Zdrowie

Jak pomóc dziecku, które jest uzależnione od cukru? Oto sprawdzone porady dietetyczki

Zdrowie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dziecięce uzależnienie od cukru

Słodki to pierwszy smak, który poznajemy. Jedzenie nasyconych cukrem produktów sprawia nam dużą przyjemność, ale są one niebezpieczne dla naszego zdrowia i, co gorsza, mogą uzależniać. Jak się od nich odzwyczaić? Jak sprawić, by zrezygnowało z nich dziecko? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Hanną Stolińską, dietetyczką kliniczną.

Jak odzwyczaić dziecko od cukru?

Uzależnienie od cukru to problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku.

- Jeżeli chodzi o dzieci, to kiedy przychodzą do mnie rodzice z dzieckiem, bo chcą, żeby jadło mniej cukru, to ono zaczyna fantazjować. Jakie to batoniki lubi i czy jednak będzie mogło je jeść. To jest naprawdę ciężka praca - przyznała w Dzień Dobry TVN dr Hanna Stolińska. W jej ocenie odzwyczajanie dziecka od cukru nie powinno być gwałtowne.

- Przede wszystkim my też musimy nie jeść słodyczy. Często w domu jest otyłe dziecko, któremu zabrania się jedzenia słodyczy i jest np. brat czy siostra szczupli, którzy mogą jeść te słodycze. I tajemna szafka (ze słodyczami) dla gości - mówiła dietetyczka. Aby odzwyczaić dziecko od cukru, trzeba ograniczyć bodźce, w tym reklamy i chodzenie do sklepu.

- Należy to zrobić powolutku. Trzeba rozmawiać z dzieckiem, ale we właściwy sposób. Dziecko wie, że zdrowe są warzywa i owoce, a cukier powoduje próchnicę zębów i nadwagę. Ale dziecko kieruje się zmysłem smaku, dlatego trzeba powiedzieć, że np. jego ulubiony piłkarz nie je słodyczy albo "jak jesz słodycze, nie będziesz mógł robić tego, co lubisz". Trzeba położyć nacisk na to, co jest aktualnie dla dziecka ważne - tłumaczyła specjalistka

Rodzice powinny zadbać o to, żeby posiłki były nie tylko zdrowe, ale także atrakcyjne. Dzięki temu dziecko nie będzie miało poczucia straty. Wszystkie zmiany - co podkreślała nasza rozmówczyni - muszą być wprowadzane stopniowo. - Jeśli dziecko lubi słodkie płatki, to na początku można je zastąpić granolą. (...) Później granolę zmieniamy na musli (...), później to musli zaczynamy mieszać z płatkami owsianymi i stopniowo dodajemy ich coraz więcej i mieszamy ze świeżymi owocami - radziła. Bardzo ważne jest też, aby z diety dziecka zniknęły produkty, które zawierają tzw. cukier ukryty.

Zobacz wideo: Jak walczyć z otyłością?

Jak walczyć z otyłością?

Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
wideo 2/3

Jak zmienia się zachowanie dziecka, które odstawia cukier?

Wraz z ograniczeniem spożycia cukru czy całkowitym wykluczeniem go z diety zmienia się zachowanie dziecka. - Widzimy to też u dorosłych. Przede wszystkim rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, ospałość - wyliczała dr Hanna Stolińska. Na szczęście takie "objawy" utrzymują się przez krótki czas. - Smaki zmieniamy przez ok. trzy tygodnie - zaznaczyła.

Jednak, aby udało nam się odzwyczaić nasza pociechę od cukru, trzeba być konsekwentnym. - Jeśli będziemy się uginać, to ten proces będzie trwał znacznie dłużej - ostrzegała dietetyczka.

Jak jeszcze można pomóc dziecku odstawić cukier? Jakich błędów nie popełniać? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości