Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych w latach 1948-1969 - warunki
Jak przypomina gazeta.pl, osoby urodzone w okresie między 1948 r. (po 31 stycznia) a 1969 r. (do 1 stycznia) są objęte nowym systemem emerytalnym, w ramach którego można ubiegać się o wcześniejszy stan spoczynku, jeśli spełnione są następujące warunki:
- wiek emerytalny - jest on różny w zależności od płci oraz rodzaju pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
- 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna) stażu (czyli okresów składkowych i nieskładkowych), który trzeba potwierdzić odpowiednimi dokumentami;
- wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – jest on różny w zależności od rodzaju pracy - i trzeba potwierdzić odpowiednimi dokumentami;
- nie można być członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.
Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych w latach 1948-1969 - dokumenty
Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, należy złożyć wniosek wraz z informacją o okresach składkowych i nieskładkowych, do którego trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające:
- okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- okresy składkowe i nieskładkowe, np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy np. przebywania na urlopie wychowawczym,
- wynagrodzenie otrzymywane w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia.
Kobiety muszą złożyć wniosek najpóźniej przed datą 60. urodzin, a mężczyźni 65.
Praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze - co to znaczy?
Jak wyjaśnia ZUS, pracą w szczególnych warunkach jest praca o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub praca wymagająca wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne, lub otoczenia (np.: praca pod ziemią, przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu, praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym).
Z kolei pracą w szczególnym charakterze jest m.in. praca pracowników organów administracji celnej oraz organów kontroli państwowej, praca dziennikarzy, artystów, nauczycieli czy żołnierzy zawodowych. - To, czy Twoje zatrudnienie jest pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze potwierdza pracodawca, dokonując odpowiedniego wpisu na Twoim świadectwie pracy - czytamy w poradniku opublikowanym przez ZUS.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowe, niższe limity dorabiania do emerytury i renty. Od kiedy będą obowiązywać?
- Emerytura pomostowa wchodzi w życie na stałe. Komu przysługuje to świadczenie?
- Europejska emerytura - jak będzie można ją uzyskać?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: gazeta.pl/zus.pl
Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images