wynagrodzenie

  System emerytalny w Polsce, poza comiesięcznymi świadczeniami, obejmuje również odprawę emerytalną. Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Sprawdź szczegóły.

  Główny Urząd Statystyczny poinformował, ile w drugim kwartale 2022 roku wyniosło przeciętne wynagrodzenie. Jego wartość to 6156,25 złotego, a to oznacza spadek w porównani do pierwszego kwartału.

  Tymczasem inflacja demoluje portfele Polaków

  "6 000 zł netto to jest optymalna kwota".

  Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że według prognoz ministerstwa, płaca minimalna w 2023 roku może wzrosnąć o 400 złotych. Wysoka inflacja powoduje, że najniższe wynagrodzenie będzie ustalane w dwóch terminach - od 1 stycznia i od 1 lipca.

  Na skutek problemów, jakie pojawiły się wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, Ministerstwo Finansów od jakiegoś czasu proponuje różnego typu zmiany podatkowe. Mają był łatwiejsze i korzystne dla zdecydowanej większości podatników.

  Profil "Mama na obrotach" obserwuje na TikToku aż 2,7 mln osób. Klaudia Klimczyk wyznała, w jaki sposób zarabiają influencerki.

  Może się okazać, że z powodu Polskiego Ładu pod koniec stycznia niektórzy otrzymają niższe wynagrodzenie niż to, które zostało wypłacone im w grudniu. Jak zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński, w takim przypadku będzie przysługiwało wyrównanie.

  Ile zarabiała? Padły konkretne kwoty.

  Jest wiele branż, w których mężczyźni zarabiają znacznie więcej niż kobiety, mimo iż zajmują stanowiska na tym samym szczeblu lub mają podobne doświadczenie zawodowe. W sporcie także możemy zauważyć rażącą nierówność w kwestii płac. Z czego to wynika?

  Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe? Jeśli tak, to jakiej wysokości? A może powinniśmy płacić potomstwu za to, że pomaga w wypełnianiu domowych obowiązków? W rozmowie z dziendobry.tvn.pl doktor psychologii Aleksandra Piotrowska odpowiada na pytania nurtujące rodziców.

  Dzięki nowelizacji Kodeksu karnego niedługo możliwe będzie poznanie zarobków pracowników kilku branż. W specjalnych rejestrach mogą pojawić się pensje i umowy pracowników jednostek finansów publicznych. Czyje dane będą dostępne w sieci?

  Jak Polska wypada na tle Europy?

  Podane zostały nowe minimalne stawki wynagrodzeń brutto.

  Wynagrodzenie netto i brutto to dwie formy podawania wysokości wynagrodzenia. Jak obliczyć wynagrodzenie netto i relację między wynagrodzeniem netto a brutto tak, aby pod koniec miesiąca nie być zdziwionym niższą wysokością wynagrodzenia na koncie (netto) niż wynagrodzenie na umowie (brutto)? Jak wygląda przykładowe obliczanie wynagrodzenia netto, np. godzinowego?

  Jest nowa propozycja podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. Kwoty, które zostały zaproponowane, mają być jeszcze negocjowane z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców.

  Polska to jeden z tych krajów, które najmocniej promują kobiety na wysokich, kierowniczych stanowiskach. Statystyki są coraz lepsze, ale do pełnej równości płci na płaszczyznach zawodowych wciąż jest daleko. Problem stanowią m.in. autorytet kobiety w roli eksperta, warunki do godzenia życia prywatnego z zawodowym oraz wysokość wynagrodzenia.

  Praca niewidzialna to taka, która jest wykonywana, a której świat nie dostrzega. Dlaczego warto o niej mówić i na czym polega? Wyjaśniła to w Dzień Dobry TVN Janina Bąk - statystyczka, nauczycielka akademicka i autorka popularnego bloga JaninaDaily.com.

  Polacy zarabiają coraz więcej. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z wyliczeniami resortu przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 200 złotych.

  Pełne oskładkowanie umów-zleceń - to najnowszy pomysł rządu. Dzięki temu firmy dopłacą nawet 2,5 mld zł. To, że trwają prace nad przepisami w tej sprawie, potwierdza wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Od kiedy przedsiębiorcy będą musieli odprowadzać wyższe składki?

  W związku z kryzysem epidemiologicznym wciąż pojawiają się nowe przepisy, a niektóre są często zmieniane. Zasad przybywa, więc pojawiają się wątpliwości. W naszym programie eksperci starają się je rozwiewać. Dziś prawnik wyjaśnia kwestię obniżonych wynagrodzeń.

  Kilka dni temu jedna z partii zaproponowała, aby pracodawcy mieli obowiązek publikowania, jeszcze na etapie ogłoszenia o pracę, wysokości wynagrodzenia, które oferuje swoim pracownikom. Czy to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prawniczkę, specjalistę HR Monikę Cieślak i trenerkę biznesu Halinę Piasecką.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować wynagrodzenie kobiety w ciąży, zmniejszyć je o połowę i na tej podstawie wypłacić świadczenie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać, co wzbudza podejrzliwość ZUS-u, co mogą zrobić panie, które znalazły się w podobnej sytuacji i, czy kobieta, która wygra z ZUS-em w sądzie może domagać się odsetek?

  Poseł PiS Adam Abramowicz przedstawił rządowi projekt mający podnieść zarobki Polaków o 25-30 proc. Jakie są założenia projektu? Wyjaśnił je w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BiS Paweł Blajer. Czy jest szansa, by projekt został zrealizowany?

  Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog biznesu Izabelę Kielczyk, by dowiedzieć się, kiedy i jak prosić o wyższą pensję.

  Wielu Polaków nie lubi zwierzać się ze swoich zarobków. Dlaczego? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i brytyjskim przedsiębiorcą Patrickiem Ney'em.

  Według Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku kwota niewypłaconych pensji wyniosła ponad 171 mln zł. Największy problem z otrzymaniem należnego wynagrodzenia mają osoby pracujące w branżach: budowlanej i usługowej. Gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera zapytaliśmy, jakie są najczęstsze przyczyny niewypłacania pieniędzy i co w takiej sytuacji może zrobić osoba, która nie otrzymała pensji.

  Bracia Krzanowcy, znani producenci krzeseł twierdzą, że płace na polskim rynku pracy wzrosną. W oparciu o co wyciągają takie wnioski? Gościem Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer. Dziennikarz zapowowiada zmiany w strukturze polskiej gospodarki. Jakie pojawiają się tendencje? Czy stopa bezrobocia spadnie? I co trzeba zrobić, by pensje realnie wzrosły?

  Amerykanin Steven Nelms wyliczył, ile jego żona powinna dostawać pieniędzy za pracę wykonywaną w domu. Dlaczego to zrobił? Co brał pod uwagę przy obliczaniu poszczególnych prac? Jaka wyszła kwota? Czy zamierza teraz płacić żonie? Z Stevenem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.