Small talk nie jest twoją mocną stroną? Psycholog radzi, jakich tematów unikać: "Mogą wywoływać spory i konflikty"

GettyImages-940034814
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z partnerem?
Jak rozmawiać z partnerem?
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Nieznani ludzie, stresująca sytuacja i nieco napięta atmosfera. Wejście do nowego środowiska bywa niekomfortowe. To właśnie w takich sytuacjach większość z nas ma problemy, by powiedzieć coś sensownego. Jak się okazuje, small talk to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stajemy. O czym zatem rozmawiać, by dobrze wypaść, a jakich tematów kategorycznie unikać? O tym opowiedziała nam psycholog Jessica Kmieć.

Podstawy dobrego small talku – jakich tematów nie poruszać?

Idziecie na spotkanie służbowe, w drodze do sklepu zaczepiła was znajoma z dawnych lat, a może przed wami pierwsza wizyta u rodziców partnerki bądź partnera? Każda z tych sytuacji wymaga choćby niewielkiego small talku, a jak wiemy, bywa on problematyczny, szczególnie dla introwertyków. W końcu, o czym rozmawiać z osobą, którą widzimy pierwszy raz w życiu albo z którą od lat nie mieliśmy kontaktu?

Warto zacząć od tego, jakich tematów dla bezpieczeństwa unikać. Na pierwszym miejscu jest to polityka – źródło wielu sporów nawet przy rodzinnym stole. Wystarczy jedno nieprzemyślane słowo, by wywołać burzę. Kolejnym tematem jest religia - delikatny, osobisty i jednocześnie kontrowersyjny obszar, który może prowadzić do nieporozumień.

- Rozmowa dotycząca schorzeń własnych lub innych osób także nie jest tematem, który warto poruszać podczas small talków. Kolejnym newralgicznym punktem są zarobki. Pytania odnośnie wynagrodzenia lub kondycji finansowej mogą być uważane za niestosowne, ponieważ są to prywatne informacje. Mogą prowadzić do dyskomfortu u drugiej osoby. Warto więc unikać zadawania pytań dotyczących życia osobistego i jego intymnych szczegółów. Może być to postrzegane jako naruszanie prywatności – tłumaczyła psycholog Jessica Kmieć.

Nie zapominajmy również o tym, by nie krytykować kwestii wizualnych. Uwagi odnośnie wyglądu lub wagi są nietaktowne i mogą sprawić, że rozmówca poczuje się niekomfortowo.

- Unikajmy pytań o prywatne życie innych osób, takie jak ich życie rodzinne, związek, orientacja seksualna, czy plany związane z macierzyństwem. Tematy związane z przekonaniami światopoglądowymi, kiedy nie znamy jeszcze dość dobrze drugiej osoby, to mogą wywoływać spory i konflikty – dodała specjalistka.

Neutralne i bezpieczne tematy rozmowy

Ile razy mieliście styczność z osobami, które albo nie odezwały się do nikogo słowem i spod byka patrzyły na resztę towarzystwa, albo wręcz przeciwnie, obcym ludziom opowiadały wszystkie najintymniejsze historie swojego życia? Z pewnością trochę ich było. Co zatem mogły zrobić inaczej? Przede wszystkim przygotować się do komunikacji zwanej small talk. Jak się okazuje, istnieją tematy bezpieczne, które zainicjują rozmowę, pozwolą na nawiązanie relacji, a przy tym nie przytłoczą rozmówcy.

- Przede wszystkim warto dostosować temat rozmowy do okoliczności, w jakiej się znajdujemy. Small talk służy temu, aby stworzyć przyjazną, pozytywną atmosferę, dlatego bezpieczniej będzie trzymać się neutralnych i bezpiecznych tematów, które nie będą naruszać prywatności ani nie wywołają kontrowersji – radziła rozmówczyni dziendobry.tvn.pl

Wśród tematów, jakie uznała za neutralne, znalazły się: pogoda, hobby i zainteresowania, podróże, kultura i rozrywka, czyli ulubione filmy, książki, muzyka, a także sport.

- Ludzie zwykle lubią rozmawiać o swoich podróżach i przygodach. Kultura i rozrywka to kolejny temat nadający się do small talków. Zapytajmy rozmówcy o ulubione filmy, książki, muzykę czy inne formy rozrywki. To temat, który często prowadzi do interesujących dyskusji. Jeśli wiemy, że rozmówca interesuje się sportem, możemy zapytać o jego ulubioną drużynę lub dyscyplinę. Pamiętajmy jednak, że ważne jest, aby słuchać rozmówcy i reagować na jego sygnały. Jeśli zauważymy, że dany temat wywołuje dyskomfort lub rozmówca go unika, to najlepiej go zmienić. Szanujmy prywatność i granice innych ludzi. Postarajmy się stworzyć przyjemne i komfortowe rozmowy – podkreśliła psycholog.

Co robić, gdy temat small talku poróżnił nas z rozmówcą?

Wiele osób stresuje się, gdy musi zadzwonić np. do dalszej rodziny, by złożyć życzenia albo gdy idzie na spotkanie ze nieznajomi, z którymi nie ma bliższych relacji oraz wspólnych tematów. Jak pokonać lęk przez spontaniczną rozmową "o niczym" i swobodnie funkcjonować w społeczeństwie?

- Lęk przed spontaniczną rozmową, zwłaszcza w nieznanych sytuacjach lub z nieznajomymi, jest powszechny, ale można go przezwyciężyć i nauczyć się swobodnej komunikacji w różnych sytuacjach. Po pierwsze słuchanie jest kluczowym elementem skutecznej komunikacji. Skoncentrujmy się na słuchaniu rozmówcy i zadawaniu pytań, które pomagają dowiedzieć się więcej o nim. To pomaga w budowaniu więzi i komfortu w rozmowie – wyjaśniła Jessica Kmieć.

Kolejną radą było to, aby zadawać pytania otwarte. To z pewnością pomoże nam rozwinąć rozmowę, unikając odpowiedzi "tak" lub "nie".

- Pracujmy nad umiejętnościami interpersonalnymi. Umiejętność czytania mowy ciała, nawiązywania kontaktu wzrokowego i reagowania na emocje innych jest kluczowa w komunikacji. Możemy ćwiczyć rozmowę z przyjaciółmi lub rodziną, aby nabierać pewności siebie w komunikacji. Bądźmy autentyczni, starajmy się być sobą w rozmowie, bo autentyczność jest kluczem do budowania prawdziwych relacji - dodała ekspertka.

A co robić, gdy rozmowa przytłoczy nas lub naszego rozmówcę? Gdy komunikacja wymknie się spod kontroli? Jeśli dany temat poróżnił nas z rozmówcą, postarajmy się zachować spokój i okażmy empatię. Unikajmy natomiast agresji czy wybuchów emocjonalnych.

- Bądźmy uważni, wsłuchujmy się w uwagi rozmówcy, zadajmy pytanie, aby zrozumieć, dlaczego rozmówca ma odmienne zdanie. Słuchanie jest kluczowe w rozwiązywaniu konfliktów. Warto starać się utrzymywać rozmowę w sposób otwarty i kulturalny oraz dbać o relacje z innymi osobami, nawet jeśli nie zgadzamy się z nimi w pewnych kwestiach – podsumowała psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości