Jak radzić sobie z porażkami?
Nie ulega wątpliwości, że wiele osób traktuje porażki jako dowód słabości czy niekompetencji. Tymczasem każde potknięcie można wykorzystać jako wskazówkę na drodze do osiągnięcia sukcesu. Zamiast nieustannie obwiniać się za niepowodzenia, warto dać sobie prawo do popełniania błędów i nauczyć się wyciągać z nich wnioski.
- Z porażek uczymy się bardzo dużo (...). To jest po prostu element życia. Będziemy je ponosić, bo tak wygląda świat (...). Musimy sobie pozwolić na emocje, które się pojawiają - zauważyła Maja Pisarek, jednocześnie zwracając uwagę na znaczenie wspierających komunikatów, które warto wysyłać nie tylko sobie, ale także osobom z najbliższego otoczenia.
- Jeżeli widzimy, że ktoś jest w porażce, to nie dociskajmy tego człowieka do ziemi, tylko powiedzmy: "Tak się zdarza, to jest życie" - zasugerowała doświadczona psycholog.
Porażka oczami młodych ludzi
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że brak umiejętności radzenia sobie z porażkami to problem, który boleśnie dotyka uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Młodzi ludzie przyznają, że niepowodzenia odciskają swoje piętno na ich samoocenie, a w dodatku zniechęcają ich do nauki. To ważna informacja dla rodziców, którzy powinni zapewniać swoim pociechom wsparcie.
- Porażka była przedstawiana mi przez rodzinę (...) jako elementarna część naszego życia. Masz prawo ją ponieść i na pewno ją poniesiesz, to jest nieuniknione. Mniejszą, większą - jakąś. Ona nigdy nie miała u mnie powodować wstydu, bo jest ludzka (...). Porażka może cię uczyć, jeśli jesteś na tyle mądry i przygotowany do tego (...). Moi równolatkowie byli zawsze porównywani przez swoich rodziców do innych: "Gorzej się uczysz, przynosisz wstyd". Jeżeli tak wychowasz dziecko, to dziecko nie będzie sobie radziło w przyszłości - zauważył Michał Piróg.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie czynności najczęściej odkładamy na potem? "Straciłem już nadzieję, że zacznę robić inaczej"
- Ile bliskich relacji możemy zbudować? Badacz ma na ten temat ciekawą teorię
- Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Z jakimi trudnościami zmagają się młodzi ludzie?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News