Odprawa emerytalna – komu i kiedy przysługuje? Jakiej kwoty można się spodziewać?

wyliczanie emerytury
Odprawa emerytalna - zasady wypłacania
Źródło: boonchai wedmakawand/Getty Images
System emerytalny w Polsce, poza comiesięcznymi świadczeniami, obejmuje również odprawę emerytalną. Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Sprawdź szczegóły.

Czym jest odprawa emerytalna?

Odprawa emerytalna to dodatkowe wynagrodzenie, jakie wypłacane jest w chwili zakończenia pracy zawodowej i przejścia na emeryturę. W Polsce obowiązuje powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Odprawa należna jest tylko osobom, które osiągnęły już ten wiek i nabyły prawo do comiesięcznego pobierania emerytury.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Eliza Kuna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

Nie ma więc znaczenia, jaki rodzaj umowy o pracę miała osoba pracująca – czy była zawarta na czas nieokreślony czy określony, czy na pół etatu, czy na cały itd. Osoba pracująca na kilku etatach jednocześnie, która przechodzi na emeryturę, otrzyma kilka odpraw.

Wysokość odprawy emerytalnej

Wysokość odprawy dla pracownika przechodzącego na rentę lub emeryturę wynosi tyle, ile wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca może jednak ustalić wyższą kwotę – zapis o tym musi znaleźć się w Układzie zbiorowym pracy lub w Regulaminie wynagradzania. Niektóre grupy zawodowe są uprzywilejowane i przysługuje im większa wysokość odprawy emerytalnej. Tak jest np. w przypadku nauczycieli. Tutaj pod uwagę brany jest również staż pracy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości