Kiedy warto iść na emeryturę
Prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że warto odłożyć moment przejścia na emeryturę, gdyż to bezpośrednio przełoży się na wzrost świadczenia. Osoby, które pracują dłużej, mogą zyskać wyższą emeryturę. Ponadto, na to, ile wyniesie nasze świadczenie, ma również wpływ miesiąc, w którym zrezygnujemy z pracy. W celu ustalenia takiego momentu, prezes zachęciła do skorzystania z kalkulatora emerytalnego ZUS i korzystania z porady doradców emerytalnych: -Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji.
Praca i finanse
- Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc. Jeżeli pracujemy, to na nasze konto emerytalne wciąż wpływają składki, a cały zebrany kapitał jest corocznie waloryzowany - w tym roku 9,33 proc. Ponadto do obliczeń przyjmuje się krótsze trwanie życia - wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Decyzję o zakończeniu swojej kariery zawodowej warto więc przemyśleć i podjąć ją w oparciu o kalkulator emerytalny i wsparcie doradców emerytalnych. Sprawdź, jak działa kalkulator tutaj: zus.pl.
Czy będzie podwójna waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku?
Prezes ZUS została zapytana, czy w związku z wysoką inflacją, mogą zostać wprowadzone dwie waloryzacje emerytur i rent, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku płacy minimalnej. Według profesor Uścińskiej znacznie lepszym rozwiązaniem jest wypłata jednorazowych świadczeń, tj. trzynastej i czternastej emerytury.
- Są to jednorazowe działania finansowane z budżetu państwa, aniżeli waloryzacja, która zaciąga stałe zobowiązania FUS (Funduszu Ubezpieczeń Społecznych [przyp.red.]) - wyjaśniła prezes ZUS, prof. Uścińska.
Koszt przyszłorocznej waloryzacji (na poziomie około 13,8%) wyniesie około 40 miliardów złotych. Wydatki te zostaną pokryte z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Świadczenia dla seniorów - o jakie dodatki do emerytury mogą się ubiegać?
- Emerytury stażowe. Komu ma przysługiwać świadczenie?
- Podwójna emerytura. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek o świadczenie?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: shapecharge/Getty Images