Gwiazdy

Jak opanować kroki do samby brazylijskiej? Swoje siły na parkiecie sprawdziła Dorota Gardias

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Karnawałowy przyspieszony kurs tańca

Taniec

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Rozpoczyna się karnawał - jeden z najdłuższych w historii, bo w tym roku będzie trwał aż 55 dni. Warto przygotować się do tego czasu i opanować kroki samby. Obok rumby, cha-chy, jive’a i pasodoble zaliczana jest ona do grupy tańców latynoamerykańskich. Cieszy się dużą popularnością zarówno w szkołach tanecznych, jak i na różnego rodzaju kursach. Zobacz, jak na parkiecie radzi sobie nasza prezenterka pogody Dorota Gardias.

Samba – nauka tańca

W Brazylii samba ma charakter narodowy. Charakterystyczny układ wykonywany jest podczas karnawału w Rio de Janeiro przez setki tancerek. To szybki i dynamiczny taniec, w którym kroki stawia się na podeszwach, wykonując charakterystyczny ruch zginania i prostowania kolan. Tempo to 54–56 taktów na minutę. Istnieją dwie wersje samby – ludowa i towarzyska. Pierwsza z nich wykonywana jest w grupach, na przykład podczas karnawału, z kolei druga króluje na turniejach tanecznych na całym świecie.

Mimo że samba kojarzona jest na ogół z gorącą Brazylią, jej korzenie sięgają nieco dalej. Rytmy i muzyka jest charakterystyczna dla afrykańskich niewolników i z ich języka najprawdopodobniej wywodzi się sama nazwa tańca.

Dla Brazylijczyków jest on szczególnie ważny. W kraju funkcjonuje kilka rodzajów szkół, w których prowadzona jest nauka samby. Niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców ubogich dzielnic, którzy chcą przygotować się do karnawału. Ludowe wersje tańca nie mają ustalonej formy. Najbiedniejsza ludność Brazylii bardzo często korzysta z różnego rodzaju akcesoriów w postaci garnków czy narzędzi, za pomocą których wybija odpowiedni rytm. Samba jako taniec towarzyski ma już ustaloną formę i kroki.

Układ po raz pierwszy dotarł do Europy w 1914 r. Na początku nie cieszył się zainteresowaniem. Zmieniło się to dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Obecna samba brazylijska to taniec, który jest połączeniem formy ludowej z towarzyską . Duży wpływ na jej rozwój wywarła muzyka jazzowa. Praktycznie na całym świecie tańczy się sambę w ten sam sposób. Jedynym wyjątkiem jest Brazylia, w której funkcjonują różne rodzaje tempa.

Samba – krok podstawowy

Nauka samby w dużej mierze opiera się na ruchu bioder – naprzemiennie do przodu i w tył. Powinien być on falujący i zdecydowany. Ruch nie przenosi się na górne części ciała. Wynika to z faktu, że podczas karnawału tancerki noszą na głowie i plecach różnego rodzaju ozdoby, które mogłyby spaść przy zbyt intensywnym ruchu tych partii.

W trakcie wykonywania kroków tancerze przemieszczają się po sporej powierzchni parkietu. To charakterystyczna różnica w porównaniu do innych tańców latynoamerykańskich, takich jak rumba czy cha-cha. Podczas wykonywania figur ciała tancerzy są bardzo blisko siebie.

Oto podstawowe kroki samby:

  • partner stawia prawą nogę do przodu, następnie dostawia lewą i wykonuje prawą nogą krok w miejscu. Kolejnym ruchem jest przeniesienie lewej nogi w tył, dostawienie do niej prawej i wykonanie kroku w miejscu lewą;
  • w tym samym czasie partnerka wykonuje odpowiednio przeciwstawne ruchy. Na początek stawia lewą nogę w tył, dostawia do niej prawą i robi krok w miejscu lewą. Następnie robi krok prawą nogą w przód, dostawia do niej lewą i robi krok w miejscu prawą.

W układach wykorzystuje się także krok boczny:

  • partner stawia w bok prawą nogę, następnie dostawia nieco za nią lewą nogę, prawą wykonuje krok w miejscu. W kolejnym ruchu stawia w bok lewą nogę, nieco za nią dostawia prawą, lewą wykonuje krok w miejscu;
  • ruchy partnerki są następujące: lewą nogę stawia się w bok, prawą dostawia się nieco za nią, lewą krok w miejscu. Analogicznie – prawą krok w bok, dostawienie nieco za nią lewej i krok w miejscu prawą.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości