Życzysz komuś powodzenia? Polak z pewnością odpowie "nie dziękuję"
Język ewoluuje, zaś my pewne zwroty bezmyślnie powtarzamy przez lata, nie zastanawiając się nad ich znaczeniem i kontekstem. Czy nie intrygowało was kiedyś to, dlaczego na słowa wsparcia uzyskujemy odpowiedź "nie dziękuję”? O co właściwie chodzi? Wiele osób tłumaczy to zabobonem, zgodnie z którym podziękowania mają nam rzekomo przynieść pecha.
- Takie zachowanie może świadczyć o tym, że jesteśmy przesądną nacją - 55% Polaków wierzy w jakiś zabobon – powiedział Mateusz Grzesiak.
Zdaje się jednak, że sęk tkwi w czymś zupełnie inny, w polszczyźnie. Jak dobrze wiemy, w naszym języku zdarza się tak, że jeden wyraz może mieć dwa znaczenia. Tak też jest w przypadku słowa – dziękuję. Może się ono pojawiać w dwóch sytuacjach: wyrażania wdzięczności lub odmowy.
- Słowo to może być używane zarówno w celu podziękowania za coś jak i w celu odmowy czegoś. Wówczas mamy do czynienia z innym znaczeniem tego wyrażenia - chodzi w nim o to, aby nie odmawiać sobie powodzenia, czyli oznacza „nie odmawiam” – wytłumaczył Mateusz Grzesiak.
Polska kultura a wdzięczność – jak zmienić sposób naszej komunikacji?
Wielokrotnie spotkaliście się pewnie z sytuacją, w której komunikacja z Polakami bywa utrudniona. Na pytanie jak się czujesz, często odpowiadamy negatywnie, na pochwały reagujemy zawstydzeniem i zbiciem z tropu, na powodzenie, nie chcemy zaś dziękować. Dlaczego tak trudno przychodzi nam bycie wyrozumiałym dla samego siebie? Jak pracować nad komunikacją społeczną?
- Po prostu powiedzieć: dziękuję i przez to przyczynić się do większego upozytywnienia języka. Zmienić ten nawyk. Podobnie sytuacja wygląda, gdy ktoś wychodzi na scenę. Nie życzmy mu: połamania nóg. Tym systemem możemy zmieniać komunikację i usuwać z języka mówionego stare zwyczaje, które już nam nie służą – powiedział ekspert.
A jak Polacy okazują wdzięczność? Czy jesteśmy narodem, który potrafi wzajemnie się doceniać? Według wyników badań jesteśmy na dobrej drodze.
- Blisko 10 lat temu przeprowadzono badania na temat wdzięczności Polaków (DRB Polonia). Wykazało ono, że co drugi dziękuje, obdarowując innych prezentem. Za najbardziej uniwersalny upominek 70% Polaków uznaje kwiaty, w kolejności czekoladki, alkohol. Co piąty Polak chętnie przyjmie autentyczne podziękowanie i dobre słowo – dodał psycholog.
Mateusz Grzesiak podkreślił również, dlaczego wdzięczność jest istotnym składnikiem naszego życia. Pozwala nie tylko docenić ludzi i codzienne sytuacje, ale także wpływa na poprawienie nastroju drugiego człowieka i poczucie bliskości.
- Pozwala koncentrować się na tym, co się posiada zamiast na tym, czego nam brakuje. Można dzięki niej przeżywać uczucie podziwu, być tu i teraz, pozwala uniknąć porównań z innymi, a także zbliża nas do ludzi – podsumował.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Silna więź z pupilem pomaga naszemu zdrowiu psychicznemu? Ekspert nie ma złudzeń
- "Nawet najlepsza rada może przynieść więcej trudu niż dobra". Ekspertka o dobrych radach od bliskich
- Nastała era samotności. "12 na 15 samobójstw w Polsce to są mężczyźni"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/GettyImages