Czy z wiekiem zmienia się nasz zapach?
Zapach naszego ciała się zmienia. Dowodzą tego badania prowadzone przez dr. Shinichiro Haze z Jokohamy i jego zespół. Naukowcy prowadzili obserwację 22 osób między 26. a 75. rokiem życia. Uczestnicy eksperymentu przez trzy dni nosili koszulki, które "monitorowały" ich zapach.
Po tym czasie specjaliści dokładnie przebadali związki, które zebrał materiał. Analiza pozwoliła im postawić tezę, że za specyficzny zapach seniorów najprawdopodobniej odpowiada związek 2-nonenal.
Jak pachną osoby starsze?
2-nonenal wytrąca się podczas procesu utleniania kwasów tłuszczowych. Wraz z wiekiem organizm człowieka "oddaje" tej substancji coraz więcej. Ta intensywność sprawia, że specyficzny zapach staje się dużo mocniej wyczuwalny. Eksperci dodają, że to właśnie ten szczególny aromat pozwalał naszym przodkom rozpoznawać wiek oraz stan zdrowia danej osoby.
Warto dodać, że nie da się zgładzić tego zapachu, bo 2-nonenal nie rozpuszcza się w wodzie. Można go jednak złagodzić zdrową dietą, rezygnacją z używek oraz unikaniem nadmiernego stresu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dokuczają ci bóle kręgosłupa lub migreny? Winowajcą może być wdowi garb. Co to takiego?
- Traumy dziedziczone to "prezent" od przodków. Kto go otrzymuje?
- Co wygląd paznokci, mówi o naszym zdrowiu? Specjalistka podpowiada, na co zwrócić uwagę
Autor: KO
Źródło: radiozet.pl/wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Cecilie_Arcurs/Getty Images