Tworzy unikatowe naczynia. "Produkuję je techniką toczenia"

Jej życie toczy się na kole garncarskim
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jej życie toczy się na kole garncarskim
Jej życie toczy się na kole garncarskim
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Agata Marcinkowska tworzy ceramikę i - jak zaznacza - podczas pracy toczy w naczynia dobrą energię. O tym, jak wygląda zawód garncarza opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Zawód garncarza

Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł znanych ludzkości. Na przestrzeni wieków stało się prawdziwą sztuką. Naczynia wychodzące spod ręki Agaty Marcinkowskiej są unikatowe.

- Produkuję je techniką toczenia na kole garncarskim. To jest tradycyjna technika, natomiast wzornictwo jest jak najbardziej nowoczesne - powiedziała. - Zwykle garncarze to są z pokolenia na pokolenie, tacy tradycyjni. Natomiast ja poszłam do szkoły plastycznej za namową rodziców, którzy są rzemieślnikami - tata jest jubilerem, mama też pracowała w zakładzie - dodała.

Agata Marcinkowska pokazała nam swoje prace. - Projekt został wypracowany metodą prób i błędów. (...) Na początku było to szkliwo czarne, albo białe. Teraz są kolory i jest złoto. To ono dodaje charakteru. Te paski, które tutaj widać, to są ślady moich palców i każda czarka dzięki temu jest inna. Każda czarka, która jest wytworzona przez jednego człowieka, nabiera tej energii - wyjaśniła garncarka. - Spirala, którą widać na moich talerzach i w filiżankach to jest taka spirala, która oddaje energię - dodała.

Mistrzostwa świata w toczeniu na kole

We wrześniu Agata Marcinkowska wystartuje w mistrzostwach świata w toczeniu na kole garncarskim, które odbędą się w słonecznych Włoszech. - Są dwa etapy. Trzeba wytoczyć jak największy walec z zadanej ilości gliny, a drugi etap to toczenie jak najszerszej miski - wyjaśniła. - Mistrzostwo w toczeniu da jej na pewno jakiś statut i będzie to początek jeszcze większej kariery niż w tej chwili - z dumą powiedziała Teresa Marcinkowska, mama Agaty.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Reporter: Yuliia Yaryna

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości