oszczędności

  oszczędności

  Już za kilkanaście tygodni będzie można skorzystać z premii podatkowej. Posiadanie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) sprawia, że na wpłaty dokonane na konto możemy uzyskać ulgę podatkową. I to nie wszystko. Jakie korzyści daje IKZE i gdzie można założyć konto?

  Ceny towarów, usług i mediów rosną najszybciej od 20 lat, więc coraz więcej osób poszukuje sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. W Japonii od dawna praktykowana jest metoda oszczędzania zwana kakebo. Na czym polega?

  Organizacja ślubu i wesela wiąże się, oczywiście, z ogromnymi emocjami i wieloma obowiązkami, ale także z dużym wydatkiem. Uroczystości za kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych były do niedawna codziennością, do której większość z nas przywykła. Pandemia sprawiła, że pary młode zaczęły jednak szukać oszczędności w trakcie przygotowań. Dziś podpowiadamy, co zrobić, żeby ten wyjątkowy dzień był piękny i niezapomniany, a jednocześnie nie zrujnował domowego budżetu.

  Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Sprawdź, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu.

  Piramidy finansowe, choć zakazane są w wielu krajach, w tym w Polsce, ciągle stanowią jedno z najczęstszych oszustw związanych z pieniędzmi na świecie. Ostatnio UOKiK nałożył blisko 450 tys. złotych kary na youtubera Damiana Żukiewicza za namawianie do wzięcia udziału w tego typu strukturze finansowej. Czym jest piramida finansowa? Jak ją rozpoznać i nie dać się nabrać? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział ekonomista Marek Zuber.

  Ludzie od kilku miesięcy stresują się pandemią. Zastanawiają się, czy ich pieniądze w bankach są bezpieczne. W kwietniu plotki doprowadziły do panicznego wyciągania gotówki z bankomatów. Czy teraz sytuacja się powtarza? Czy pieniądze na kontach bankowych są bezpieczne? Jak pandemia może wpłynąć na lokaty? W naszym programie wyjaśniał to ekonomista Ignacy Morawski.

  Wyczekiwana, ukochana, wyśniona - wypłata. Rzecz, na którą czeka co miesiąc każdy z nas. Jak powinniśmy planować nasze wydatki, aby przestać odliczać dni do 1-ego lub 10-tego? Porozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z psycholożką i mentorką, Małgorzatą Bieniaszewską.

  Od 1 września obowiązuje zakaz produkcji żarówek halogenowych. Zostaną zastąpione przez bardziej energooszczędne LED-y. Czy są one faktycznie energooszczędnym źródłem światła? Sprawdziliśmy to. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dariusza Aksamita, który wytłumaczył nam, ile prądu i pieniędzy zaoszczędzimy używając energooszczędnych źródeł światła.

  Kiedy kilkadziesiąt lat temu rozpoczęto system oszczędzania na książeczki mieszkaniowe, obiecano, że każdy, kto będzie odkładał składkę, wkrótce otrzyma klucze do mieszkania. Niestety nie wszyscy składkowicze mieli tyle szczęścia. Obecnie książeczki są prawie nic nie warte, a ponad milion Polaków nie otrzymało premii gwarancyjnej obiecanej przez państwo posiadaczom książeczek mieszkaniowych. Czy jest szansa na odzyskanie oszczędności życia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Blajera z TVN24.

  Według badań przeprowadzonych przez jeden z banków, Polacy uważają, że odłożone na koncie trzy wypłaty nie są wystarczającym zabezpieczeniem na tzw. czarną godzinę. Jakie zatem oszczędności sprawią, że będziemy spać spokojnie? Czy Polacy potrafią oszczędzać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Mateusza Walczaka.

  Inflacja w Polsce wzrosła do 2%. W wyniku tego lokaty bankowe przestały być opłacalne. Tylko w kwietniu 2017 r. Polacy wypłacili z nich ok. 4 mld zł. O alternatywnych sposobach oszczędzania opowiedział nam, w Dzień Dobry TVN, ekonomista i ekspert od finansów Marcin Iwuć.

  W styczniu ceny wzrosły o prawie 2 proc. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę TVN24 BIS Katarzynę Karpiel-Świderek, aby wytłumaczyła, czym jest inflacja i jaki ma wpływ na nasze oszczędności. Dowiedzieliśmy się również, w co lokować pieniądze, kiedy panuje inflacja.

  Większość z nas zapożycza się w bankach na zakup mieszkania, samochodu lub na wakacje. Coraz więcej osób posiada też więcej niż jedną pożyczkę. Czy można uniknąć brania kredytów? O chęci gonienia za dobrobytem oraz o tym, jak oszczędzać w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ekonomistką Katarzyną Iwanoską.

  Około 50 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a co piąty z nas martwi się tym, ile ma pieniędzy - mówi ekonomista i autora bloga Marcin Iwuć. Ile pieniędzy powinniśmy miesięcznie odkładać? Jak szukać oszczędności, gdy niewiele się zarabia? Gdzie "wyciekają" nasze pieniądze? O tym w Dzień Dobry TVN nasz ekspert ekonomista Marcin Iwuć.

  Jak zaoszczędzić drobne sumy? Jak przygotować domowy budżet? Co zrobić, by pieniądze do nas przychodziły, a nie odchodziły? Jak podejmować świadome decyzje i kupować z głową? O tym w studiu Dzień Dobry TVN Marcin Iwuć, ekonomista i autor bloga.