Nie przepraszasz dziecka za swoje słowa? "To może odbić się czkawką w życiu dorosłym"
To, jak zwracamy się do dziecka, zostaje z nim na długo, a właściwie na całe życie. Jak więc najlepiej mówić do swoich pociech, by czuły się bezpieczne i rozumiane?
Podatek od starych aut - kogo dotkną zmiany? Kiedy ma wejść w życie?
Od czerwca 2026 roku ma zostać wprowadzona nowa opłata rejestracyjna i podatek od posiadania aut spalinowych. Ma to na celu przyspieszenie rozwoju polskiego rynku samochodów elektrycznych, a w efekcie nałożenie dodatkowych opłat na posiadaczy starych samochodów. Może to spowodować wykluczenie komunikacyjne najuboższych obywateli.
Koty są uznawane za zwierzęta, które nie podporządkowują się woli człowieka i zawsze chodzą swoimi ścieżkami. Czy przekonanie to nie wynika z ich specyficznej komunikacji z człowiekiem? Czy można je nauczyć mówić w "naszym" języku? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Skuteczna komunikacja – na czym polega i jak ją ćwiczyć? Poznaj trening interpersonalny
Umiejętność skutecznej komunikacji ma ogromne znaczenie zarówno w życiu osobistym, jak i w sferze zawodowej. Sukcesy osiągane przez człowieka zależą w dużej mierze właśnie od sprawnej i efektywnej zdolności do komunikacji z otoczeniem. Znaczenie ma nie tylko komunikacja werbalna, ale także gesty, mimika, ton głosu i postawa – czyli komunikacja niewerbalna.
Cechy osobowości cholerycznej. Jak postępować z cholerykiem w pracy i w związku?
Kto to jest choleryk? Cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości to impulsywność, skłonność do dominacji i wybuchowość. Choleryk bardzo mocno i intensywnie przeżywa emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Choleryk w związku może być więc niezwykle oddanym partnerem, z którym trudno będzie się nudzić, ale jednocześnie każda, nawet błaha rzecz może wytrącić go z równowagi. Jak żyć z cholerykiem?
Komunikacja międzykulturowa i jej rodzaje, czyli dialog zamiast nieporozumień
Mówi się, że świat stał się globalną wioską. Rzeczywiście – komunikowanie międzykulturowe, które kilkaset lat temu było zagadnieniem interesującym jedynie nielicznych wybrańców – głównie żeglarzy i kupców, dziś stało się sprawą niemal wszystkich ludzi na ziemi.
Jak rozmawiać z ludźmi? To pytanie z pozoru może wydawać się nieco dziwne - w końcu każdy człowiek umie porozumiewać się z innymi. Ale czy na pewno? Tak naprawdę samo prowadzenie rozmowy nie świadczy jeszcze o poprawnej komunikacji. Ponadto wbrew pozorom wielu ludzi ma problem zarówno z rozpoczęciem, jak i z podtrzymaniem konwersacji. W jaki sposób można temu zaradzić i poprawić jakość kontaktów międzyludzkich?
Co to jest komunikacja niewerbalna? Co można do niej zaliczyć i na czym polega?
Ludzie komunikują się ze sobą przede wszystkim za pomocą słów. Oprócz rozmów werbalnych czy pisemnych istnieje jeszcze mowa ciała, nazywana komunikacją niewerbalną. Taki sposób porozumiewania się obejmuje gesty, postawę ciała, ekspresje mimiczne, zapach, kontakt wzrokowy, dotyk, strefy dystansu fizycznego i wygląd.
Czy w komunikacji miejskiej można przewozić rower? Sprawdź, co mówią przepisy
Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu i doskonała alternatywa dla zatłoczonej komunikacji miejskiej. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rowerzyści zmuszeni są przewieźć swój jednoślad autobusem, metrem lub tramwajem. Na jakich zasadach mogą korzystać z komunikacji miejskiej?
Jak przez lata zmieniły się telefony komórkowe? "Pierwsze były bardzo duże i ważyły 4 kilo"
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Jednak zanim posiadanie komórek stało się czymś normalnym, przez długi czas były zarezerwowane głównie dla biznesmenów. Były bardzo drogie i duże - trzeba je było przenosić w specjalnych walizkach. Jak na przestrzeni lat zmieniły się telefony komórkowe? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie bądź więźniem technologii. Czy odbieranie telefonu to nasz obowiązek?
Znacie ten stan, kiedy znajomi czy rodzina obrażają się, gdy nie odbieracie od nich telefonu albo nie odpisujecie na sms? Bywają dni, w których nie mamy ochoty z nikim się kontaktować bądź po prostu brakuje nam na to czasu. Co robić w takiej sytuacji - zignorować powiadomienia czy odebrać i powiedzieć wprost, że nie mamy siły na rozmowę? O tym opowiadali nam Jakub Bączek, trener mentalny oraz Filip Puzyr, standuper.
Czy można wychować partnera? "Trzeba próbować mówić o swoich potrzebach, a nie oczekiwaniach"
Podobno na początku związku kobiety myślą: "mam nadzieję, że on się zmieni", a mężczyźni: "mam nadzieję, że ona się nigdy nie zmieni". Z biegiem czasu poznajemy się bardziej i na światło dzienne wychodzą cechy, za którymi możemy nie przepadać. Czy jednak warto za wszelką cenę próbować zmieniać partnera? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeutka i certyfikowany coach, Tatiana Mindewicz-Puacz.
Coraz więcej osób rezygnuje ze znanego komunikatora. Użytkownicy nie zgadzają się na zmiany
WhatsApp to popularny komunikator, z którego korzysta 2 mld ludzi na całym świecie. Ta liczba może się jednak bardzo zmniejszyć. Aplikacja wprowadza bowiem nowe zasady działania. Chce przekazywać dane, np. lokalizację, historię zakupów i płatności czy spis połączeń Facebookowi - do którego należy. Ze zmianami nie zgadzają się użytkownicy aplikacji.
Papugi stały się gwiazdami telewizji, a koty wysyłają sygnały, mrugając. Zdradzamy, w jaki sposób zwierzęta się komunikują
Nasi prowadzący mają niemałą konkurencję. Pewna stacja zdobywa coraz większą popularność, bo ma gwiazdy, które są kolorowe, wygadane i w dodatku świetnie się prezentują. O jakim kanale mowa? I jak to się dzieje, że zwierzaki znakomicie się komunikują?
Mooning – dlaczego stosuje się ten schemat w komunikacji z ludźmi?
We współczesnej komunikacji powszechnie znane jest zjawisko mooningu. Czym ono jest? Mooning to np. sytuacja, w której jedna osoba zasypuje drugą setkami niechcianych wiadomości, co w konsekwencji doprowadza ich odbiorcę do podjęcia decyzji o ignorowaniu i wyciszeniu konwersacji.
Awaria Facebooka i Messengera. Użytkownicy mają problem z wysyłaniem wiadomości
Problemy z Messengerem, czyli komunikatorem Facebooka rozpoczęły się w czwartek przed godz. 9.00. Tysiące zgłoszeń o awarii pojawiło się na stronie Downdetector. Użytkownicy mają kłopot z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości.
Co myśli facet, czyli zgłębiamy tajemnice męskiego umysłu. Psycholog: „Milczenie czasami jest nawet potrzebne”
Uważa się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie mają w zwyczaju mówić o swoich emocjach, uczuciach czy potrzebach. Niezbyt dobrze oceniana jest także ich umiejętność słuchania. Dlaczego męska komunikacja różni się od kobiecej? Co tak naprawdę kryje się w głowie mężczyzny? Kilka tajemnic zdradziła nam psycholog Marzena Mawricz.
Kobiece DNA. Różnice między kobiecym, a męskim punktem widzenia
Schemat myślenia u kobiet i mężczyzn jest inny. Według amerykańskiej antropolożki Helen Fischer kobiety myślą sieciowo. Zapamiętują wszystkie szczegóły, potrafią je odpowiednio zaszufladkować, a następnie wyciągnąć je z zakamarków pamięci, kiedy to jest potrzebne. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn łączą szczegóły w jeden detal. Psycho-neuro-endokrynologia udowadnia z kolei, że ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy, mają między innymi hormony. Co jest kluczem do dobrej komunikacji między kobietami a mężczyznami? Skąd wynikają konflikty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, ekspert ds. zachowań społecznych kobiet, aktorkę Adę Fijał oraz sportowca Wojciecha Brzozowskiego.
Jak przekonać dzieci, żeby nas słuchały, nawiązać z nimi dialog, zaprosić do zabawy i współpracy? Jak oszczędzić dzieciom zdenerwowania, a sobie frustracji? Gościem Dzień Dobry TVN była dziś Joanna Faber, współautorka książki, w której rodzice znajdą życiowe rady, które pomogą im w codziennym życiu z maluchem.
Misiek Koterski prawo jazdy zrobił dopiero niedawno, w wieku 37 lat, bo wcześniej "nie był na to gotów". Co sprawia, że niektórzy wybierają raczej komunikację miejską niż własny pojazd? Jaka jest główna przyczyna rezygnacji ze zmotoryzowanego trybu życia? Zobaczcie czego dowiedział się Filip Chajzer.
Dlaczego czasem jest tak, że mimo iż obie strony w związku są przekonane, że robią wszystko, by okazać swoją miłość drugiej stronie, przekaz pozostaje niezauważony lub niezrozumiany? Gary Chapman, amerykański terapeuta i publicysta, twierdzi, że zdarza się tak ponieważ posługujemy się różnymi językami miłości. O wielu sposobach komunikowania uczuć rozmawialiśmy z Joanną Heidtman.
Pagery, czyli bezprzewodowe, elektroniczne urządzenie służące do komunikacji cieszyły się popularnością w latach 90. Z biegiem lat gadżet został wyparty przez telefony komórkowe. Czy obecne pokolenie wie czym jest pager i jakie było jego zastosowanie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Szybki rozwój internetu i gigantyczny sukces sieci społecznościowych spowodował, że spora część interakcji międzyludzkich przeniosła się do sieci. Dlaczego tak chętnie kontaktujemy się z przyjaciółmi i znajomymi za pośrednictwem internetu? O przyjaźni w czasach internetu rozmawialiśmy z psychologiem społecznym Joanną Heidtman i autorką aplikacji społecznościowej, która ułatwia ludziom spotkania w "realu", Karoliną Demiańczuk.
W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o przyszłości. Naszym gościem był dziennikarz naukowy, Piotr Stanisławski. Jakie rewolucyjne zmiany czekają nas w ciągu najbliższych lat w technologii? Czy pojawią się elastyczne ekrany w telefonach komórkowych? Jaka największa "rewolucja technologiczna" nas czeka? A Wy, o jakim wynalazku marzycie?