Świeży tatuaż może nie tylko ulec uszkodzeniu podczas ćwiczeń na siłowni, lecz także wpłynąć na kondycję całego organizmu. Jakie mogą być skutki ćwiczenia z tatuażem i kiedy można wrócić do regularnych treningów? Czego jeszcze unikać po zrobieniu tatuażu?
Świeży tatuaż a siłownia - czy to dobry pomysł?
Najczęściej zaleca się unikanie intensywniejszych treningów po zrobieniu tatuażu. Przyczyn jest wiele, a choć część z nich dotyczy ewentualnego uszkodzenia bądź blaknięcia wzoru, niektóre mówią o możliwym negatywnym wpływie na organizm ćwiczącego. Przede wszystkim na skutek treningu na siłowni nowa ozdoba na skórze może się po prostu rozlać. Wszystko ze względu na wydzielające się podczas intensywnego treningu duże ilości potu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sport to zdrowie
Prawdopodobieństwo zniszczenia wzoru zwiększają również ubrania, szczególnie te obcisłe, lubiane zwłaszcza przez ćwiczące na siłowni panie. Może to prowadzić do podrażnień i tak już uwrażliwionej przez tatuowanie skóry, a w konsekwencji do blaknięcia wzoru czy nawet zakażeń.
Ryzyko dostania się do organizmu groźnych bakterii zwiększa również ćwiczenie na sprzęcie, z którego korzysta wiele osób. Dlatego nie tylko należy przecierać każdą maszynę płynem antybakteryjnym przed jej użyciem, lecz także zwrócić uwagę na ogólny poziom higieny na danej siłowni.
Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że wykonanie tatuażu jest sporym wysiłkiem dla całego organizmu. To nie wyłącznie chwilowy ból związany z wykonywaniem wzoru. Zregenerować musi się nie tylko skóra, lecz także całe ciało. Z tego względu ze świeżym tatuażem najczęściej wiąże się spadek kondycji. Dodatkowo nadmierny wysiłek może sprzyjać trudnościom w gojeniu się tatuażu.
Siłownia po tatuażu - kiedy wrócić do treningów?
Idealnym rozwiązaniem, aby nie uszkodzić świeżego tatuażu i wspomóc jego szybkie wygojenie, byłoby poczekanie do momentu, w którym skóra się zregeneruje. Wiąże się to jednak z kilkoma problemami. Przede wszystkim trudno jest przewidzieć dokładny czas, którego potrzeba do całkowitej odbudowy tkanki. Będzie to bowiem zależeć od wielu czynników, w tym np. wielkości wzoru czy indywidualnych predyspozycji, a także właściwej pielęgnacji tatuażu oraz prawidłowego odżywiania. Zazwyczaj cały proces trwa od 2 do 5 tygodni. Dla osoby trenującej na siłowni tak długi czas bez ćwiczeń często jest nie do zaakceptowania. To właśnie drugi problem, który także można rozwiązać. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i starannym zabezpieczeniu świeżego tatuażu można po prostu ćwiczyć inne partie ciała niż ta, na której wykonano wzór. Zatem, po zrobieniu tatuażu na nodze, można skupić się na mięśniach rąk czy klatki piersiowej. W ten sposób znacznie zmniejszy się ryzyko uszkodzenia wzoru.
Ze względu na ogólne osłabienie organizmu po wykonaniu tatuażu warto również zdecydować się na trening mniej forsujący, szczególnie na początku procesu gojenia. Niekiedy dobrym pomysłem na wczesne treningi może być lżejsza aktywność fizyczna, np. jogging. Jednak nawet z tym warto poczekać ok. 2–3 dni po wykonaniu tatuażu. Pełną sprawność treningową często osiąga się już po zagojeniu ozdoby.
Tatuaż a siłownia - czego jeszcze nie robić po wykonaniu wzoru?
Duża aktywność fizyczna, w tym również ćwiczenia na siłowni, jest niewskazana podczas procesu gojenia się tatuażu. Jednak to niejedyna czynność, jakiej należy się wystrzegać po wykonaniu wzoru na skórze. Ze względu na wspomnianą już zależność między świeżym tatuażem a wilgocią raczej kiepskim pomysłem będzie sauna czy pływanie w basenie bądź morzu. Wyjątkowo ostrożnym należy być również podczas kąpieli i np. szczelnie zakrywać tatuaż folią.
Ważną zasadą jest również zakaz stosowania używek, szczególnie alkoholu, który może nawet wywołać plamy na tatuażu ze względu na właściwości rozrzedzające krew.
Jeżeli wzór został wykonany na boku, należy wyjątkowo uważać, by kłaść się spać na tym drugim. Ucisk i pocieranie o pościel z pewnością nie pomogą w gojeniu. Niewskazane jest również opalanie się, które może nie tylko zniszczyć wzór, lecz także samą skórę. Niestety niekiedy kłopotem mogą być również domowe zwierzęta, których sierść czy ślina może być silnym alergenem. Wystarczy jednak nie dopuszczać ich do miejsca zrobienia tatuażu i sprzątać. Wiele osób decyduje się również na osłanianie miejsca wykonania wzoru za pomocą folii. Lepiej jednak nie stosować tej metody zbyt długo. Nie zapewnia ona bowiem odpowiedniego przepływu powietrza, którego rana potrzebuje do prawidłowego gojenia.
Czy po zrobieniu tatuażu można ćwiczyć? Nie jest to zalecane, jednak stosując się do powyższych rad, można sprawić, że ćwiczenia po zrobieniu tatuażu będą bezpieczne zarówno dla niego, jak i całego organizmu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tatuaże napisy – jakie są trendy? Jakie napisy wybierają mężczyźni, a jakie kobiety?
- Czy zrobienie tatuażu latem jest bezpieczne? "Promienie słoneczne działają na niego jak laser"
- Jak dbać o tatuaż? Kosmetyki i pielęgnacja
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Hirurg/GettyImages