Jak postrzegamy tatuaże? "Symbolizuje przede wszystkim odwagę"

Tatuaz_rep_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy tatuaże nadal bulwersują? - napisy
Czy tatuaże nadal bulwersują? - napisy
Czy tatuaże nadal bulwersują? - napisy
Czy tatuaże nadal bulwersują? - napisy
Tatuaż to forma modyfikacji ciała polegająca na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej w celu zmiany jej koloru. Zabieg praktykowany był już w czasach prehistorycznych. Pierwotnie miał znaczenie głównie religijne i magiczne, a starożytni Grecy znakowali tak szpiegów. Stosunek do tatuaży zaczął się poprawiać dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, gdy zaczęły nimi ozdabiać swoje ciała gwiazdy muzyki i artyści. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Tatuaże – jak postrzegane są w społeczeństwie?

W Polsce tatuaż jest stosunkowo młody. Początek historii przypada na lata 90., kiedy powstały pierwsze studia tatuażu. Wcześniej "ozdabianie ciała" również funkcjonowało, ale - jak przyznają eksperci - ograniczało się do tatuażu środowiskowego.

- Były to naprawdę marginalne zjawiska - podkreślił Sebastian Junior, współorganizator 11. Warszawskiego Konwentu Tatuażu. Z opublikowanego w 2017 roku badania CBOS wynika, że tatuaż posiadało wtedy 8% Polaków. Najczęściej były to osoby mające od 25 do 44 lat, w przeważającej części mężczyźni. Zdecydowanie pozytywny stosunek do tatuaży miało wtedy zaledwie 9% respondentów. Jak jest obecnie?

- "Ja jestem przeciwna temu. To jest zawsze na stałe. A jak mi się znudzi, to trzeba operacyjnie albo coś się męczyć", "Nie lubię tatuaży. Mężczyzna powinien być ogolony, ostrzyżony i koniec", "Moim zdaniem to prywatna sprawa każdego człowieka", "Mnie nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie. Podobają mi się na innych osobach, ale sam bym sobie nie zrobiła. Po prostu lubię swoje ciało takie, jakie jest", "Wydaje mi się, że już nie bulwersują tak jak kiedyś" – odpowiadali respondenci.

Przez wiele lat posiadanie tatuaży utrudniało także wstąpienie do służb mundurowych. Jeszcze do niedawna kandydatów z nimi kierowano na badania do poradni zdrowia psychicznego. Dziś jednak wojsko i policja dopuszczają możliwość ich eksponowania na przedramionach i ramionach.

- Na początku lat 90. posiadanie niewielkiego tatuażu budziło naprawdę kontrowersje. Dzisiaj jest to takie zjawisko, które już nikogo nie szokuje. Oczywiście na pewno znajdzie się grupa ludzi, którzy nadal są troszeczkę zaskoczeni, zniesmaczeni – przyznał współorganizator konwentu, Sebastian Junior.

11 Warszawski Konwent Tatuażu

W ubiegły weekend w stolicy odbył się 11. Warszawski Konwent Tatuażu, czyli święto miłośników tatuażu i kultury z nim związanej. Na miejscu pojawiło się 200 artystów z różnych krajów, którzy wykonują prace w różnych stylach.

Co na temat ozdabiania ciała mówią psychologowie? Tematem społecznego postrzegania osób posiadających tatuaże zajmowała się wraz ze swoimi studentami dr Beata Rajba.

- Starszemu pokoleniu, tym tak zwanym boomersom, tatuaże kojarzą się przede wszystkim ze subkulturą więzienną. Budzą nieufność. X, czyli pokolenie, które jest późniejsze, niekoniecznie lubi tatuaże. To bardzo widać w naszych badaniach, dlatego, że okazuje się, że mniej więcej do 40.- 45. roku życia ludzie uważają tatuaże za formę ekspresji. Powyżej uważają je za coś, co jest niemile widziane na przykład w środowisku pracy. Tatuaż symbolizuje w tej chwili przede wszystkim odwagę: odwagę bycia sobą, odwagę manifestowania siebie – powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości