Picie alkoholu przed zrobieniem tatuażu i po zabiegu – dlaczego warto tego unikać?

Wytatuowane kobiety
Picie alkoholu po tatuażu – dlaczego jest ono niewskazane?
Źródło: Hinterhaus Productions/Getty Images
Picie alkoholu zarówno po zrobieniu tatuażu, jak i tuż przed samym zabiegiem, jest stanowczo niewskazane. Niestety bardzo wiele osób o tym zapomina. Wyjście na imprezę warto jednak w takiej sytuacji sobie odpuścić. Dlaczego nie można pić alkoholu po zrobieniu tatuażu ani przed zabiegiem?

Odrobina alkoholu nie powinna zaszkodzić po wykonaniu zabiegu, jednak większa ilość może skutkować znacznie gorszym wyglądem tatuażu. Dzieje się tak, ponieważ alkohol rozrzedza krew oraz podnosi ciśnienie. Jednocześnie sprawia, iż skóra nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, co z kolei bardzo utrudnia pierwszą fazę gojenia.

Dalsza część tekstu poniżej.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Picie alkoholu po tatuażu – dlaczego jest ono niewskazane?

Po wykonaniu tatuażu skóra potrzebuje czasu oraz odpowiednich warunków, aby się zagoić. Podczas zabiegu na powierzchnię skóry wypływa pewna ilość krwi, osocza oraz tuszu. Warto zadbać o to, aby nie wydostawało się ich zbyt dużo – wówczas kolor może stać się mniej intensywny, a linie – nieostre. Alkohol wydłuża czas i zwiększa intensywności krwawienia, a to negatywnie wpływa na barwę tatuażu.

Kolejny potencjalny problem stanowi podwyższenie temperatury ciała oraz bardziej intensywne ruchy cząsteczek tuszu pod wpływem wysokoprocentowych napojów – efektem tego może być z kolei "rozlanie się" samych konturów tatuażu. Wówczas mogą stać się konieczne dodatkowe spotkania z tatuażystą w celu poprawy rysunku.

Picie alkoholu po zabiegu może skończyć się kacem oraz zaburzyć rytm dnia, a to z kolei prawdopodobnie doprowadzi do zaniedbania koniecznej pielęgnacji. Szczególnie pierwsze dni są istotne – należy zmieniać opatrunki i regularnie przemywać rany, a te czynności po imprezie mogą być wyjątkowo trudne. Wzrasta wtedy również ryzyko infekcji.

Ile czasu nie wolno pić po wykonaniu tatuażu? Najlepiej zrezygnować z alkoholu przynajmniej na 48 godzin – wówczas w organizmie zachodzą najważniejsze mechanizmy naprawcze. W przypadku niedostosowania się do tych zaleceń może dojść do trwałych uszkodzeń tatuażu. Niektórzy tatuażyści zalecają, aby nie pić przez nawet 3 doby.

Tatuaż a picie alkoholu przed zabiegiem

Wykonanie tatuażu również wymaga odpowiednich przygotowań. Aby wybrany symbol pięknie się prezentował, jeszcze przed udaniem się do odpowiedniego studia trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy się wyspać, zrelaksować i zregenerować. Co więcej, również przed zabiegiem nie powinno się pić alkoholu ani tym bardziej robić tego pomiędzy poszczególnymi sesjami.

Dlaczego picie alkoholu przed wykonaniem tatuażu jest niewskazane? Ponieważ może wpłynąć bezpośrednio na wygląd rysunku. Alkohol oddziałuje na gęstość krwi, sprawia, że staje się ona rozrzedzona, a to z kolei utrudnia uzyskanie pożądanego efektu. W konsekwencji świeżo zrobiony tatuaż może szybko wyblaknąć.

Jeśli klient pił przed przyjściem do studia tatuażu, artysta ma znacznie bardziej utrudnioną pracę, ponieważ w takim przypadku podczas zabiegu często wypływa zbyt duża ilość krwi. Bardziej doświadczone osoby powinny sobie poradzić z tą sytuacją, jednak początkujący w tym fachu mogą mieć duży problem. Zdarza się, że wymagana jest kolejna sesja, aby wprowadzić poprawki, a to z kolei oznacza większy koszt.

Jeśli organizm nie jest odpowiednio zregenerowany, sam zabieg może okazać się jeszcze bardziej bolesny. U niektórych osób dzieje się wręcz odwrotnie i ból – z powodu obecności alkoholu we krwi – staje się mniej odczuwalny. Jeżeli zabieg okaże się wyjątkowo dotkliwy, warto poprosić tatuatora o środek znieczulający.

Czego unikać po zrobieniu tatuażu?

O czym jeszcze warto pamiętać po całym zabiegu? Przede wszystkim należy:

  • nie pić kawy (zrezygnować z niej powinno się również przed wykonaniem tatuażu),
    • zrezygnować z innych używek – działają one podobnie jak alkohol i kawa,
      • do czasu zagojenia się ran zrezygnować z ćwiczeń oraz chodzenia na siłownię,
        • unikać długiego namaczania tatuażu w wodzie – dlatego powinno się zrezygnować z kąpieli (można jednak brać szybki prysznic),
          • zrezygnować z chodzenia na basen przez 3–4 tygodnie oraz pływania w jeziorze czy morzu przez 6–7 tygodni, ponieważ w takiej wodzie znajduje się wiele zanieczyszczeń,
            • zrezygnować z chodzenia na solarium oraz opalania się na słońcu przynajmniej przez miesiąc – ważne jest również to, aby od tej pory zawsze – decydując się na opalanie obszaru, na którym znajduje się tatuaż – smarować skórę filtrem UV,
              • zrezygnować z chodzenia na saunę,
                • dotykać rany jedynie czystymi rękami,
                  • pamiętać o tym, aby nie drapać i nie skubać ran.

                    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                    Zobacz także:

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/Getty Images

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości