Stres podczas rekrutacji
Goszcząca w studiu ekspertka podzieliła się garścią danych z badania pracuj.pl. 49% osób najczęściej odczuwa stres w procesie rekrutacji. 68% respondentów miało wrażenie, że jest dla pracodawcy "tylko kolejnym CV". - Ważna i ciekawa dana, że 8 na 10 osób woli otrzymać informację, nawet negatywną, że nie przechodzę do dalszego etapu procesu rekrutacji, niż nie otrzymać wcale. Takie zawieszenie, takie pozostawienie bez odpowiedzi, myślę, że znamy wszyscy z życia. Jeżeli się zaangażujemy, włożymy w coś wysiłek i nie ma tej odpowiedzi, to jest mocno niekomfortowa sytuacja - mówiła Małgorzata Jakubowska-Łęczycka.
Co firmy powinny poprawić w procesach rekrutacji?
- Z naszych badań wynika, że część firm w ogóle nie wraca z informacją do kandydatów, którzy wzięli udział w rekrutacji, którzy wysłali CV - zwróciła uwagę ekspertka. A jak to wygląda z drugiej strony? Jak pracodawcy tłumaczą się z niewysyłania feedbacku?
- Często pracodawcy otrzymują dużo niedopasowanych CV. I proces udzielania informacji zwrotnej traktują, jako proces czasochłonny - mówiła.
- Są rozwiązania, które wspierają rekrutera w udzielaniu tych informacji, w oznaczaniu statusów i my do tego bardzo zachęcamy - dodała.
Sprawdź, jak nie zostać kandydatem, który jest trzymany przez rekrutera w zawieszeniu. Link tutaj.
Rekrutacja do nowej pracy. Jak radzić sobie z niepowodzeniami? CZAT z ekspertem
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bankructwo kultowej firmy kosmetycznej. Jak to się stało?
- Program "Aktywny rodzic". Od kiedy można składać wnioski?
- Oto ranking najbardziej opłacalnych kierunków. Po jakich studiach zarabia się ponad 10 tys. złotych?
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News