Czy wykonywane ćwiczeń w pełnym makijażu wpływa na kondycję skóry? Odpowiedzi na to pytanie poszukali amerykańscy naukowcy. Wnioski ze swoich badań opublikowali w magazynie "Journal of Cosmetic Dermatology".
Ćwiczenia a makijaż. Jak to wpływa na skórę?
Dr Sukho Lee z Texas A&M University w San Antonio (USA) i jego współpracownicy do udziału w badaniach zaprosili 43 studentów (20 mężczyzn i 23 kobiety). Uczestnicy eksperymentu byli proszeni o mycie twarzy preparatami oczyszczającymi. Później badacze oceniali parametry skóry w różnych częściach twarzy. Specjaliści sprawdzali przede wszystkim wielkość porów i ilość produkowanego sebum, czyli łoju skórnego.
Następnie - po nałożeniu niewielkiej ilości fluidu na czoło lub policzki - uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie umiarkowanego, 20-minutowego treningu (bieg przez 5 minut z prędkością 4,8 kilometra na godzinę, bieg przez 10 minut z prędkością 6,4 kilometra na godzinę i bieg przez 5 minut z prędkością 8 kilometrów na godzinę).
Jak makijaż wpływa na skórę podczas treningu?
Analiza pokazała, że w miejscach, gdzie nałożono podkład, ilość sebum, którą wydzielała skóra, była dużo mniejsza niż w tym partiach, gdzie go nie było. Dodatkowo badacze nie zaobserwowali większych zmiany w strukturze skóry. W ocenie ekspertów oznacza to, że makijaż mógł ograniczać naturalne rozszerzanie się porów podczas ćwiczeń i wydzielanie sebum oraz potu, które nawilżają i chłodzą skórę.
W ocenie badaczy jest to dowód na to, że wykonywanie aktywności fizycznej w pełnym makijaży jest szkodliwe i może przyczynić się do powstawania zmian skórnych. W następnym etapie badań naukowcy chcą sprawdzić, jak trening wpływa na skórę podczas wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie
- Z tą wadą rodzi się 1 na 500 dzieci. Naukowy znaleźli jej wstępną przyczynę
- Łysienie zależy nie tylko od genów czy hormonów. Co przyczynia się do wypadania włosów u mężczyzn?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP/onlinelibrary.wiley.com
Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images