alkohol

  alkohol

  Czasem trudno zauważyć, kiedy przyjemność, związana z piciem alkoholu, przeradza się w nałóg i konieczne staje się odtrucie alkoholowe. Uzależnienie od trunków jest chorobą, której nie należy lekceważyć. Każdy kolejny kieliszek to nowa dawka toksyn wyniszczających powoli organizm. Nadmiar spożywanego alkoholu sieje spustoszenie prawie we wszystkich układach narządów wewnętrznych.

  Rakija to zdecydowanie najpopularniejszy napój alkoholowy na Bałkanach. Należy do grupy alkoholi ciężkich, zbliżony jest do brandy, a nawet bimbru. Uzyskuje się go poprzez destylację sfermentowanych owoców. Zawiera najczęściej 40–50% alkoholu. Nieco wyższą zawartość posiada rakija domowej produkcji, która sięga 50–60%. Specjalnym rodzajem rakii jest prepecenica, która jest podwójnie destylowana i może zawierać nawet ponad 60% alkoholu. Rakija to narodowy alkohol krajów bałkańskich, takich jak Serbia, Chorwacja, Czarnogóra czy Bułgaria.

  Maciej Szczęsny, były reprezentant Polski w piłce nożnej we wtorek rano został zatrzymany przez policję do rutynowej kontroli. Badanie wykazało, że sportowiec miał 0,6 promila alkoholu w organizmie. W związku z tym zostało mu odebrane prawo jazdy, a samochód przekazano wskazanej przez niego osobie. Były bramkarz wyraził skruchę i złożył w tej sprawie obszerne wyjaśnienia.

  Relacja z osobą uzależnioną bywa bardzo trudna. Często partnerzy mimo naszych chęci odrzucają oferowaną im pomoc, jednocześnie ściągając nas w dół. Jak znaleźć równowagę między uczuciem, a własnym zdrowiem psychicznym? Czy o taką miłość walczyć, a może dla własnego dobra lepiej odpuścić? O tym Nastazja Bloch rozmawiała z Ewą Zielony–Koryczan.

  Likier kawowy jest idealnym dodatkiem do ciast i deserów. Można go podawać w temperaturze pokojowej lub schłodzony. Jest niezwykle łatwy w wykonaniu, a jego smakiem można cieszyć się wiele miesięcy. Nie musi też stać w lodówce. Sprawdź nasze sposoby na domowy likier kawowy z mlekiem skondensowanym i bez.

  W Polsce wciąż nie brakuje osób, które decydują się wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, narażając tym samym na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Dlaczego kierowcy wykazują się tak skrajnym brakiem odpowiedzialności i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli terapeuta Robert Rutkowski i Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych.

  Wino to jeden z najpopularniejszych trunków na całym świecie. Co ciekawe, jego historia rozpoczęła się już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Sięgając po ten napój, warto wiedzieć, jakie są rodzaje win, by wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada, a zarazem pasuje do konkretnej sytuacji.

  Późnym latem, a wczesną jesienią zaczynają dojrzewać śliwki. To w tym czasie są one najsmaczniejsze. Warto korzystać z darów natury i przygotowywać z nich domowe przetwory. Owoce te są niskokaloryczne, a co więcej, bardzo dobrze wpływają na układ trawienny. Te właściwości warto wykorzystywać. Sprawdź nasz prosty przepis na domową nalewkę ze śliwek.

  Pigwa to wciąż niepopularny owoc, który jednak zasługuje na uznanie. Ma bowiem znacznie więcej witaminy C niż znane nam i chętnie używane cytrusy. Dodatkowo jest źródłem witamin z grupy B oraz flawonoidów. Można z niej przygotowywać różne potrawy, w tym domowe nalewki, które są doskonałym sposobem na wzmocnienie odporności zimą.

  Polska w kwestii picia alkoholu na tle Europy jest w niechlubnej czołówce. Przeciętnie jedna osoba wypija rocznie aż 136 litrów piwa. To stanowi aż 5 kilogramów etanolu. Okazuje się, że niepijący Polacy nie mają lekko. Tym bardziej, że często są namawiani i zachęcani przez otoczenie do wypicia chociażby niewielkiej ilości procentowych trunków. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dziennikarzem Wojciechem Maziarskim, który jest niepijącym alkoholikiem oraz Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.

  Policja z Bełchatowa dostała zgłoszenie dotyczące dwóch nastolatek, które rzekomo miały pić alkohol w pobliżu torów. Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce, okazało się, że dziewczynki są pijane. Badanie wykazało, że 13-latka miała 3 promile alkoholu we krwi, a jej młodsza o rok koleżanka aż 4. Sprawą nastolatek zajął się Zespół do Spraw Nieletnich i Patologii bełchatowskiej policji.

  Na wyjazdach wakacyjnych różnie bywa. Jakość wypoczynku uzależniona jest od wielu czynników: destynacji, pogody, ale też towarzystwa, w jakim przyszło nam spędzać wakacje. Niestety na niektóre elementy zupełnie nie mamy wpływu - to jest jak loteria, szczególnie jeśli chodzi o to, kto będzie wypoczywał w tym samym hotelu. Najgorzej, jeśli trzeba dzielić przestrzeń z hedonistami, którzy wychodzą z założenia, że wszystko im wolno.

  Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, cierpią również członkowie jego rodziny. Narastające stopniowo problemy wpływają negatywnie na samopoczucie domowników, mają zły wpływ na relacje partnerskie i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Hazard, narkotyki oraz nadmierne spożywanie alkoholu mają nie tylko destrukcyjny wpływ na samego uzależnionego, ale oddziałują też negatywnie na jego najbliższych.

  Maliny to owoce, które można podawać na wiele sposób. Mogą być dodatkiem do ciast czy deserów. Stanowią także doskonały surowiec na dżem. Na tym jednak nie koniec. Z malin można przygotować także nalewkę. Jak ją zrobić?

  Nalewka z wiśni to jeden z najsmaczniejszych trunków. Do tego w rozsądnych ilościach może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jej nieskomplikowany skład sprawia, że z powodzeniem można ją przygotować samemu w domu. Od czego zacząć?