To najbardziej opłacalne studia w Polsce. Połowa absolwentów zarabia więcej niż 16 tysięcy

To najbardziej opłacalne studia w Polsce. Połowa absolwentów zarabia więcej niż 16 tysięcy
To najbardziej opłacalne studia w Polsce. Połowa absolwentów zarabia więcej niż 16 tysięcy
Źródło: GettyImages/Tom Werner
Według badań Ekonomicznych Losów Absolwentów najbardziej opłacalnymi stacjonarnymi studiami w Polsce jest jeden z kierunków na Uniwersytecie Wrocławskim. Ile mogą zarobić absolwenci? Czy takie rankingi są wiarygodne? Sprawdź.

Dalsza część tekstu pod wideo:

Czy każdego stać na studia?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Opłacalny kierunek studiów

W sieci pojawiły się wyniki badań Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA), ogólnopolskiego systemu dostarczającego informacji o sytuacji absolwentów polskich uczelni na rynku pracy. Jak podano na oficjalnej stronie ELA, badania opierają na danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i systemu POL-on.

Z badań ELA wynika, że najbardziej opłacalnym stacjonarnym kierunkiem studiów w Polsce jest informatyka II stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim. Mediana średnich miesięcznych zarobków magistrów wynosi 15 912, 52 zł i to już w pierwszym roku po dyplomie. Absolwentów podzielono na dwie grupy - połowa z nich zarabia więcej niż mediana, a połowa mniej.

Najbardziej opłacalne studia w Polsce

Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego poinformował, że imponujące wyniki osiągają także studenci I stopnia, ponieważ są w ścisłej czołówce krajowej. -Zarabiają zdecydowanie najwięcej wśród absolwentów wszystkich stacjonarnych kierunków na Dolnym Śląsku - przekazano.

Dziennikarze radiozet.pl poprosili o komentarz absolwenta informatyki II stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie doktoranta oraz asystenta.

- Same studia oceniam bardzo pozytywnie, nie bez powodu zostałem tam na III stopień. Największym wyzwaniem zdecydowanie jest poziom tych studiów. Wymagają one regularnej i aktywnej pracy i na pewno nie są dla każdego, [...] w trakcie studiów stażowałem we wrocławskim oddziale Opery, potem w berlińskim oddziale Microsoftu. Pierwszą, bardziej stałą pracę zaoferował mi jeden z wykładowców. Potem jeszcze kilkukrotnie zmieniałem miejsca zatrudnienia. Raz, że te studia mają pewną renomę, a dwa - poznaje się tam całą masę ludzi. Większość firm woli zapraszać kandydatów z polecenia, niż po prostu losowych z Internetu, więc ułatwia to znacznie poszukiwania - powiedział Mikołaj Słupiński.

Absolwent studiów zaznaczył, że rankingi takie jak ten dotyczący Ekonomicznych Losów Absolwentów, trzeba traktować z dystansem.

- Takie rankingi opłacalności studiów raczej są mało rzetelne. Raz, że tam wzięte są bodajże dane z polskiego ZUS-u. Bardzo duża część moich kolegów pracuje za granicą, m.in. w Zurychu, w Londynie, Dublinie, to jak ich zarobki mają się do naszych? Ponadto większość studentów u nas robi staże wakacyjne w dużych firmach, pracuje na część etatu. W momencie, kiedy kończą studia, mają już kilka lat doświadczenia zawodowego, co też przekłada się na wysokość wynagrodzenia. Większość osób kończy też u nas edukację na studiach I stopnia, bo już ma pracę, co też jest pewnym wskaźnikiem tego, jak łatwo znaleźć pracę po wrocławskiej informatyce - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości