Wydano ostrzeżenie w sprawie emerytur. Złe wieści dla 3 grup

emerytka
Ostrzeżenie MFW w sprawie emerytur
Źródło: Halfpoint Images/Getty Images

Jeżeli nie zostaną przeprowadzone żadne zmiany w publicznym systemie emerytalnym, za 25 lat wysokość przeciętnego świadczenia zrówna się z obecnym minimalnym. To bardzo zła prognoza dla osób, które zakończą wtedy karierę zawodową. Jak temu zapobiec? Oto najnowszy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_2041213_Emerytura_REP_napisy
Ważne zmiany w emeryturach w 2025 roku - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

MWF alarmuje w sprawie emerytur

Ekonomiści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegają, że starzenie się społeczeństwa oraz brak reform systemu emerytalnego do 2050 r. doprowadzi do sytuacji, w której "średni wskaźnik świadczeń spadnie z 45 do 29%". Co to oznacza w praktyce? Przeciętna kwota, którą otrzymywałby za 25 lat emeryt, wynosiłaby tyle, ile dzisiaj minimalna wysokość tego świadczenia.

- Przewiduje się, że w długim terminie starzenie się społeczeństwa osłabi adekwatność polskiego publicznego systemu emerytalnego, szczególnie dla biedniejszych emerytów, kobiet i niestandardowych pracowników. (...) Przeciwdziałanie skutkom starzenia się społeczeństwa w celu utrzymania wskaźnika świadczeń wiązałoby się z dodatkowymi kosztami fiskalnymi w wysokości około 6 punktów procentowych PKB do 2050 r. - przekazano w raporcie MFW.

Niższe emerytury w przyszłości - jak temu zapobiec?

- Aby złagodzić skutki starzenia się społeczeństwa, potrzebne jest kompleksowe, wielotorowe podejście - alarmują ekonomiści. Eksperci wymienili rozwiązania, które pomogłyby w podniesieniu lub chociaż utrzymaniu na stałym poziomie wysokości świadczeń emerytalnych w przyszłości.

Mowa m.in. o:

  • wyrównaniu ustawowego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn;
  • stopniowym podnoszeniu wspomnianego wieku emerytalnego;
  • wprowadzeniu systemów, które zachęcałyby emerytów do dalszej pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego;
  • wdrożeniu minimalnego okresu składkowego w celu zachęcenia do wydłużania aktywności zawodowej;
  • zredukowaniu kosztów bardzo małych wypłat.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie