wiek emerytalny

    wiek emerytalny

    W okresie wakacyjnym dojdzie do skutku zapowiadana wiele razy likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. Od 1 czerwca przez dwa miesiące każdy musi zdecydować, czy zgromadzone w OFE pieniądze chce przenieść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy na nowe Indywidualne Konto Emerytalne. Wybór jest trudny. Dlatego ekonomista Marcin Iwuć w Dzień Dobry TVN przedstawił plusy i minusy każdego rozwiązania.

    Wielu z nas odnosi wrażenie, że im jesteśmy starsi, tym szybciej biegnie czas. Okazuje się, że chodzi o obniżającą się moc obliczeniową naszego mózgu. To nie czas przyśpiesza, tylko my potrzebujemy go więcej, żeby przetworzyć informacje. Na czym to polega? O tym rozmawialiśmy z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki.

    Ze względu na obniżenie wieku emerytalnego, 500+ i inne świadczenia socjalne rząd szuka pieniędzy w kieszeniach podatników. W ramach uszczelniania systemu podatkowego pojawił się pomysł, by osoby pracujące na umowę o dzieło płaciły składkę ZUS, a osoby będące na emeryturze nie mogły dorabiać. W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer wyjaśnił, jakie świadczenie dostanie 60-latka przechodząca na emeryturę i jak będą wyglądały zarobki "śmieciówkowców".

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi 67 lat. W czasie kampani wyborczej Andrzej Duda zapowiadał zmianę tych uregulowań. Według jego projektu wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć i będzie wynosił - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z raportu ZUS wynika, że zmiany te spowodują znaczne obniżenie wysokości świadczeń. O komentarz poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat Katarzynę Karpę-Świderek. Zobaczcie, jakie słowa naszego gościa przestraszyły Jarka Kuźniara.