Wraz z nadejściem zimy i sezonu grzewczego wraca temat smogu. W jednym z polskich miast jakość powietrza jest na tyle zła, że władze zdecydowały się sprowadzić darmową komunikację miejską.
Fatalna jakość powietrza w Krakowie
Nadejście sezonu grzewczego przekłada się na jakość powietrza. Wiele osób do ogrzania swoich domów wciąż wykorzystuje nieodpowiednie surowce. Opary, które powstają w procesie ich spalania, tworzą smog, a ten jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Z szacunków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę, 10 stycznia, w Krakowie stężenie groźnego dla zdrowia pyłu PM 10 ma przekroczyć dopuszczalne normy. Tym samym władze miasta zdecydowały się wprowadzić dla mieszkańców darmową komunikację miejską.
Bezpłatna komunikacja w Krakowie
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa przekazało, że bezpłatna komunikacja w mieście będzie obowiązywała od 00.00-24.00. Z darmowych przejazdów mogą skorzystać osoby w Krakowie oraz gminach sąsiadujących, które podpisały porozumienie w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.
Darmowy przejazd obowiązuje zarówno w MPK, jak i Kolejach Małopolskich i Polregio kursujących na terenie Aglomeracji Krakowskiej. Aby skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym badaniem technicznym (również okazany w aplikacji mObywatel - usługa mPojazd). Podróżny może zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą, która również będzie mogła skorzystać z darmowego przejazdu.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Michał Figurski o swojej chorobie. "Zaniedbana cukrzyca jest chorobą śmiertelną"
- Coraz więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Skutki mogą być poważne
- Zmęczenie, senność, wypadanie włosów - to mogą być zaburzenia hormonalne. Jak skutecznie je leczyć?
Autor: map,dd/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Oleg Marchak/Getty Images