Brazylia

  Brazylia

  Fernando de Noronha to archipelag położony około 350 kilometrów od Brazylii. W skład archipelagu wchodzi 21 wysp. Szczyty, pagórki, mieniąca się woda i niesamowite ukształtowanie terenu to cechy charakterystyczne tego miejsca, zwanego archipelagiem albatrosów.

  Salvador to niesamowicie urokliwe miasto życzliwie nastawione do turystów, którzy przyjeżdżają tu niemal z całego świata. Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w jednym z największych miast Brazylii?

  Belo Horizonte (czyli "Piękny Horyzont") to stosunkowo młode miasto położone w południowo-wschodniej Brazylii. Jest metropolią, która rozwinęła się z jednego gospodarstwa i przerodziła w stolicę stanu. Znane miasto zostało zaprojektowane i zbudowane w latach 90. XIX w., dzięki czemu może się pochwalić ciekawą, modernistyczną architekturą.

  Na południu Brazylii położna jest miejscowość Aurea, która nazywana jest "polską wioską". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z jej mieszkańcami oraz z Mateuszem Jakubowskim, podróżnikiem i autorem vloga "Śladami Polonii".

  Wieś pod Lublinem - to tu mieszka polsko-brazylijska rodzina, która uwielbia stare meble. Całe wnętrze domu zastawione jest wiekowymi komodami, stolikami i lustrami, które zyskały nowe życie. A jak żyje się jego mieszkańcom? Odwiedziliśmy ich z kamerą po tym, jak zgłosili się za pośrednictwem naszej facebookowej grupy "Odpicowane mieszkanie".

  Rok 2020 trudny był dla wszystkich ośrodków zajmujących się osieroconymi, dzikimi zwierzętami. W brazylijskiej placówce w okresie od lutego do września nie było żadnego wolontariusza. Z pomocą postanowiła ruszyć Małgorzata Zdziechowska. Polska Dr Dolittle nie zważając na zagrożenia, ruszyła z odsieczą dla małych mrówkojadów, aby stać się ich zastępczą mamą.

  Już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Ostatniej doby stwierdzono tam rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Granica 3 mln została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Najbardziej dotknięta pandemią jest Brazylia, gdzie zakażony jest m.in prezydent Jair Bolsonaro, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców na świecie. Wirus nadal jest groźny także w Europie - Serbia wprowadza godzinę policyjną, a Bułgaria przedłuża nadzwyczajny stan epidemiczny.

  Adam Mol brał udział w misjach badających pierwotne plemiona w brazylijskiej dżungli. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o jego wyprawy do Amazonii. Jak udało mu się zostać członkiem misji? W jaki sposób przeprowadzano badania? Dlaczego plemiona pierwotne nie powinny mieć kontaktu z cywilizacją?

  Zosia Zborowska i Hanna Zborowska-Neves to córki znanej pary aktorskiej: Marii Winiarskiej i Wiktora Zborowskiego. Pierwsza poszła w ślady rodziców i została aktorką, a druga mieszka w Brazylii. Czym się tam zajmuje? Czy Zosia często odwiedza siostrę? Są jakieś tematy, w których się różnią? Od jakiegoś czasu Pani Maria ma swój profil na Instagramie. Jak się miewa jej kariera internetowa? Panie gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje.

  Brazylijczyk Gilberto de Godoy Filho, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii siatkówki, przeprowadza się do Polski! Czym się będzie zajmował w naszym kraju? Słynnego Gibę i jego żonę Marię Luizę de Godoy gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Siatkarz opowiedział nam o swoim dzieciństwie, białaczce, na którą chorował, hobby i nowym projekcie. Czy to prawda, że ojciec Giby chciał, aby siatkarz grał w piłkę nożną? Co Giba i Maria lubią robić razem?

  Amilcar Batista Cruz to brazylijski gitarzysta, kompozytor i piosenkarz. Na scenie Dzień Dobry TVN wraz z zespołem zaprezentował znany cover - "Mas Que Nada".

  Myślę, że każdy z artystów potrzebuje od czasu do czasu przerwy (...), która ma za zadanie przewiać zwoje w głowie i spowodować to, że chcemy wrócić do pracy artystycznej z zapałem i uśmiechem na twarzy - mówił w Dzień Dobry TVN projektant Maciej Zień. W studiu towarzyszyła mu jego mama Halina. Jak odnosi się do tego, co mówiono i pisano o Macieju, i o co go oskarżano? Czy zawsze akceptowała jego wybory i - jak mówi Marcin Prokop - "inność"? Co takiego wydarzyło się w Brazylii, która miała się stać jego drugim domem? Jaką cenę musi płacić Maciej Zień za funkcjonowanie w polskim show-biznesie?

  Mikołaj Rey postanowił zgłębić tajniki kuchni brazylijskiej. Pomógł mu w tym pochodzący z Rio de Janeiro Emilio Dante, który obecnie mieszka w Polsce. Co tu robi? Co panowie razem ugotowali?

  Dziennikarka Faktów i TVN24 Anita Werner trafiła do zakładu karnego w São Paulo w Brazylii. Na szczęście nie jako osadzona, ale reporterka. Wydarzeniem, którym się zainteresowała był konkurs piękności więźniarek. W Dzień Dobry TVN Anita powiedziała o kulisach powstawania swojego dokumentu i kobietach, które spotkała w więzieniu. Zobaczcie, dlaczego Marcin Meller nazwał ją "Miss pudła" :)

  Dziennikarz Andrzej Stankiewicz w Przeglądzie prasy zwrócił uwagę na artykuły o: aferze korupcyjnej, której bohaterem jest były prezydent Brazylii, żółtej kartce dla Angeli Merkel i wątpliwym sposobie Prezydenta Andrzeja Dudy na zdobywanie elektoratu. Zobaczcie, co siostra Krystyny Pawłowicz powiedziała bratu Jacka Kurskiego.

  Anita Werner pojechała do Brazylii, by nakręcić dokument o wyborach miss więzienia. O emocje, które jej towarzyszyły podczas pracy nad filmem zapytała ją dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Jak Anitę przyjęły więźniarki?

  Gość Dzień Dobry TVN ojciec Antonello Cadeddu, misjonarz pochodzący z Włoch, od lat mieszka i działa w Brazylii. Tam, 15 lat temu założył Wspólnotę Przymierza Miłosierdzia, która opiekuje się osobami chorymi i samotnymi. Na spotkania wspólnoty przychodzą tysiące osób i w ich trakcie zdarzają się cudowne uzdrowienia. Skąd w ojcu Cadeddu moc uzdrawiania? Dlaczego pod wpływem jego dotyku ludzie upadają?

  W wieku 16 lat opuściła Polskę i wyjechała do Paryża, który stał się jej domem. Naszym gościem była modelka i aktorka Kate Rozz, która opowiedziała nam o swojej nowej miłości... do Brazylii. Czy dla kariery w Brazylii porzuci Paryż? Kim jest Jan Bożym, z którym w Brazylli spotkała się Kate Rozz? I czy to prawda, że zajęła się projektowaniem kostiumów kąpielowych i wystąpi w brazylijskim serialu?

  Brazylia to z jednej strony gorące plaże i samba, a z drugiej - fawele i bieda. O swoim życiu za oceanem opowiedziała w Dzień Dobry TVN Hania Zborowska Neves, córka znanego aktora Wiktora Zborowskiego. Jak rodzice zareagowali, kiedy postanowiła wyjechać na stałe do Brazylii? Często ją odwiedzają? Jak to się stało, że została Konsulem Honorowym RP w mieście Fortaleza w Brazylii? Czym się zajmuje jako konsul? Czy jest coś, co ją bulwersuje w Brazylii?

  W jego ubraniach chodziła Christina Aguilera, Pink, Brad Pitt, Dita Von Teese. Nagle znikł z Polski. Nikt nie wiedział, co się z nim stało. Uśmiercił samego siebie, by wrócić w nowym wcieleniu. Po 11 latach od jego zniknięcia Kinga Rusin odnalazła go w Brazylii. Z Arkadiusem rozmawiała o tym, co naprawdę wydarzyło się 11 lat temu.

  W sobotę z Dzień Dobry TVN: wszystkie dzieci Natalii Kukulskiej, czyli czego nie wiemy o wokalistce. Następnie zwycięzcy szczypiorniści - po raz pierwszy z żonami i brązowym medalem. Potem Arkadius - modowy geniusz, który zniknął na 11 lat. Odnaleźliśmy go w Brazylii. A na koniec z desek teatru na rowerową bieżnię - Karolina Gorczyca w nietypowej roli. Zapraszamy o 8.30! Program poprowadzą: Kinga Rusin i Bartek Węglarczyk.