Jan Grzegorzewski – mistrz kitesurfingu
Jan Grzegorzewski swoją przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 7 lat. Do kitesurfingu musiał jednak dojrzeć.
- To nie był oczywisty wybór. W szkole kitesurfingowej nazywali mnie "człowiekiem-widmo", ponieważ tata mi zawsze umawiał kilka lekcji, a ja nigdy nie przychodziłem. (...) Na początku nie podobało mi się to. Dopiero jak stanąłem na deskę po raz pierwszy, to wtedy już wiedziałem, że jest to coś, co kocham - wspominał nasz 20-letni gość.
I tak w wieku 13 lat Janek zakochał się w tej dyscyplinie, a w wieku 18 na swoim koncie miał już mistrzostwo świata juniorów. Dziś potrafi się wznieść na wysokość ponad 30 metrów i wykonywać spektakularne sztuczki.
- Kitesurfing jest zdecydowanie moją pasją. Lubię gonić wiatr. Im mocniejszy wiatr, tym lepszy. Tak naprawdę w tym kitesurfingu chodzi o to, by po prostu skakać, jak najwyżej, a więc wszystko mi się pod tym względem bardzo podoba - przyznał sportowiec.
Jan Grzegorzewski - jego dom jest tam, gdzie wieje wiatr
Jan Grzegorzewski nie ma stałego miejsca zamieszkania. Podąża za wiatrem po całym świecie.
- Jestem z Polski, mieszkam pod Łodzią, ale podróżuję cały czas, bo nie ma wiatru w jednym miejscu. Trzeba gonić wiatr. Mniej więcej co 2-3 miesiące się tak naprawdę przeprowadzam. Byłem teraz w Kapsztadzie, wcześniej w Hiszpanii i teraz znów do Hiszpanii będę leciał. Oman też mi się bardzo podoba, Brazylia. Ogólnie same ciepłe i fajne miejsca, gdzie jest plaża i dużo wiatru - mówił mistrz.
Janek nie tylko oddaje się pasji, lecz i studiuje biznes na uczelni w San Francisco. - COVID-19 tak naprawdę mnie uratował, ponieważ sprawił, że mogłem się uczyć online. Przez ostatnie dwa lata studiowałem zdalnie i pływałem na "kajcie" - podkreślił.
Zawodnik otrzymał zaproszenie na najbardziej prestiżowe zawody Red Bull King of the Air. Jak się przygotowuje? Ile czasu spędza w wodzie? Z czego się utrzymuje? Posłuchaj całej rozmowy ze sportowcem w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Turniej tańca PRO-AM w Sopocie. Michał Malitowski: "Dzisiaj tańczymy dla Ukrainy"
- Jak opanować kroki do samby brazylijskiej? Swoje siły na parkiecie sprawdziła Dorota Gardias
- PKP Intercity. Zmiany w bezpłatnych przejazdach kolejowych dla uchodźców z Ukrainy
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News