Agata Prawdzik - współczesny Jan Gutenberg
Agata Prawdzik zajmuje się drukiem typograficznym. - To jedna z najstarszych metod drukowania. Polega na tym, że używamy ruchomych czcionek, czyli za pomocą pojedynczych liter możemy tworzyć wyrazy - tłumaczyła właścicielka pracowni drukarskiej. - Po wybraniu odpowiedniej czcionki składam je na wierszowniku. Umieszczam go w maszynie, która pod wpływem dużej siły tłoczy kolor w głąb papieru. To jest druk wypukły, więc możemy go poczuć pod palcami. W porównaniu do takiego zwykłego druku jest to o wiele bardziej szlachetne i ten druk ma w sobie tę magię i to coś - dodała.
Rozmówczyni Dzień Dobry TVN warsztatu nauczyła się 8 lat temu pod okiem wiekowego miejscowego rzemieślnika, od którego później przejęła pracownię.
Karteczki, które mają magiczną moc
Słowa zaczerpnięte z rozmów, obserwacji świata i sztuki Agata umieszcza na małych karteczkach. Dzieli się nimi, by łatwiej było opisać emocje.
- Pamiętam, że jak byliśmy mali, to mama nam zostawiała np. śniadanie i obok jakąś małą karteczkę z napisem: "Miłego dnia". Te karteczki dodają odwagi, bo czasami nie potrafimy czegoś powiedzieć i łatwiej nam jest to podać czy wysłać - oceniła właścicielka pracowni drukarskiej.
Jak podkreśliła, słowa mają znaczenie i ogromną moc. - Uważam, że to jest bardzo ważne, by mówić sobie dobre rzeczy. Przez to, że zawsze lubiłam rozdawać te karteczki, pomyślałam, że super byłoby znaleźć w mieście miejsce, w którym co jakiś czas ktoś przypadkiem mógłby się na nie natknąć - argumentowała bohaterka materiału Dzień Dobry TVN.
Karteczki zawędrowały już do Krakowa, Szczecina czy Bydgoszczy, a we Wrocławiu można je spotkać w centrum, na ścianach budynków czy murach, oprawione w ramki lub zamknięte w drzwiczkach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Właściciel jednej z najstarszych drukarni w Polsce o swojej pasji: "Udało mi się uratować kawał sztuki"
- Drukuje unikatowe lampy w 3D. "Uczułem się tego samodzielnie"
- Żyje z "brzydkich liter"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Sylwia Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN