Marzysz o pojawieniu się na srebrnym ekranie? Praca statysty to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z filmem

Kobieta z klapsem filmowym
Marzysz o pojawieniu się na srebrnym ekranie? Praca statysty to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z filmem
Źródło: elvira_gumirova/GettyImages
Statysta jest osobą, która pojawia się w filmie czy w reklamie, a od aktora odróżnia się tym, że nie wypowiada kwestii, stanowi jakby tło dla rozgrywającej się akcji. Bez statystów jednak nie można by nakręcić żadnego filmu czy programu telewizyjnego.

Do wykonywania zawodu statysty nie są potrzebne w zasadzie żadne kwalifikacje. Może nim zostać każdy, kto będzie umiał słuchać reżysera i wykonywać jego polecenia, odpowiednio ustawiając się na planie filmowym. Wykształcenie, doświadczenie czy kursy nie są tu do niczego potrzebne. Do statystowania w filmie potrzebne są osoby w różnym wieku, płci czy wyglądzie. Aby spróbować wykonywać ten zawód, trzeba mieć tylko nieco odwagi do występowania przed kamerą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240504_Smarzowski_rep_REP
Na planie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kim jest statysta i jakie cechy powinien posiadać?

Jednym z podstawowych wymagań dla statysty jest cierpliwość. Bardzo często statysta pojawia się w jednej scenie w filmie, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie dana scena zostanie nakręcona. Dlatego trzeba liczyć się z długim oczekiwaniem na swoje pięć minut. Poza tym zdarza się, że konkretną scenę trzeba powtarzać wielokrotnie, co może nieco znużyć. Należy też pamiętać, że nawet duży trud wniesiony do udziału w scenie nie będzie miał dużego odzwierciedlenia w wynagrodzeniu. Ile zarabia statysta w filmie? Za dzień zdjęciowy trudno jest zarobić więcej niż 200 zł. Trzeba pamiętać, że taki dzień zdjęciowy może trwać 2–3 godziny, ale też nawet cały dzień czy noc. Trudno również liczyć na duży splendor – najczęściej występ statysty jest w ogóle niedostrzegany. Traktowanie statystowania jako pracy zawodowej jest więc w zasadzie niemożliwe. Zlecenia są nieregularne, czasem czeka się na nie przez kilka miesięcy.

Natomiast praca statysty jest niewątpliwe bardzo ciekawa. Umożliwia poznanie atmosfery planu filmowego, a także zagranie sceny ze znanym aktorem. Jest to też świetny sposób na zrelaksowanie się, oderwanie od codziennych trosk i problemów. Dla osób bardziej nieśmiałych praca jako statysta jest okazją do przełamania obaw przed wystąpieniami czy poznawaniem nowych osób i pracą w grupie.

W jaki sposób szukać pracy dla statysty?

Poszukiwanie pracy jako statysta w filmie czy jako statysta w serialu na własną rękę jest mało efektywne. Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług agencji poszukującej zatrudnienia dla statystów. Bardzo istotne jest dołączenie zdjęcia, a także jego bieżąca aktualizacja. To właśnie na podstawie zdjęcia reżyser wybierać będzie odpowiednich statystów do filmu. W takiej agencji zapisać się można, bezpośrednio do niej przychodząc lub skorzystać z opcji zapisu przez internet. Kiedy agencja znajdzie odpowiednią ofertę, kontaktuje swojego klienta z przedstawicielem realizatora filmu. Jeżeli z jakichś powodów statysta nie podejmie oferty, nie oznacza to, że zostaje wykreślony z listy klientów danej agencji – musi po prostu poczekać na kolejną ofertę.

Profesjonalne agencje nie pobierają opłaty od kandydatów do zagrania w filmie. Swoją prowizję otrzymują dopiero od producentów filmu, w którym dany statysta zostanie zaangażowany. Niektóre agencje proponują wykonanie profesjonalnego portfolio, które ma ułatwić przebicie się w tej branży. Eksperci jednak odradzają udział w takiej sesji. Jest ona raczej droga, a portfolio takiej osoby najczęściej i tak trafia do wspólnej puli z innymi kandydatami i nie pomaga w znalezieniu zatrudnienia.

Przy poszukiwaniu pracy w charakterze statysty nie warto ograniczać się tylko do oferty jednej agencji. Aplikację można składać w wielu tego rodzaju instytucjach. Poza tym warto też przeglądać portale z ofertami pracy. W niektórych z nich można też znaleźć ogłoszenia dla statystów. Statyści poszukiwani są również do programów telewizyjnych, w których trzeba zapełnić widownię. Najczęściej informacje zamieszczane są na stronie internetowej danej produkcji, dlatego warto śledzić te domeny. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo popularne programy najczęściej nie płacą statystom na widowni ze względu na dużą popularność programu, który przyciąga wiele chętnych osób chcących poznać jego atmosferę, gotowych pojawić się na widowni za darmo.

Statysta a epizodysta - czym różnią się te zawody?

Osoba, która jest statystą w filmie, przy odrobinie szczęścia może liczyć na rozwój swojej kariery. Pierwszym etapem takiego awansu będzie przejście na poziom epizodysty. Epizodysta odgrywa w filmach proste sceny, które nie wymagają dużego przygotowania aktorskiego, a także występuje w reklamach. Osoba, która dotarła do tego poziomu, może liczyć już na nieco lepsze zarobki. Wraz ze zdobytym doświadczeniem i kwalifikacjami szansa na większe zarobki zdecydowanie rośnie. Może też zdarzyć się, że epizodysta odkryje w sobie talent aktorski, co może stanowić wstęp do prawdziwej kariery.

Jeżeli jednak nie uda się zrobić kariery aktorskiej, to samo statystowanie może okazać się wspaniałą przygodą i znakomitym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: elvira_gumirova/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości