Własnoręcznie wykonana ceramika trendem ostatnich lat - dlaczego po nią sięgamy?
W coraz większej liczbie domów można znaleźć niepowtarzalne naczynia ceramiczne, szczególnie jeśli mowa o kuchniach. Dlaczego decydujemy się na zakup własnoręcznie wykonanych naczyń, skoro ich cena zwykle przewyższa inne produkty masowej dystrybucji?
- Przyniosłam głównie polską ceramikę, ale nie tylko, żeby pokazać, że to jest ogólnoświatowy trend - powiedziała w programie Ewa Mierzejewska, ekspertka od urządzania wnętrz. - Tutaj np. na tym pierwszym stoliczku są tylko wyroby holenderskich projektantów, natomiast wszystkie pozostałe rzeczy to są dzieła naszych narodowych, bardzo utalentowanych artystów. Zazwyczaj kobiet, ale nie zawsze. Za każdym przedmiotem stoi człowiek. Nie ma dwóch takich samych półmisków czy filiżanek.
Ceramika na prezent - co można kupić?
Porcelana, unikatowa filiżanka czy cała zastawa to idealny pomysł na świąteczny upominek dla każdej pani domu. Komplet talerzy i kubeczków można dobrać do koloru pomieszczenia lub upodobań obdarowywanego. Co, jeśli nie możemy zdecydować się na konkretną rzecz? Czy jest inne wyjście?
- Moda na to się wzięła stąd, że jesteśmy zmęczeni powtarzalnością. Takimi seryjnymi produkcjami. Chcemy, żeby przedmiot miał duszę, żeby był oryginalny, żeby był unikatowy - przyznała specjalistka. - Możemy kupić jeden duży przedmiot, on może być początkiem jakiejś kolekcji dla kogoś, możemy kupić cały zestaw. Właśnie to jest świetne w tych wyrobach. Po pierwsze każdy jest unikatowy, czyli możemy sobie stworzyć domową kolekcję np. filiżanek, miseczek, talerzyków, po drugie niektóre z pracowni oferują jakieś specjalne zadania to znaczy np. możemy poprosić o wygrawerowanie na denku czyjegoś imienia i nazwiska. Wyobraź sobie takie wesele, na którym na wszystkich naczyniach są wygrawerowane inicjały państwa młodych. Ponadto świetnym prezentem jest nie tylko kupienie takiej pięknie niedoskonałej, ręcznie wykonywanej porcelany. Można się nauczyć i zrobić ją samemu lub dać komuś voucher na kurs.
Zobacz także:
- Jak mieszkać na 13-metrach kwadratowych? "Tak małe mieszkania wcale nie są rzadkością"
- Warszawska wioska Smerfów. "To było coś zupełnie pionierskiego"
- Zaprojektowała tron dla Dalajlamy. Oto polska architekt do zadań specjalnych