alkohol

  Abstynencja nie bez powodu zaczyna być traktowana jako synonim zdrowego stylu życia. Osoby odmawiające alkoholu w Polsce nie mają jednak łatwo.

  Co grozi za to chłopcu?

  W mieszkaniu oprócz niej przebywała dwójka małych dzieci.

  Spożywanie niektórych napojów może zaburzać pracę mózgu i aż trzykrotnie zwiększać ryzyko udaru lub demencji starczej. Udowadniają to liczne badania naukowe. Z jakich specjałów warto zrezygnować, by uchronić się przed problemami natury neurologicznej?

  "Zamorduję cię i znicz zapalę na twoim łbie".

  Zakup unikatowego trunku to nie lada gratka dla każdego konesera wina, dlatego ceny wystawianych na aukcjach butelek mogą przyprawiać o zawrót głowy. 2,5 mln dolarów to koszt, jaki ponieśli nabywcy szampana Chateau Avenue Foch z 2017 roku. Włoscy inwestorzy przekonują, że nie mają zamiaru wypić wartego fortunę alkoholu.

  Nieprzytomną 37-latkę znalazł jej partner.

  Nieprzytomna 15-latka została znaleziona przy pomoście nad zalewem. Dziewczyna została przewieziona do szpitala, gdzie lekarze walczą o jej życie. Jej stan jest określany jako ciężki.

  We czwartek strażnicy miejscy i policja w Szczecinie przeprowadzili interwencję w parku Jasne Błonia. Pijana kobieta przyszła z dwuletnim dzieckiem. Kobieta odmawiała współpracy, miała nie słuchać poleceń funkcjonariuszy, a jednego z nich pogryźć. Sprawę wyjaśnia policja.

  Niestety okres urlopowy wystawia nas na ryzyko zetknięcia się z rodzajem alkoholu, którego spożycie może być śmiertelne.

  Do tej pory wielu pracodawców miało ograniczone możliwości sprawdzenia, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu. Nowelizacja kodeksu pracy, w której umożliwione zostanie badanie trzeźwości pracowników, trafiła do konsultacji społecznych. Co się może zmienić? 

  33-letnia mieszkanka Gdańska trafiła do policyjnego aresztu.

  Policjanci z Warszawy wylegitymowali 40-letnią matkę, która chwiejnym krokiem prowadziła wózek z miesięcznym dzieckiem. Od kobiety czuć było woń alkoholu, a jej wypowiedzi były nielogiczne. Trafiła na izbę wytrzeźwień, a niemowlaka przewieziono do szpitala.

  Prokuratura nie zgadza się z wyrokiem. Zapowiedziano już odwołanie.

  Młodzież coraz chętniej sięga po napoje wyskokowe. Dlatego grupa 19-latków stworzyła kampanię "Trzeźwe głowy", która ma na celu promowanie życia bez alkoholu. Jakie są konsekwencje picia w młodym wieku? Jak możemy temu zaradzić? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Jolanta Terlikowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

  Dorosłe dzieci alkoholików stanowią dużą część społeczeństwa – dzieci alkoholików to nawet 3 mln osób w Polsce. Alkoholizm w rodzinie wywołuje u nich poważne zaburzenia emocjonalne i trudności w relacjach – jest to tak zwany syndrom DDA. Jak wygląda terapia DDA i kiedy należy się na nią zgłosić?

  Jane Fonda podkreśla, że jest świadoma swojego wieku i kondycji własnego organizmu. Dlatego dla własnego zdrowia zrezygnowała z napojów wyskokowych. - Nie zamierzam skracać życia, które mi zostało, popijając drinki – stwierdziła.

  Alkoholizm jednego członka rodziny uderza również w jego najbliższych.

  Czteroletnia dziewczynka z Luizjany w Stanach Zjednoczonych zmarła po tym, jak jej babcia zmusiła ją do wypicia pół butelki alkoholu. Matka dziecka była świadkiem tej sytuacji. Obie kobiety są teraz oskarżone o morderstwo pierwszego stopnia.

  Waldemar Dąbrowski założył ośrodek readaptacyjny, gdzie pomaga podopiecznym stanąć na nogi. Jak wyglądała jego droga do trzeźwości?

  Naukowcy obalają popularny mit.

  Jaką ilość alkoholu spożywać, by uniknąć przykrych konsekwencji? Profesor Mariusz Jędrzejko, ekspert w dziedzinie uzależnień zdradza, czy tzw. bezpieczna dawka w ogóle istnieje.

  Szczególnie spadła sprzedaż tych uwielbianych przez kobiety.

  Po zakrapianej imprezie wiele osób następnego dnia zmaga się nudnościami, bólem głowy czy pragnieniem. Natomiast są i tacy, u których pojawia się niepokój. Naukowcy określili to mianem "hangxiety". Co on oznacza? Jak sobie poradzić z lękiem?

  Naukowcy dowiedli, że nawet nieduże ilości alkoholu są rakotwórcze. W związku z nimi Unia Europejska chce wprowadzić znaki na etykietach alkoholu podobne, jakie znajdują się na papierosach. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem. 

  Nawiązywanie nowych znajomości może być fascynującym, ale i niezwykle stresującym doświadczeniem, dlatego wielu singli nie wyobraża sobie flirtu bez lampki wina czy innego trunku. Nie oznacza to jednak, że każde spotkanie z potencjalnym kandydatem na partnera powinno wiązać się z piciem alkoholu. Jakie korzyści niosą za sobą "suche randki"?

  Uzależnienie od alkoholu to problem, który dotyka także młode kobiety. Dlaczego po niego sięgają? Kiedy zaczyna się uzależnienie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Markiewicz, która prowadzi "Pamiętnik trzeźwej narkomanki", Olgą Lemańską, InstaPogodynką oraz Cezarym Biernackim, terapeutą.

  Trzy promile alkoholu w organizmie miała kobieta, którą do kontroli drogowej zatrzymali policjanci w Świętokrzyskiem. 41-latka przyznała się, że piła w trakcie jazdy. Odpowie za to przed sądem.

  Maturzyści z Technikum Komunikacyjnego nr 5 w Krakowie zapoznali się z regulaminem imprezy studniówkowej, organizowanej przez dyrekcję szkoły i przez grupę należących do komitetu rodziców. Niektórzy uczniowie są zbulwersowani uwzględnionymi w nim zapisami – nie mogą bowiem wnosić do budynku alkoholu, choć jak wynika z ustaleń działaczki społecznej Aliny Czyżewskiej, część ich wpłat zostanie przeznaczona właśnie na trunek dla nauczycieli.

  Kac, nazywany też zatruciem alkoholowym, to zjawisko, które większości z nas dotyka, zwłaszcza po hucznych zabawach, np. sylwestrowych. Ból głowy, osłabienie, nudności... jak sobie z tym poradzić? Czy są skuteczne leki na tę dolegliwość?