Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie

Czy stopień nasłonecznienia ma wpływ na płodność?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi
Wraz z wiekiem u kobiet zmniejsza się tzw. rezerwa jajnikowa, a co za tym idzie szanse na zajście w ciążę są mniejsze. Zdaniem badaczy do pewnego stopnia można odwrócić ten proces. Wystarczy, że przyszła mama będzie unikała nadmiernej ekspozycji na słońce. Co ma promieniowanie UV do płodności?

Czy nadmierna ekspozycja na słońce zmniejsza płodność?

Rezerwa jajnikowa to liczba pęcherzyków, które mogą zamienić się w dojrzałą komórkę jajową. To ile ich jest można określić sprawdzając wartość hormonu AMH. Niestety wraz z wiekiem jego poziom spada i kobieta ma mniejsze szanse na zajście w ciążę. Mimo że czynników, które wpływają na płodność jest wiele, to jak pokazują najnowsze badania znaczenie ma również to, czy kobieta wystawia się na działanie promieni słonecznych.

Rozsądne korzystanie ze słonecznych dni może mieć korzystny wpływ na rezerwę jajnikową.

Jak słońce wpływa na płodność?

Specjaliści Tel Aviv University w Izraelu do badania zaprosili 2235 kobiet w wieku 20-40 lat. Specjaliści przez cztery lata analizowali związek między poziomem hormonu AMH, ekspozycją na słońce, a wskaźnikiem płodności u kobiet (to stosunek żywych urodzeń do liczby kobiet w wieku rozrodczym). Zebrane dane pokazały, że u kobiet w wieku 20-29 lat poziom AMH nie zmieniał się w zależności od pory roku i stopnia nasłonecznienia. Zupełnie inaczej było u starszych uczestniczek badania.

Badania jasno pokazały, że u pań między 30. a 40. rokiem życia stopień nasłonecznienia miał znaczenie. Okazało się, że stężenie AMH było najwyższe wiosną i wczesną jesienią, kiedy ciepłych dni jest sporo, ale słońce nie operuje tak mocno.

Specjaliści są zdania, że umiarkowana ekspozycja na słońce może mieć wpływ na kobiecą płodność. Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, która pozwolą lepiej zrozumieć ten mechanizm i być może znaleźć sposób, który poprawi kobiecą płodność i zwiększy ich szanse na zajście w ciążę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości