Brazylia

  Wodospady Iguazú to największy kompleks wodospadów na świecie. Kaskady rozciągają się na ponad 2,5 km szerokości i spływają z wysokości nawet 80 m. Nazwa "Iguazú" pochodzi z języka guarani lub tupi i oznacza "wielką wodę". I rzeczywiście, słynna Niagara wygląda przy Iguazú dość skromnie.

  Pantanal to suche i wilgotne lasy tropikalne, otwarte sawanny, jeziora, a nawet słonawe laguny. Bogactwo tworzących równinę ekosystemów i nieskażonej cywilizacją przyrody sprawia, że region ten, łączący Brazylię, wschodnią Boliwię i północno-wschodni Paragwaj zasługuje na miano prawdziwego raju na ziemi.

  Gleycy Correia zmarła po rutynowym zabiegu.

  Gabriel Castro, mistrz samby, i jego uczennica Magdalena Grabowska odwiedzili Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieć o swojej największej życiowej pasji.

  Recife to portowe miasto we wschodniej Brazylii. Nadmorskie położenie sprawia, że najbardziej popularne atrakcje to przede wszystkim ciepłe plaże. Recife nazywane jest "Brazylijską Wenecją".

  Tereny wyżynne stanowią dwie trzecie powierzchni całej Brazylii, a Wyżyna Brazylijska rozciągająca się na około 60% powierzchni kraju i liczy łącznie aż 6 mln km². Jest ona jedną z dwóch głównych wyżyn w kraju (drugą jest Wyżyna Gujańska).

  Członkowie grupy już odnieśli się zdarzenia w mediach społecznościowych.

  Rio de Janeiro to miasto założone przez francuskich osadników, które bardzo rozwinęło się na przestrzeni lat. To właśnie tu odbywa się najsłynniejszy karnawał na świecie.

  Historia choć wydaje się być nieprawdopodobna jest prawdziwa. Arthur o Urso jest jedynym mężem wciąż jeszcze 9 żon. Pierwsza z nich zapragnęła go mieć jednak tylko dla siebie i wystąpiła o rozwód. Czy Arthur'owi O Urso uda się zatem spełnić marzenie o dziesięciu żonach? Jak do tego doszło?

  Elza da Conceição Soares brazylijska wokalistka i legenda stylu samba nie żyje. Artystka okrzyknięta przez BBC Radio - wraz z Tiną Turner - "piosenkarką tysiąclecia" zmarła w Rio de Janeiro. Miała 91 lat.

  Fortaleza to brazylijskie miasto słynące z plaż, na których można wypocząć z dala od tłumów turystów obecnych np. w Rio de Janeiro. Do Fortalezy od lat przybywają również miłośnicy sportów wodnych, w szczególności kitesurferzy. Poznaj wyjątkowe plaże Fortalezy i dowiedz się nieco więcej o tym mieście.

  Swoje siły na parkiecie sprawdziła Dorota Gardias

  Brazylijska kuchnia to połączenie wielu różnych kuchni: portugalskiej, niemieckiej, holenderskiej. Można tu także zauważyć wpływy afrykańskie. Potrawy brazylijskie zachwycają smakiem egzotycznych owoców, dań będących połączeniem wpływów indiańskich, afrykańskich i portugalskich. Kuchnię brazylijską charakteryzuje obfitość posiłków oraz dominacja potraw mięsnych.

  Kurytyba jest największym ośrodkiem Polonii w Brazylii. Bywa porównywana do Chicago, dużego ośrodka polonijnego w USA. Miasto nazywane jest także ekologiczną stolicą Brazylii ze względu na wiele terenów zielonych i dobrze zaplanowany system transportu publicznego, który pozwala na poruszanie się po mieście bez samochodu.

  Porto Alegre, czyli "Radosny Port", jest stolicą i największym miastem stanu Rio Grande do Sul w południowej Brazylii. Mieszka tam ok. 1,5 mln osób. Jest dziesiątym miastem Brazylii pod względem ludności. W całej aglomeracji mieszka ok. 4,5 mln osób.

  Hanna Zborowska jest obserwowana na Instagramie przez ponad 140 tys. osób. Wielu inspiruje jej codzienne życie w Brazylii, gdzie mieszka od kilkunastu lat. Niedawno w życiu Hani sporo się zmieniło. Influencerka rozwiodła się, poznała nową miłość i ruszyła z nowym projektem.

  W Brazylii doszło do niezwykle rzadkiego przypadku. W jednym z tamtejszych szpitali przyszedł na świat chłopiec z ogonem. Narośl wyrastała z pośladka dziecka i była zakończona zgrubieniem o średnicy 4 cm. Lekarze zdecydowali się ją natychmiast usunąć.

  Jericoacoara (w skrócie Jeri) to niewielka miejscowość położona w północno-wschodniej Brazylii, tuż nad Oceanem Atlantyckim. To niezwykłe miejsce słynie głównie z przepięknych plaż, a także wspaniałej, nienaruszonej przez człowieka natury. Dlaczego warto odwiedzić Jericoacoara?

  Fernando de Noronha to archipelag położony około 350 kilometrów od Brazylii. W skład archipelagu wchodzi 21 wysp. Szczyty, pagórki, mieniąca się woda i niesamowite ukształtowanie terenu to cechy charakterystyczne tego miejsca, zwanego archipelagiem albatrosów.

  Salvador to niesamowicie urokliwe miasto życzliwie nastawione do turystów, którzy przyjeżdżają tu niemal z całego świata. Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w jednym z największych miast Brazylii?

  Jej filmiki stały się hitem Internetu.

  Belo Horizonte (czyli "Piękny Horyzont") to stosunkowo młode miasto położone w południowo-wschodniej Brazylii. Jest metropolią, która rozwinęła się z jednego gospodarstwa i przerodziła w stolicę stanu. Znane miasto zostało zaprojektowane i zbudowane w latach 90. XIX w., dzięki czemu może się pochwalić ciekawą, modernistyczną architekturą.

  Brazylia przeżywa atak zimy. Na południu kraju gwałtownie spadły temperatury, a w nocy wystąpiły opady śniegu - poinformowała agencja Reutera. Wielu mieszkańców takie zjawisko atmosferyczne widziało pierwszy raz w życiu.

  Hanna Zborowska nie ukrywa, że w ostatnim czasie w jej życiu zaszło wiele zmian. Rozwód, pandemia, rozłąka z rodziną i niepewność jutra sprawiły, że musiała skorzystać z pomocy psychiatry i zażywać leki antydepresyjne.

  Na południu Brazylii położna jest miejscowość Aurea, która nazywana jest "polską wioską". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z jej mieszkańcami oraz z Mateuszem Jakubowskim, podróżnikiem i autorem vloga "Śladami Polonii".

  W studiu Dzień Dobry TVN zapanowała iście taneczne atmosfera. Marcos de Lima i Martyna Mańkowska oraz Paweł Liszka i Oksana Babenko z zespołu "Mazowsze" wykonali kujawiaka, a Gosia Ohme i Filip Chajzer podpatrywali kroki. Jak to się stało, że do polskiego zespołu dołączył rodowity Brazylijczyk?

  Niedawno odbyły się mistrzostwa świata w Capoeirze - ze względu na pandemię przeprowadzono je online. Drugie miejsce zajął Polak, 24-letni Michał Wolniak. Ogłoszony wicemistrzem świata zawodnik wyjaśnił nam zasady tej dziedziny sportowej i zdradził, jakie kryje w sobie tajemnice.

  Brazylia to miejsce pełne dziwactw i sprzeczności. Prysznice są na prąd, a w święta zamiast na pasterkę, idzie się na imprezę. Właśnie za tę różnorodność Hanna Zborowska Neves pokochała ten kraj. Nam honorowy konsul RP w Brazylii opowiedziała o życiu i kulturze tamtejszej społeczności.

  Wieś pod Lublinem - to tu mieszka polsko-brazylijska rodzina, która uwielbia stare meble. Całe wnętrze domu zastawione jest wiekowymi komodami, stolikami i lustrami, które zyskały nowe życie. A jak żyje się jego mieszkańcom? Odwiedziliśmy ich z kamerą po tym, jak zgłosili się za pośrednictwem naszej facebookowej grupy "Odpicowane mieszkanie".

  Rok 2020 trudny był dla wszystkich ośrodków zajmujących się osieroconymi, dzikimi zwierzętami. W brazylijskiej placówce w okresie od lutego do września nie było żadnego wolontariusza. Z pomocą postanowiła ruszyć Małgorzata Zdziechowska. Polska Dr Dolittle nie zważając na zagrożenia, ruszyła z odsieczą dla małych mrówkojadów, aby stać się ich zastępczą mamą.