komunikacja

  komunikacja

  Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?

  Jak rozmawiać z ludźmi? To pytanie z pozoru może wydawać się nieco dziwne - w końcu każdy człowiek umie porozumiewać się z innymi. Ale czy na pewno? Tak naprawdę samo prowadzenie rozmowy nie świadczy jeszcze o poprawnej komunikacji. Ponadto wbrew pozorom wielu ludzi ma problem zarówno z rozpoczęciem, jak i z podtrzymaniem konwersacji. W jaki sposób można temu zaradzić i poprawić jakość kontaktów międzyludzkich?

  Znacie ten stan, kiedy znajomi czy rodzina obrażają się, gdy nie odbieracie od nich telefonu albo nie odpisujecie na sms? Bywają dni, w których nie mamy ochoty z nikim się kontaktować bądź po prostu brakuje nam na to czasu. Co robić w takiej sytuacji - zignorować powiadomienia czy odebrać i powiedzieć wprost, że nie mamy siły na rozmowę? O tym opowiadali nam Jakub Bączek, trener mentalny oraz Filip Puzyr, standuper.

  Podobno na początku związku kobiety myślą: "mam nadzieję, że on się zmieni", a mężczyźni: "mam nadzieję, że ona się nigdy nie zmieni". Z biegiem czasu poznajemy się bardziej i na światło dzienne wychodzą cechy, za którymi możemy nie przepadać. Czy jednak warto za wszelką cenę próbować zmieniać partnera? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeutka i certyfikowany coach, Tatiana Mindewicz-Puacz.

  Schemat myślenia u kobiet i mężczyzn jest inny. Według amerykańskiej antropolożki Helen Fischer kobiety myślą sieciowo. Zapamiętują wszystkie szczegóły, potrafią je odpowiednio zaszufladkować, a następnie wyciągnąć je z zakamarków pamięci, kiedy to jest potrzebne. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn łączą szczegóły w jeden detal. Psycho-neuro-endokrynologia udowadnia z kolei, że ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy, mają między innymi hormony. Co jest kluczem do dobrej komunikacji między kobietami a mężczyznami? Skąd wynikają konflikty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, ekspert ds. zachowań społecznych kobiet, aktorkę Adę Fijał oraz sportowca Wojciecha Brzozowskiego.

  Jak przekonać dzieci, żeby nas słuchały, nawiązać z nimi dialog, zaprosić do zabawy i współpracy? Jak oszczędzić dzieciom zdenerwowania, a sobie frustracji? Gościem Dzień Dobry TVN była dziś Joanna Faber, współautorka książki, w której rodzice znajdą życiowe rady, które pomogą im w codziennym życiu z maluchem.

  Misiek Koterski prawo jazdy zrobił dopiero niedawno, w wieku 37 lat, bo wcześniej "nie był na to gotów". Co sprawia, że niektórzy wybierają raczej komunikację miejską niż własny pojazd? Jaka jest główna przyczyna rezygnacji ze zmotoryzowanego trybu życia? Zobaczcie czego dowiedział się Filip Chajzer.

  Dlaczego czasem jest tak, że mimo iż obie strony w związku są przekonane, że robią wszystko, by okazać swoją miłość drugiej stronie, przekaz pozostaje niezauważony lub niezrozumiany? Gary Chapman, amerykański terapeuta i publicysta, twierdzi, że zdarza się tak ponieważ posługujemy się różnymi językami miłości. O wielu sposobach komunikowania uczuć rozmawialiśmy z Joanną Heidtman.

  Pagery, czyli bezprzewodowe, elektroniczne urządzenie służące do komunikacji cieszyły się popularnością w latach 90. Z biegiem lat gadżet został wyparty przez telefony komórkowe. Czy obecne pokolenie wie czym jest pager i jakie było jego zastosowanie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Szybki rozwój internetu i gigantyczny sukces sieci społecznościowych spowodował, że spora część interakcji międzyludzkich przeniosła się do sieci. Dlaczego tak chętnie kontaktujemy się z przyjaciółmi i znajomymi za pośrednictwem internetu? O przyjaźni w czasach internetu rozmawialiśmy z psychologiem społecznym Joanną Heidtman i autorką aplikacji społecznościowej, która ułatwia ludziom spotkania w "realu", Karoliną Demiańczuk.

  W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o przyszłości. Naszym gościem był dziennikarz naukowy, Piotr Stanisławski. Jakie rewolucyjne zmiany czekają nas w ciągu najbliższych lat w technologii? Czy pojawią się elastyczne ekrany w telefonach komórkowych? Jaka największa "rewolucja technologiczna" nas czeka? A Wy, o jakim wynalazku marzycie?

  Ona i on - na początku znajomości między nimi przyjemnie iskrzyło, ale potem, po kilku miesiącach, też iskrzy, ale już trochę inaczej i mniej przyjemnie :) Jak kłócą się kobiety, a jak mężczyźni? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: stand-uperkę Katarzynę Piasecką, dziennikarkę radiową Joannę Mielewczyk, eksperta ds. damsko-męskich Grzegorza Kordka.

  Podobno w głowie kobiety zawsze kłębi się milion myśli. Co więcej, w życiu kierują się przeważnie emocjami. Co to znaczy, że mężczyźni mają w głowie "pustaka"? Czy rzeczywiście mózgi kobiet i mężczyzn tak bardzo się różnią? Jak płeć wpływa na komunikację między nami? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa Piotra Mosaka, neurokognitywistykę Annę Wieczorek-Taraday z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN i Uniwersytetu SWPS oraz pisarkę Katarzynę Grocholę.

  Histeria, płacz, agresja, wrzask - tak reaguje dziewczynka, która jest uzależniona od telefonu komórkowego. Co na to jej mama? Ewa Drzyzga zaprasza na dzisiejsze "Rozmowy w toku". Poznajcie przedstawicieli tzw. pokolenia kciuka.

  O co kobieta nigdy nie powinna pytać mężczyzny? Czy kobietom i mężczyznom uda się kiedyś porozumieć? Dlaczego my jesteśmy z Wenus, a oni są z Marsa? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa dr. Tomasza Sobierajskiego. Co znaczy, gdy kobieta mówi do mężczyzny: "mam problem", "jeszcze się nad tym zastanowię" lub "spróbuję to zrobić"? Co mężczyzna ma na myśli, gdy mówi: "jesteś pewna, że dobrze to robisz"?

  Samochodem, a może pociągiem. Nie ważne czym, ważne że z dala od miejskiego zgiełku. W długi weekend majowy każdy, kto ma wolne chce wypocząć. Wypocząć chcą także osoby niepełnosprawne. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak, nie korzystając z pomocy opiekuna, niepełnosprawny może dotrzeć nad jezioro. Jesteśmy w miejscowości Nieporęt pod Warszawą.