Wciąż szukasz wymówek, by się nie rozwijać? Psycholog ma cenną radę. "Od tego możemy zacząć"

Szukamy wymówek, by się nie rozwijać
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Rozwój osobisty pomaga nam poznać siebie, może odmienić zarówno nasze zawodowe, jak i osobiste życie. Dlaczego mimo tak wielu zalet, wyznaczanie sobie nowych wyzwań i celów budzi w nas lęk? Po co nam te wymówki? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą, Jessicą Kmieć.

Trudna droga do rozwoju

Rozwój osobisty pozwala nam zdobywać nowe umiejętności, czy to w życiu zawodowym, czy osobistym. Planując nowe cele, zastanawiamy się, co musimy z siebie dać, by pragnienia i marzenia stały się rzeczywistością. Zdarza się jednak, że gdy przychodzi czas rozpoczęcia założonych sobie wyzwań, w naszej głowie pojawiają się "nagłe przeszkody".

Zaczynamy odkładać wyznaczone zadania na "jutro", a z "jutra" robią się dni, tygodnie, a nawet miesiące. Dlaczego tak się dzieje i jak z tym walczyć? Co zrobić, by nasze wyobrażenia o sukcesie i spełnieniu stały się w końcu rzeczywistością? Jak tłumaczyła psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć, szukanie wymówek może wynikać z różnych czynników.

- Możemy czuć się niepewnie, czuć lęk przed nieznanym. Rozwój i zmiany niosą za sobą ryzyko, dlatego boimy się niepowodzenia i utraty wygodnej sytuacji. Wielu z nas woli zostać w "miejscu", gdzie czujemy się swobodnie i pewnie. Wyjście z tej strefy może wydawać się niekomfortowe, nawet jeśli wiąże się z osiągnięciem celów - wyjaśniła

Po co te wymówki?

Psychoterapeutka zaznaczyła, że przyczyną tworzenia wymówek może być też niskie poczucie własnej wartości i brak pewności siebie, a osoby, które się z tym zmagają, mogą nieświadomie kierować się przekonaniem, że nie zasłużyły na sukces, czy nie są wystarczająco dobre, by osiągnąć to, o czym marzą.

- Wymówka może być mechanizmem obronnym pomagającym uzasadnić niepowodzenia, pozwalającym uniknąć konfrontacji z własnymi uczuciami. Możemy w ten sposób chcieć uniknąć poczucia winy, wstydu, lęku, które często towarzyszą niepowodzeniom. To także forma obrony przed osądem i krytyką ze strony innych osób, uniknięcie odpowiedzialności za swoje postępowanie - podkreśliła Jessica Kmieć.

Jak to przezwyciężyć?

Wiemy już, z czego mogą wynikać próby szukania wymówek i przed czym mają nas chronić. Warto dowiedzieć się teraz, jak możemy przezwyciężyć nasze obawy. Czy w tym przypadku sprawdzi się skok na głęboką wodę, czy może metoda małych kroków?

Zdaniem psychoterapeuty, odnalezienie w sobie siły do działania to proces indywidualny, może różnić się w zależności od osoby. Podjęcie walki z wymówkami możemy zacząć od stworzenia planu działania, oczywiście dostosowanego do naszych możliwości i ograniczeń.

- Może on obejmować konkretne cele i kroki, ale powinny być one realistyczne i wykonalne. Warto też precyzyjnie nazwać obawy i lęki towarzyszące odwlekaniu działań. Skupmy się na tym, jak zminimalizować ryzyko i przygotować się do ewentualnych trudności - stwierdziła Jessica Kmieć.

- Poszukajmy wsparcia wśród przyjaciół, rodziny lub jeśli będziemy czuć taką potrzebę u psychoterapeuty. Czasem rozmowa z kimś, kto nas rozumie i wspiera, może być ogromną motywacją. Metoda małych kroków może pomóc w stopniowym eksponowaniu się na wyzwania i da nam czas na oswojenie się z nową sytuacją - dodała Jessica Kmieć.

- Ostatecznie wszystko jednak zależy od osobistych preferencji i konkretnej sytuacji. Ważne jest, aby być elastycznym i dostosować strategię do swoich potrzeb. Warto również pamiętać, że proces ten może być trudny, ale z czasem i praktyką można zwiększać swoją zdolność do przezwyciężania wymówek i podejmowania działań - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości