Mateusz Tabaka jest cenionym szkutnikiem, który już jako nastolatek marzył, by zbudować własną łódź. Dziś po Wiśle pływa kilkadziesiąt różnych jednostek zbudowanych przez rzemieślnika. Jakimi metodami posługuje się w swoich pracach? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Mateusz Tabaka pielęgnuje tradycję
Mateusz Tabaka jest szkutnikiem. Takich rzemieślników w Polsce mamy zaledwie kilku. Urodził się i wychował w Basonii nad Wisłą, czyli wiosce, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była centrum rzecznego szkutnictwa.
Współczesne narzędzia stosuje tylko do najprostszych prac. To, co najważniejsze robi dawnymi sposobami z użyciem tradycyjnych materiałów. - Jeżeli wyginamy dno, to tu jest też słuch ważny. Słyszymy, jak to drewno pracuje, czy będzie pracować, czy musimy je zwilżyć. Po prostu stare szmaty, mokre prześcieradła kładziemy na to drewno - tłumaczył w Dzień Dobry TVN.
- Uszczelnienie jest w 100% tradycyjne, używamy sznurka lnianego lub konopnego - dodał.
Metody pracy szkutnika
Szkutnik podkreślił, że choć próbował urozmaicić swoją pracę o nowoczesne rozwiązania, to jednak najlepiej sprawdza się u niego to, co dobrze zna. - Łódź musimy konserwować co roku. Olej lniany nakładamy pędzlami. On jest z dodatkiem dziegciu, bo dziegieć zapobiega grzybowi. To są naturalne składniki, które były używane bardzo dawno temu i są używane do tej pory - zaznaczył ekspert.
Dziś po Wiśle pływa kilkadziesiąt różnych łodzi zbudowanych przez Mateusza Tabakę. Zarówno on, jak i wszyscy ludzie, którzy kochają tę rzekę, mają jedno marzenie. Pragną, by Wisła jak dawniej stała się wodną autostradą Polski.
Zobacz całą rozmowę ze sternikiem w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci przerabiają zniszczoną szalupę na wymarzoną żaglówkę. "Najcięższe było szlifowanie"
- Porzuciła wielką karierę i mieszka na łódce. "Dla mnie to był moment przełomowy, że można tak żyć"
- Praca na jachtach miliarderów. Czy daje szansę na miłość? "Znam takie dziewczyny"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN