Dzieci przerabiają zniszczoną szalupę na wymarzoną żaglówkę. "Najcięższe było szlifowanie"

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Daria Pacańska
Piraci budują swój pierwszy „żaglowiec”
Piraci budują swój pierwszy „żaglowiec”Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Młodzi żeglarze z klubu UKŻ Pirat Bolesławiec marzą o tym, by pływać po wielkich wodach, ale ich dodatkową pasją jest majsterkowanie przy starej łódce, którą w ramach projektu "Od szkutnika do sternika" zamierzają przerobić na własny żaglowiec. Efekty swojej pracy zaprezentowali w Dzień Dobry TVN

"Od szkutnika do sternika" - projekt UKŻ Pirat Bolesławiec

Najmłodszy uczestnik projektu ma 8 lat, a najstarszy 17. Każdy z nich jest członkiem Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Pirat w Bolesławcu. Jakub Jakubowski, pomysłodawca akcji, w rozmowie z Darią Pacańską wyjaśnił, dlaczego podjął się tego zadania, by zaangażować dzieci do prac szkutniczych. I to z jakim fantastycznym skutkiem!

- Pomysł zrodził się już wiele lat temu, (...) żeby dzieciom znaleźć zajęcie na czas zimowy, czyli żeby je zintegrować, pokazać im żeglarstwo w trochę innej formie, od postaw, czyli prace szkutnicze, prace przy sprzęcie. Druga część tego projektu to było właśnie wyjście na wodę i szkolenie typowo żeglarskie - wyjaśnił komandor.

W projekcie, który polega głównie na przerobieniu do użytku własnego starej szalupy ratunkowej na łódź czterożaglową z dwoma masztami, biorą udział również opiekunowie dzieci.

Bolesławiec. Dzieci i młodzież budują własną żaglówkę

Wyjściowy stan szalupy, którą uczestnicy projektu "Od szkutnika do sternika" aktualnie remontują, był opłakany. Zzieleniałe wnętrze oraz kadłub, zniszczenia i przetarcia uniemożliwiały korzystanie z łódki. Który etap pracy był dla dzieci najtrudniejszy?

- Najcięższe było szlifowanie. Bardzo dużo się pyliło, trzeba było zedrzeć całą farbę, która była użytkowana wcześniej - ocenia jeden z młodych żeglarzy. Zapytany o to, dlaczego podjął się tak wymagającego zadania, odpowiedział: "Dla przyjemności".

- To bardzo satysfakcjonuje, jak widzi się efekty własnej pracy, zwłaszcza po tym ciężkim szlifowaniu - dodał przed kamerami Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości