Zawód garncarza
Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł znanych ludzkości. Na przestrzeni wieków stało się prawdziwą sztuką. Naczynia wychodzące spod ręki Agaty Marcinkowskiej są unikatowe.
- Produkuję je techniką toczenia na kole garncarskim. To jest tradycyjna technika, natomiast wzornictwo jest jak najbardziej nowoczesne - powiedziała. - Zwykle garncarze to są z pokolenia na pokolenie, tacy tradycyjni. Natomiast ja poszłam do szkoły plastycznej za namową rodziców, którzy są rzemieślnikami - tata jest jubilerem, mama też pracowała w zakładzie - dodała.
Agata Marcinkowska pokazała nam swoje prace. - Projekt został wypracowany metodą prób i błędów. (...) Na początku było to szkliwo czarne, albo białe. Teraz są kolory i jest złoto. To ono dodaje charakteru. Te paski, które tutaj widać, to są ślady moich palców i każda czarka dzięki temu jest inna. Każda czarka, która jest wytworzona przez jednego człowieka, nabiera tej energii - wyjaśniła garncarka. - Spirala, którą widać na moich talerzach i w filiżankach to jest taka spirala, która oddaje energię - dodała.
Mistrzostwa świata w toczeniu na kole
We wrześniu Agata Marcinkowska wystartuje w mistrzostwach świata w toczeniu na kole garncarskim, które odbędą się w słonecznych Włoszech. - Są dwa etapy. Trzeba wytoczyć jak największy walec z zadanej ilości gliny, a drugi etap to toczenie jak najszerszej miski - wyjaśniła. - Mistrzostwo w toczeniu da jej na pewno jakiś statut i będzie to początek jeszcze większej kariery niż w tej chwili - z dumą powiedziała Teresa Marcinkowska, mama Agaty.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odkrywamy "magiczną moc" lepienia z gliny. To świetna terapia na stres
- Własnoręcznie wykonana ceramika ogólnoświatowym trendem. Unikatowa zastawa na każdą kieszeń
- Fotograf, który zakochał się w ceramice. "Chciałbym, żeby w tych naczyniach zawsze ktoś rozpoznał, że są moje"
Autor: Patrycja Sibilska
Reporter: Yuliia Yaryna
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN