Oszczędzanie na emeryturę
Wiek emerytalny w Polsce dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. Łatwo policzyć, że dzisiejsi trzydziestolatkowie mają przed sobą jeszcze ponad 30 lat do emerytury. I choć spora część z nich jeszcze nie myśli o tak odległej przyszłości, to jednak warto już teraz zadbać o finanse na jesień życia.
- Drogi trzydziestolatku, przede wszystkim zachęcam cię do tego, abyś podjął decyzję co do tego, że już zaczynasz myśleć w tak młodym wieku o swojej emeryturze. Uważam, że 20 proc. od swojego miesięcznego dochodu warto przeznaczać właśnie na oszczędności na cel emerytalny. Oprócz tego bardzo proszę, skup się na zwiększaniu swojej wartości na rynku pracy, bo to przyłoży się na wzrost twoich zarobków i będziesz mieć po prostu możliwość generowania większych oszczędności - wskazała Dominika Nawrocka.
Jeżeli mamy możliwość wybrania formy zatrudnienia, to warto, by umowa gwarantowała nam odprowadzanie składek.
- Wówczas te środki pracują na naszą emeryturę, pracują na naszą przyszłość - podkreślił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS - Pamiętajmy, że w obecnym systemie jest tak, że kobiety, które mają 20 lat stażu pracy składkowego i nieskładkowego, a mężczyźni 25 lat, są uprawnieni do tej minimalnej emerytury. Ona wynosi teraz około 1600 zł - dodał ekspert.
40-latkom do emerytury zostało jeszcze 20-25 lat. Zanim pomyślą o inwestycjach, powinni najpierw poszukać oszczędności.
- Gdy mamy 40 lat, to prawdopodobnie mamy rodzinę, a w związku z tym bardzo obciążony budżet domowy całą rzeszą różnych wydatków. Warto w taki sposób zarządzać swoimi pieniędzmi, aby część z nich była na tak zwaną poduszkę finansową. Poduszka finansowa powinna stanowić trzykrotność miesięcznych kosztów utrzymania. Gdy zgromadzimy taki kapitał, to kolejne oszczędności możemy zacząć inwestować długoterminowo z myślą o swojej przyszłej emeryturze. Oszczędności można pomnażać na wiele różnych sposobów: nieruchomości, instrumenty finansowe, biznes, kruszec czy surowce - wymieniła edukatorka finansowa.
Jak przygotować się finansowo do emerytury?
Pięćdziesiątka na karku to ostatni moment, żeby pomyśleć o emeryturze.
- 50-latkowie mają odpowiednio 10 i 15 lat do momentu przejścia na emeryturę. I to jest moment, w którym należy przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie, sprawdzić ubezpieczenia, które mamy na wypadek zachorowania czy też utraty życia współmałżonka. Jeśli mamy już dzieci, które dorosły, wyprowadziły się z domu, zastanówmy się, czy ten dom i mieszkanie nie są już dla nas za duże. Rozważmy przeprowadzkę, sprzedaż, podnajem albo najem i zmniejszmy sobie te koszty utrzymania. Albo niech będzie to sposób na zarabianie dodatkowych pieniędzy teraz i na emeryturze - wyjaśniła Nawrocka.
Gdy osiągniemy wiek emerytalny, także mamy możliwość, by polepszyć domowe finanse.
- Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może oznaczać nawet o 10 albo 15 proc. wyższą emeryturę. W ciągu 5-6 lat niektóre osoby potrafią podwoić swoje świadczenie - zaznaczył rzecznik ZUS.
Więcej porad można znaleźć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rozmowy o Polsce Katarzyny Kasi i Grzegorza Markowskiego. "Potrzebujemy takiej chwili refleksji, zastanowienia się"
- Życie ze skąpym partnerem. "Na urodziny dostałam przeterminowaną bombonierkę jego mamy"
- Stracili ponad 60 tysięcy złotych na fałszywej inwestycji. "To był zupełny przypadek"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN