Na czym polega ten typ budowania relacji i co oznacza dla drugiej połówki? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Ważny egzamin, rozmowa rekrutacyjna, czy inne istotne wydarzenie. W takich przypadkach najczęściej z dobrej woli życzymy naszym bliskim powodzenia. Wówczas, zamiast podziękowań słyszymy "nie dziękuję”. Dlaczego w naszej kulturze nie mamy nawyku wdzięczności, skąd to przekonania, że czyjeś trzymanie kciuków może przynieść nam pecha? O tym opowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Nikt nie będzie wobec nas tak szczery jak dzieci. To one bez krępacji mówią, jak w ich oczach klaruje się rzeczywistość, co czują i czego się obawiają. Z okazji Dnia Kobiet postanowiliśmy przeprowadzić z najmłodszymi krótkie wywiady.
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego mieszkańców Polski będzie tylko mniej. Zdaniem specjalistów w 2060 roku liczba osób, które będą żyły w naszym kraj wyniesie ok. 30,4 mln osób. Dlaczego jest nas coraz mniej i czy ten trend da się odwrócić?
W Polsce, choć możemy mówić o pewnej poprawie zachowań w społeczeństwie, nadal mierzymy się z rasizmem systemowym. Skąd się bierze i dlaczego taki problem występuje? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN profesor Tomasz Sobierajski, socjolog oraz Bumi Phillips ze Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego.
Wyjątkową pasją Kamila Piwowarczyka z Kozubszczyzny są bociany. Choć ma dopiero 23 lata, to już udało mu się założyć ośrodek rehabilitacyjny, który pomaga zranionym ptakom. Jakie jeszcze inicjatywy prowadzi radny gminy Konopnica?
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Uczniowie i uczennice ocenili placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+.
Ruch rastafarian ściśle związany jest z wyznawaną filozofią i religią. To coś więcej, niż grupa społeczna skupiona wokół przyjętej ideologii. Rastafarianie dużą wagę przywiązują do religijnych wartości, którymi kierują się w swoim życiu. Duże znaczenie mają także symbole, święta, ceremonie oraz muzyka rastafarian.
Strach przed odrzuceniem to poważne zaburzenie, które blokuje możliwość budowania zdrowych i szczęśliwych relacji z innymi ludźmi. Dotyczyć może on w równym stopniu relacji z partnerem, rodziną, jak i przyjaciółmi. Osoby cierpiące na nullofobię skazują się na życie w związku, mimo poczucia strachu lub całkowitą izolację od innych.
Na tegorocznej radzie Dyrektorów Generalnych Wall Street Journal, Elon Musk wypowiedział kontrowersyjne zdanie, w którym uznał, że najniebezpieczniejsze zjawisko dla cywilizacji to niska dzietność. Jaki wpływ na gospodarkę ma mieć niższy wskaźnik urodzeń?
Niemalże wszyscy ludzie funkcjonują w ramach społeczności – bardziej lub mniej rozwiniętej. Nawet osoby, które unikają kontaktów z innymi ludźmi, poddawane są społecznym rytuałom oraz zasadom przyjętym przez społeczność, w obrębie której żyją. To, co pozwala nam identyfikować się z grupą, to tożsamość społeczna, którą większość z nas kreuje.
Tęczowy piątek w szkołach odbędzie się w ostatni piątek października. Ta wyjątkowa akcja promująca równość i tolerancję odbędzie się w wybranych szkołach na terenie całej Polski. Organizatorem wydarzenia jest Kampania Przeciw Homofobii.
Technologia sprawiła, że żyjemy w zamkniętych bańkach, które kreują algorytmy. Aż 70 proc. społeczeństwa nie zdaje sobie z tego sprawy. O tym, jak rozwój techniki wpływa na ludzi i ich relacje opowiedziała Natalia Hatalska, autorka książki "Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?".
Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.
Rodzi się coraz mniej Polaków. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" od dawna nie mieliśmy tak niskiej liczby urodzeń. Co gorsza, dochodzi do tego najwyższa od dekady liczba zgonów. W minionym roku zmarło więcej osób, niż się urodziło.
Młode osoby, które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą. Oznacza to dla nich zależność finansową np. od rodziców. W Polsce mogą stanowić nawet 16 proc. społeczeństwa. O zjawisku NEET i życiu poza systemem mówił Robert Zydel, antropolog kultury.
W Europejski Dzień Sąsiada to święto obchodzone z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Tego dnia organizowane są festyny, konkursy i zabawy, w czasie których sąsiedzi mogą lepiej się poznać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy restauratora Mateusza Gesslera i aktorkę Olgę Borys, aby zapytać o ich doświadczenia z sąsiadami. Jak dbają o sąsiedzkie relacje?