Nowy rok to idealny czas, by wprowadzić nowe finansowe nawyki. W oszczędzaniu kluczem jest regularność - nawet niewielkie kwoty mogą się sumować i zwielokrotnić w dłuższym okresie. Jakie jeszcze sposoby mogą okazać się korzystne z puntu widzenia pomnażania kapitału? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.
Proste sposoby na oszczędzanie
Sławomir Olszewski jako ekspert w dziedzinie finansów odpowiadał na pytania widzów Dzień Dobry TVN na czacie. Jakie zagadnienia najczęściej były poruszane?
- Temat oszczędności wywołał sporo pytań, ponieważ oszczędności są ważne. Pozwalają realizować marzenia, ale też dają poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Na czacie pojawiały się dwa podstawowe pytania: Jak zacząć oszczędzać? W jaki sposób inwestować w 2025 roku? - powiedział ekspert Banku Pekao S.A. ds. produktów inwestycyjnych
W ramach noworocznych postanowień warto wypracować nawyk oszczędzania i systematycznie odkładać nawet niewielkie kwoty. Aby to zrobić, trzeba przeanalizować swoją sytuację finansową i dobrze przyjrzeć się przede wszystkim wydatkom.
- Przede wszystkim im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej. W oszczędzaniu bardzo ważny jest czas, bo po prostu jesteśmy w stanie zgromadzić więcej środków. Druga rzecz to - oszczędzajmy, zanim zaczniemy wydawać. Warren Buffett, znany amerykański inwestor, mówi: "Nie oszczędzaj z tego, co zostanie po wydatkach, ale wydawaj z tego, co zostanie po oszczędzaniu". To jest bardzo ważna zasada - podkreślił Sławomir Olszewski.
Jak oszczędzać?
W oszczędzaniu mogą pomóc również takie narzędzia jak: rachunki oszczędnościowe, skarbonki w bankowości internetowej połączone z kontami, ustawienie stałych zleceń i przelewanie raz w miesiącu danej kwoty. Bezpiecznym instrumentem finansowym są także są obligacje Skarbu Państwa.
W co zdaniem eksperta warto inwestować w przyszłym roku?
- Z inwestowaniem jest tak, że nie ma jednej i uniwersalnej zasady dla wszystkich. To, w co warto inwestować, zależy od wielu cech, preferencji, horyzontu inwestycyjnego. Warto na przykład skorzystać z usług doradztwa inwestycyjnego, które oferują banki czy instytucje finansowe. To ma głęboki sens - podsumował dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.
Czat z ekspertem
Dzien dobry, czy konto oszczednosciowe 2% dla kwoty powyzej 100 000zl jest stale czy zmienne, czy co miesiac powinnam otrzymywac stala kwote zysku czy powiekszona?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: To zależy od oferty danego banku. Natomiast co do zasady, 2 proc. jest niezmienne w najbliższych miesiącach. Jeżeli jednak będą powody do obniżenia oprocentowania, np. spadną stopy procentowe, to banki mają możliwość obniżenia tego oprocentowania, ale nie w trakcie miesiąca, w którym Pani oszczędza.
W co zainwestować pieniądze. Mam odłożone 100 tys.
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: To zależy, na jaki okres inwestujemy oraz jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować. Jeżeli to jest długi okres - kilka, kilkanaście lat - warto mieć w portfelu jakąś część akcji, dlatego, że akcje reprezentują gospodarkę, jej rozwój, są instrumentem skorelowanym z inflacją. Ale tu trzeba być ostrożnym, ponieważ z inwestycjami w akcje wiąże się ryzyko inwestycyjne. Jeżeli ktoś nie toleruje ryzyka, dobrym rozwiązaniem są lokaty, konta oszczędnościowe lub obligacje Skarbu Państwa.
Jakiej wysokości warto mieć poduszkę finansową?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: W mojej ocenie powinno to być minimum 6 pensji. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale wiem, że to nie jest takie proste.
Jeżeli ma się już jakieś większe oszczędności to gdzie najlepiej je ulokować, żeby te oszczednosci sobie procentowały?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Jak już wyżej pisałem, to, co dla danej osoby jest najlepszą inwestycją zależy od wielu indywidualnych cech i preferencji - horyzont inwestycyjny, poziom akceptowanego ryzyka itp. Dlatego zacząłbym od kreślenia tych cech, wtedy odpowiedział sobie na nie - czy toleruję ryzyko i dobre będzie dla mnie inwestowanie w akcje i fundusz inwestycyjny, czy nie i pozostają dla mnie lokaty i konta oszczędnościowe. Banki i inne instytucje finansowe mają bardzo szeroki wybór rozwiązań, które pozwalają na lokowanie środków. Każdy znajdzie coś dla siebie. Natomiast trzeba zacząć od tego, co napisałem wyżej, czyli określenia swoich preferencji w tym zakresie.
Dzień Dobry. W co można zacząć inwestować mając 1000 zł na ten cel ?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Jeżeli są to Pana/Pani jedyne oszczędności to zalecana jest ostrożność i nienarażanie się na ryzyko inwestycyjne, dlatego w tym przypadku można pomyśleć o lokacie, koncie oszczędnościowym.
Czy warto kupować obligacje państwowe?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Jeżeli zamierzamy inwestować na termin, na jaki jest obligacja skarbowa, to jest dobre rozwiązanie. Zyski są dość przewidywalne, a ryzyko inwestycyjne ograniczone.
Jaki procent zarobków realnie powinno się odkładać?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: To bardzo indywidualna sytuacja. Uważam, że po prostu trzeba to robić, nawet zaczynając od bardzo małych kwot, żeby zobaczyć, jak to działa i jakie są efekty.
Dzień dobry. Przez kilka lat udało mi się zaoszczędzić 10tys . Jak je zainwestować? gdzie? Nie znam się na tym kompletnie.
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi dla każdego. To zależy od indywidualnych preferencji, profilu ryzyka i horyzontu inwestycyjnego. Jeżeli akceptujemy jakieś ryzyko, warto mieć w portfelu trochę akcji. Jeżeli nie akceptujemy ryzyka, zostają nam lokaty, konta oszczędnościowe czy obligacje Skarbu Państwa.
Jak bezpiecznie zainwestować środki z 800+, ponieważ trzymane na koncie tylko tracą swoją wartość?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: To zależy, na jaki okres inwestujemy oraz jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować. Jeżeli to jest długi okres - kilka, kilkanaście lat - warto mieć w portfelu jakąś część akcji, dlatego, że akcje reprezentują gospodarkę, jej rozwój, są instrumentem skorelowanym z inflacją. Ale tu trzeba być ostrożnym, ponieważ z inwestycjami w akcje wiąże się ryzyko inwestycyjne. Jeżeli ktoś nie toleruje ryzyka, dobrym rozwiązaniem są lokaty, konta oszczędnościowe lub obligacje Skarbu Państwa.
Czy obligacje skarbowe to dobry pomysł , jeśli nie ma się zaufania do emitenta
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Zaufanie w inwestowaniu jest bardzo istotne. Mamy wielu emitentów obligacji skarbowych, więc można wybrać sobie kraj, któremu ufamy bardziej. Natomiast pytanie jest takie, czy jest bardziej wiarygodny emitent niż Skarb Państwa?
Jaka jest najlepsza forma oszczędzania? Lokata, konto oszczędnościowe czy może coś innego?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Dla oszczędzania, w rozumieniu gromadzenie środków, to najlepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. Dlatego, że zapewnia swobodę wpłat i wypłat. Można np. ustawić zlecenie stałe, które trafia na konto oszczędnościowe i co miesiąc zasila to konto nowymi oszczędnościami.
Moja mama oszczędza "do skarpety". Jak wyjaśnić jej, że to nie jest najlepszy sposób?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Są 2 problemy związane z oszczędzaniem "do skarpety". W domu środki nie są bezpieczne, bo pewnie skarpet nie trzymamy w sejfie. Drugi to inflacja, która rok w rok pożera część wartości naszych oszczędności. Dlatego jakakolwiek forma czegoś, co daje oprocentowanie - konto oszczędnościowe, lokata - jest dobrym rozwiązaniem, bo niweluje negatywny wpływ inflacji na nasze oszczędności.
Chciałabym zacząć oszczędzać na emeryturę,zaczęłam interesować się kontem ike i ikze, jako laik zapytam czy te konta mają sens jeśli mam konto maklerskie i inwestuje w etfy bądź inne instrumenty finansowe ?Upraszczajac te konta sa dla tych którzy inwestują na giełdzie ?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Oczywiście, że tak. Po pierwsze są IKE i IKZE oparte o rachunek maklerski, przez które można kupować ETFy czy akcje na giełdzie. Po drugie jest wiele rachunków IKE i IKZE opartych o rachunki inwestycyjne, które umożliwiają inwestowanie na giełdzie.
Czy powinno prowadzić się jakiś harmonogram oszczędzania? Jak się do tego zmobilizować?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Powinno się mieć zarówno plan oszczędzania, jak i plan wydatków. Oszczędzanie powinniśmy sobie zaplanować przed wydatkami. Jak się do tego zabrać? Polecam to, co wyżej napisaliśmy, więc zlecenie stałe - będzie się to działo automatycznie.
Jak oszczędzić na wesele? Czy są jakieś porady?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Bardzo trudne pytanie, bo nie wiemy, kiedy to wesele będzie. Wesele nie różni się szczególnie od innych celów oszczędnościowych, metody są te same. Natomiast kluczowy jest czas - ile kwoty chcemy zaoszczędzić i ile mamy czasu.
witam czy inwestować w złote i srebrne monety, czy inwestować na giełdzie? a może wszystko w małych ilościach?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Zdecydowanie wszystko w małych ilościach. Ważne jest dywersyfikacja, rozłożenie na części i dostosowanie tego, w co inwestujemy do naszego profilu ryzyka i horyzontu inwestycyjnego. Duża część inwestycji wymaga dłuższego horyzontu - kilku lat. Powinniśmy być tego świadomi.
Jaka jest minimalna kwota wpłaty na konta oszczędnościowe?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Banki nie stawiają wysokich barier na konto oszczędnościowe. Na większość kont oszczędnościowych można wpłacać nawet 1 zł.
Jak zacząć samemu oszczędzać? Jak odkładać pieniądze, ale tak żeby z nich nie podbierać?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Bardzo dobrym sposobem jest zrobienie zlecenia stałego do swojego rachunku na konto oszczędnościowe lub fundusz inwestycyjny. Pozwala to oszczędzać automatycznie bez naszej ingerencji. Ważne, aby data zlecenia stałego przypadała krótko po dniu, kiedy wpływa nam wynagrodzenie lub emerytura. Po to właśnie, aby oszczędzić, zanim zaczniemy wydawać.
Czy opłaca się kupić roczne obligacje skarbu państwa jako formę inwestycji?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Obligacje Skarbu Państwa są dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie lubią zbyt dużego ryzyka oraz przewidują, w tym przypadku minimum roczny okres inwestycji. Obligacja roczna wydaje się dobrym rozwiązaniem, patrząc na oprocentowanie, które oferuje oraz niski poziom ryzyka z jakim wiąże się ta inwestycja.
Czy konto oszczędnościowe jest opłacalną formą oszczędzania czy lepiej wybrać jakąś inną opcję?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: Konto oszczędnościowe jest podstawowym narzędziem do oszczędzania, najprostszym, ale bardzo skutecznym. Pozwala na swobodne wpłacanie i wypłacanie środków bez utraty odsetek. Jest idealne do gromadzenia wolnych środków. Natomiast jak już na tym koncie zbierzemy pewną sumę, której nie przewidujemy, że wydamy w najbliższej przyszłości, to warto wtedy pomyśleć o innych instrumentach finansowych.
Ile minimum powinnam oszczędzać miesięcznie? Jest jakaś wysokość, od której się to "opłaca"?
- Sławomir Olszewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Banku Pekao S.A.: To jest bardzo indywidualna sytuacja. Zależy przede wszystkim od tego, ile zarabiamy i jakie mamy wydatki. Warto oszczędzać nawet najmniejsze kwoty, aby zobaczyć, jak to działa i wyrobić sobie nawyk regularnego oszczędzania. Kluczowe jest, żeby zacząć jak najwcześniej, dlatego że w regularnym oszczędzaniu czas ma kluczowe znaczenie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ta informacja ucieszy rodziców. Ważne świadczenie w górę. O ile wzrośnie?
- Miliony Polaków żyją za mniej niż 30 zł dziennie. Wstrząsający raport o skrajnej biedzie. "Nie ma nic gorszego dla matki niż głodne spojrzenia"
- Kredyt na święta. Eksperci przestrzegają, by nie brać go na tę kwotę. "Zrobi się z tego problem"
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News