrza nie spełnia obowiązujących w naszym kraju norm, natomiast przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli. O tych wynikach i negatywnym wpływie smogu na dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Markiem Józefiakiem z GreenPeace Polska i alergologiem dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim. Jak chronić dzieci przed smogiem?

  Rośliny doniczkowe nie tylko pięknie dekorują wnętrza mieszkań i domów, ale również oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków. O roślinnych filtrach mówiła w Dzień Dobry TVN Maja Popielarska. Czy powietrze w domu jest lepsze od tego na zewnątrz? Ile roślin powinniśmy mieć w mieszkaniu? Które z nim produkują nocą więcej tlenu?

  Niestety w wielu polskich miastach smog zatruwa powietrze. Warto więc rozważyć zakup maski antysmogowej. Jaką wybrać? Radziła w tym temacie, goszcząca w Dzień Dobry TVN, działaczka i ekspertka antysmogowa dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska. Czy przed smogiem uchronią nas zwykłe maski chirurgiczne?

  Od początku jesieni w wielu polskich miastach ludzie ostrzegani są przed smogiem. Jak z zanieczyszczonym powietrzem radzą sobie biegacze? Ze sportowcami rozmawiał prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. W jaki sposób możemy walczyć ze smogiem?